Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali seniorkę i chcieli zastraszyć „kuriera” - ten zorientował się, że uczestniczy w przestępstwie

Miał odbierać przesyłki od starszych osób a następnie przekazywać je dalej. Mężczyzna po odebraniu pierwszej koperty od 80-letniej kobiety zorientował się, że może to być oszustwo, a on jest jednym z jego ogniw. Przerwał „łańcuch” i zgłosił się na policję, przywożąc jednocześnie odebrane pieniądze. Okazało się, że przestępcy oszukali wcześniej mieszkankę Elbląga tzw. „metodą na wypadek”.

Pewien mężczyzna zamieścił w internecie ogłoszenie, o tym że poszukuje pracy. Niedługo po tym odezwała się do niego kobieta oferująca pracę kuriera w firmie protetycznej. Mężczyzna miał jeździć pod wskazane adresy i odbierać przesyłki. Jeszcze tego samego dnia otrzymał pierwsze zlecenie. Przyjechał do mieszkania 80-letniej kobiety, a ta przekazała mu kopertę z pieniędzmi. Mężczyzna – zgodnie z poleceniami „pracodawcy” - miał mieć cały czas włączony telefon. Wzbudziło to jego podejrzenia. Co więcej, zorientował się, że przesyłka zawiera sporą kwotę pieniędzy, a wcześniej czytał o tym rodzaju oszustwa. Poinformował „pracodawcę”, że coś mu tu nie pasuje i jedzie na policję. Wtedy też zaczął odbierać telefony z groźbami, a oszuści kazali mu wpłacić pieniądze na zagraniczne konto. Mężczyzna nie zrobił tego i zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Jak się okazało, w tym dniu oszustka podająca się za policjantkę zadzwoniła do 80-letniej kobiety informując ją, że jej synowa miała wypadek samochodowy i musi zapłacić 70 tysięcy złotych. Seniorka dysponowała mniejszą kwotą i powiedziała, że może przekazać jedynie 8 tysięcy złotych. Po te właśnie pieniądze oszuści wysłali wspomnianego już kuriera. Mężczyzna swoją postawą przyczynił się do tego, że 80-latka nie straciła oszczędności.

Poniżej prezentujemy nagranie rozmowy, jaką odbył dyspozytor numeru alarmowego z inną seniorką, która również na czas zorientowała się, że ktoś próbował ją oszukać. Kobieta o tym fakcie powiadomiła policjantów.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.97 MB)

Powyżej opisany mechanizm działania oszustów prezentujemy po to, by wskazać pewne elementy, które powinny wzbudzić nasze wątpliwości. Jak się okazuje oszukanym może być nie tylko starsza osoba ale i pozyskany z ogłoszenia „kurier”.

(kn/tm)

Powrót na górę strony