Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne ferie” na Warmii i Mazurach

Spotkania z dziećmi i młodzieżą w miejscach zorganizowanego wypoczynku i rozmowy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Kontrole zimowisk i autobusów dowożących ich uczestników. Działania prewencyjne i profilaktyczne, a tam gdzie trzeba także dyscyplinujące i karne. To wszystko zawarte jest w planie działań, jaki na czas ferii zimowych przyjęli policjanci. Ferie zimowe na Warmii i Mazurach w 2020 roku rozpoczęły się 20 stycznia i potrwają do 2 lutego.

Ferie zimowe w tym roku zaczęły się już 10 stycznia dla województw łódzkiego, śląskiego, lubuskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Także wtedy rozpoczęły się policyjne działania „Bezpieczne Ferie”, które potrwają do 23 lutego 2020 roku. Realizacja głównych ich założeń polegać będzie przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem transportu zbiorowego, którym dzieci i młodzież będą przemieszczać się na zimowy wypoczynek i z niego wracać.

Od poniedziałku 20 stycznia wolne od szkoły mają dzieci i młodzież w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Funkcjonariusze jeszcze przed feriami brali udział w licznych spotkaniach w placówkach edukacyjnych, gdzie w rozmowach z uczniami przypominali i zwracali uwagę na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście u uświadamiali o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych. Tak jak miało to miejsce na przykład w Nowym Mieście Lubawskim, wszyscy uczniowie bez względu na wiek, aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, chętnie udzielając odpowiedzi na zadawane przez gości policjantów i obiecując, że przestrzegać zasad bezpieczeństwa, o których dyskutowali.

 • Policjantka na spotkaniu z młodzieżą w Gwiździnach
  Policjantka na spotkaniu z młodzieżą w Gwiździnach
 • Policjant na spotkaniu z dziećmi
  Policjant na spotkaniu z dziećmi
 • Policjantka na spotkaniu z przedszkolakami
  Policjantka na spotkaniu z przedszkolakami

W Szkole Podstawowej nr 6 w Braniewie odbył się edukacyjny apel, w którym aktywnie uczestniczył dzielnicowy – asp. Arkadiusz Kaczyński. Za pomocą prezentowanych scenek podkreślono, jakich zachować należy się wystrzegać w trakcie zimowego wypoczynku. Po części słowno-muzycznej nadszedł czas na quiz, który poprowadził dzielnicowy. Policjant sprawdzał wiedzę dzieci z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w miejscu zamieszkania oraz podczas zabaw.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.76 MB)

 

Również w powiecie działdowskim zanim dzieci wyruszyły na wymarzone ferie policjanci z działdowskiej i lidzbarskiej komendy oraz posterunków w Rybnie i Iłowie-Osadzie spotkali się z uczniami szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkolakami przypominając im o zasadach bezpieczeństwa. Głównym tematem spotkań było bezpieczeństwo podczas ferii w domu, na drodze, na stoku czy na lodowisku oraz podczas podróży. Funkcjonariusze podczas pogadanek z uczniami informowali ich uczestników o trwających działaniach policji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku i konkursie „Stok nie jest dla bałwanów” zachęcając do zapoznania się z regulaminem konkursu i do udziału w nim.

 • Policjantka na spotkaniu z dziećmi
  Policjantka na spotkaniu z dziećmi
 • Policjantka na spotkaniu z młodzieżą
  Policjantka na spotkaniu z młodzieżą
 • Policjantka na spotkaniu z dziećmi
  Policjantka na spotkaniu z dziećmi

W trakcie ferii policjanci także spotkają się z dziećmi i młodzieżą zarówno w przedszkolach, szkołach, jak też w miejscach wypoczynku zimowego, gdzie porozmawiają z nimi na tematy związane z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym, jak i szeroko pojętym bezpieczeństwem podczas zimowego wypoczynku.

Dla organizatorów takiego wypoczynku oraz opiekunów takich grup dzieci i młodzieży przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

KPP w Ełku:

KPP w Szczytnie:

KPP w Węgorzewie

KPP w Lidzbarku Warmińskim

(tm)

Powrót na górę strony