Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kilkadziesiąt kilogramów tytoniu i papierosy bez polskich znaków akcyzy nie trafi na rynek

Dystrybucja wyrobów tytoniowych i tytoniu z nieznanego źródła nie tylko powoduje uszczuplenia wpływów do budżetu Skarbu Państwa, ale także może powodować dodatkowe negatywne skutki dla zdrowia ich ostatecznych palących odbiorców. Przez to, że źródło ich pochodzenia jest nieznane, to nieznany jest również ich skład, proces produkcji, a także substancje w nim wykorzystywane. Około 80 kg tytoniu i papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli łącznie policjanci z Ełku i Działdowa.

Ełk

Policjanci z ełckiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. W trakcie wykonywania czynności policjanci zauważyli w bagażniku pojazdu worki, które wzbudziły ich podejrzenia. Okazało się, że ich zawartością jest susz tytoniowy. Kierowca twierdził, że nie wie, skąd ten ładunek wziął się w samochodzie. 54-latek został zatrzymany, a nielegalne wyroby zabezpieczone. W sumie policjanci zabezpieczyli prawie 75 kilogramów suszu tytoniowego. Ostatecznie mężczyzna przyznał, że to jego własność. Wartość uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków funkcjonariusze oszacowali na kwotę ponad 40 tys. złotych. 54-latek usłyszał zarzut za przestępstwo karno-skarbowe. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności i grzywna.

  • Zabezpieczony tytoń w workach
    Zabezpieczony tytoń w workach
  • Zabezpieczony tytoń w workach
    Zabezpieczony tytoń w workach

Działdowo

Taka sama kara grozi pewnej mieszkance Lidzbarka. W wyniku prowadzonych ustaleń policjanci wydziału kryminalnego z Działdowa w jednym z mieszkań na terenie Lidzbarka ujawnili nielegalne wyroby tytoniowe w ilości blisko 28 000 sztuk papierosów. Papierosy różnych marek nie posiadały polskich znaków akcyzy. Gdyby nielegalny tytoń trafił do obrotu, uszczupliłoby to Skarb Państwa o około 30 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT. Policjanci papierosy zabezpieczyli, a ich właścicielkę poinformowali o dalszym toku postępowania i konsekwencjach prawnych popełnionego czynu. Za popełnione przestępstwo kobieta odpowie przed sądem.

  • Zabezpieczone papierosy w kartonach
    Zabezpieczone papierosy w kartonach

(akdn/jn/tm)

Powrót na górę strony