Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pracowity weekend drogówki na Warmii i Mazurach

Na policjantach z komórek ruchu drogowego spoczywa wielka odpowiedzialność za każdym razem, gdy wyruszają na służbę. To oni prowadząc kontrole drogowe, interweniując na miejscu utrudnień na drogach, reagując na zakłócenia porządku w ruchu drogowym wpływają na poziom bezpieczeństwa jego uczestników. Niestety to właśnie wśród użytkowników dróg, nieodpowiedzialnych pieszych i kierowców, policjanci wciąż znajdują najtrudniejszych przeciwników.

W miniony weekend (06-08.12.2019) policjanci na Warmii i Mazurach interweniowali na miejscu 8 wypadków drogowych, w których niestety 1 osoba zginęła, a 8 zostało rannych. Policjanci interweniowali na miejscu prawie 160 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 30 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

Bartoszyce: 42-latek potrącony na przejściu dla pieszych

W piątek godz. przed 18:00 na trasie Grzęda – Bisztynek policjanci z Bisztynka zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego Audi. Siedzący za kierownicą 47–latek był kompletnie pijany - w jego organizmie były prawie 3 promile alkoholu. Mieszkaniec gminy Bisztynek przyznał się policjantom, że dwie godziny wcześniej wypił 12 piw. Stracił prawo jazdy, które miał zaledwie od roku, a to tylko przedsmak czekających go przykrych konsekwencji, ponieważ wkrótce jego sprawą zajmie się sąd.

W sobotę przed godz. 7:00 w Bartoszycach policjanci zostali poinformowani, że na ul. Bema bezpośrednio przy rondzie Królewieckim potrącono 42–latka, który przechodził przez przejście dla pieszych. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, że prawdopodobnie to kierujący oplem nie zauważył pieszego będącego na przejściu i w niego uderzył. 42–latek z Bartoszyc został przewieziony do miejscowego szpitala, gdzie okazało się, że doznał licznych obrażeń ciała. 30–latek kierujący Oplem Vivaro był trzeźwy. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu jego prawa jazdy.

 

 • Miejsce potrącenia pieszego w Bartoszycach. Jezdnia, przejście dla pieszych, radiowóz i uszkodzony samochód stojący na jezdni
  Miejsce potrącenia pieszego w Bartoszycach
 • Miejsce potrącenia pieszego w Bartoszycach i uszkodzony samochód stojący na jezdni
  Miejsce potrącenia pieszego w Bartoszycach i uszkodzony samochód

 

Z kolei w niedzielę przed godz. 21:00 policjanci z bartoszyckiej drogówki kontrolując ruch na drodze w miejscowości Wozławki chcieli zatrzymać do kontroli drogowej kierującego VW. Pomimo wydanego, przy pomocy latarki o czerwonym świetle, sygnału do zatrzymania, kierujący VW ominął ich i zaczął uciekać. Funkcjonariusze ruszyli w pościg używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mężczyzna nadal uciekał. Zatrzymał się po kilkuset metrach, wybiegł z auta i próbował uciec pieszo. Został zatrzymany w pieszym pościgu, obezwładniony i przewieziony do komendy policji w Bartoszycach. Badanie alkomatem wykazało obecność ponad 2 promili alkoholu w organizmie 28–latka z Bisztynka. Auto, którym jechał mężczyzna został zatrzymany na parkingu strzeżonym. Mężczyznę czeka odpowiedzialność za dwa przestępstwa tj. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie się do policyjnej kontroli.

Elbląg

Elbląscy policjanci od piątku do niedzieli policjanci przeprowadzili 305 badań trzeźwości kierujących. Pięciu z nich jechało „na podwójnym gazie”. Niechlubny rekordzista miał blisko 3 promile. 41-latek został zatrzymany w sobotę na ulicy Teatralnej w Elblągu. Kierował samochodem Renault Clio. Trafił do policyjnego aresztu. Policjanci odnotowali także 49 przekroczeń prędkości, w tym 3 przypadki tzw. 50+ i byli wzywani do 7 niegroźnych kolizji. Szczęśliwie w ten weekend w powiecie elbląskim nie było wypadków drogowych.

Ełk: Pijana matka spowodowała kolizję

Skrajną bezmyślnością wykazała się pewna 25-latka w powiecie ełckim. W nocy z soboty na niedzielę policjanci dostali informację o kolizji w miejscowości na terenie gminy Kalinowo. Okazało się, że 25-latka zamiast skręcić na skrzyżowaniu, wjechała prosto w ogrodzenie posesji, uszkadzając również znak drogowy. Kobieta jechała autem ze swoim 2-letnim dzieckiem. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń podczas tego zdarzenia. W trakcie interwencji policjantów okazało się, że kierująca jest kompletnie pijana. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organizmie. Policjanci ustalili, że przyjechała z oddalonej o kilka kilometrów miejscowości, gdzie wcześniej piła alkohol. Nietrzeźwa matka razem z synkiem zostali przekazani pod opiekę trzeźwych członków rodziny. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia, a o sprawie zostanie także powiadomiony sąd rodzinny.

Działdowo: Kolizje drogowe i nietrzeźwi kierujący

W sobotę w miejscowości Uzdowo w gminie Działdowo doszło do kolizji z udziałem pojazdu osobowego i słupa telekomunikacyjnego. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, spowodował ją 59-letni mieszkaniec gminy Działdowo kierujący osobowym Mercedesem. Jednak w chwili interwencji mężczyzny w aucie nie było. Policjanci pojechali do miejsca jego zamieszkania i tam zastali 59-latka, który przyznał, że to on kierował autem. Został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, które wskazało promil. Został zatrzymany celem wytrzeźwienia i wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W niedzielę na trasie Działdowo – Gródki kierujący pojazdem marki Renault Scenic dachował i zjechał autem do rowu. Na miejscu zdarzenia patrol ruchu drogowego ustalił, że pojazdem kierował 47-letni mieszkaniec gminy Płośnica, który - jak oświadczył - chciał uniknąć zderzenia czołowego z innym pojazdem, jadącym z naprzeciwka. W chwili policyjnej interwencji, poddany badaniu na zawartość alkoholu, miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał się do kierowania pojazdem i spowodowania kolizji. Policjanci zatrzymali 47-latkowi prawo jazdy. Z uwagi na stan zdrowia decyzją lekarza mężczyzna został hospitalizowany.

Tego samego dnia policjanci ruchu drogowego zatrzymali na terenie gminy Iłowo-Osada nietrzeźwego rowerzystę. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Iłowo na ulicy Jagiellońskiej. Podczas kontroli kierującego rowerem policjanci stwierdzili, że 68-latek znajduje się pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości kierującego jednośladem wykazało promil alkoholu w jego organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i poinformowali o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania. Mężczyzna wkrótce odpowie za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości.

Iława: Potrącenie wózka z dzieckiem

W sobotę kilka minut po godz. 18:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o wypadku drogowym. Policjanci wezwani na miejsce zdarzenia wstępnie ustalili, że 80–latka kierując Fordem nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu, który szedł z wózkiem dziecięcym przez przejście dla pieszych. Doszło do potrącenia wózka. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Funkcjonariusze dokładnie ustalają okoliczności zdarzenia. Policjanci zatrzymali 80–latce prawo jazdy.

Do kolejnego poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło na trasie Iława-Susz. Tam 30–latek kierujący Chevroletem, z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, po czym uderzył w przydrożne drzewo, odbił się od niego i najechał na barierę energochłonną. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Policjanci wyjaśniają co było przyczyną takiego zachowania kierowcy.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Ślad po uderzeniu na drzewie i rozbity samochód na jezdni
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Rozbity samochód na jezdni
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Rozbity samochód na jezdni
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim

 

W Jędrychowie policjanci zatrzymali kierującego Oplem. Mężczyzna w obszarze zabudowanym jechał samochodem z prędkością 103 km/h. 32–latek stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Kolejnych dwóch nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci w Lubawie oraz Iławie. Pierwszy z nich kierował BMW mając 0,6 promila alkoholu w organizmie, natomiast drugi jeździł VW mając 0,4 promila alkoholu w organizmie. 

Kętrzyn: Miał aktywnym zakazem sądowym i próbował uciec policjantom

W niedzielę po godz. 8:00 patrol poinformował oficera dyżurnego kętrzyńskiej komendy o kierującym pojazdem marki Renault Laguna, który nie zatrzymał się do kontroli. Policjanci z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową nakazali kierowcy zatrzymać się do kontroli drogowej na ul. Kościuszki. Mężczyzna pomimo wyraźnych znaków dawanych przez funkcjonariuszy, nie zatrzymał się, a wręcz przeciwnie - dodał gazu. Policjanci natychmiast ruszyli w pościg za samochodem. Parę ulic dalej, siedzący za kierownicą 59-latek został zatrzymany. Szybko też wyszedł na jaw powód jego zachowania. Jak się okazało kierowca uciekał, bo ma aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że 59-latek do września 2021 roku nie powinien w ogóle znaleźć się za kierownicą. Z miejsca interwencji patrol doprowadził go wprost do komendy, gdzie kryminalni przedstawili podejrzanemu dwa zarzuty. Mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli, a także za jazdę wbrew sądowemu zakazowi. Teraz o dalszym losie mieszkańca Kętrzyna zdecyduje sąd.

Pisz: Stracił prawo jazdy za zbyt szybką jazdę

W sobotę po godz. 15:00 patrol piskiej drogówki zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Volkswagen. Powodem kontroli była nadmierna prędkość. Samochód ten jechał ulicami Pisza z prędkością ponad 100 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. W trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze ustalili, że za kierownicą osobówki siedział 25-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za powyższe wykroczenie, policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Kierowca został też ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych, a na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych. Od początku tego roku, na drogach powiatu piskiego, już 40 kierowców straciło prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym.

Szczytno: Tragiczny finał jazdy na „podwójnym gazie”

W piątek około godz. 17:30 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie z treści którego wynikało, że w Szczytnie w okolicy ogródków działkowych niedaleko ulicy Kochanowskiego, świadek najprawdopodobniej uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu. Skierowani na miejsce policjanci przeprowadzili badanie trzeźwości, które wykazało, że 32-letni kierowca auta miał w organizmie ponad 2,7 promila alkoholu. Mieszkaniec gminy Szczytno został zatrzymany. Dodatkowo podczas interwencji okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, gdyż posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez szczycieński sąd.

Do najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia drogowego w miniony weekend doszło w nocy z piątku na sobotę po godz. 1:00 w miejscowości Płozy (gmina Szczytno). Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy policji będących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem osobowym marki Opel nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, po czym zjechał z niej do rowu, gdzie następnie uderzył w słup oświetleniowy. Kierującym okazał się 24-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego prawie 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Szczytnie na obserwację. Obok auta leżało ciało 25-letniego mieszkańca gminy Szczytno, który prawdopodobnie także podróżował tym autem. Jako pierwsi pomocy poszkodowanym udzielili świadkowie, którzy najechali na wypadek. Następnie czynności na miejscu zdarzenia przejęli policjanci, do czasu przyjazdu strażaków oraz ratowników medycznych. Droga w tym miejscu była zablokowana przez 5 godzin, a czynności pod nadzorem prokuratora wykonywała grupa dochodzeniowo – śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Policjanci zabezpieczyli ślady i pojazd oraz przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia. Trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności wypadku.

 

 • Miejsce wypadku drogowego w miejscowości Płozy. Policjant obok rozbitego samochodu
  Miejsce wypadku drogowego w miejscowości Płozy
 • Miejsce wypadku drogowego w miejscowości Płozy. Na pierwszym planie radiowóz, a dalej policjant obok rozbitego samochodu
  Miejsce wypadku drogowego w miejscowości Płozy.
 • Miejsce wypadku drogowego w miejscowości Płozy. Rozbity samochód w rowie
  Miejsce wypadku drogowego w miejscowości Płozy

 

W niedzielę w Wielbarku na ul. Dworcowej patrol prewencji ze szczycieńskiej komendy zatrzymał do kontroli kierującego Audi, którego tor jazdy wskazywał, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. 28-latek miał prawie 1,4 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec gminy Wielbark został zatrzymany.

Przypominamy!

Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z najpoważniejszych problemów będących zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju. Stanowią bowiem potencjalne zagrożenie nie tylko dla siebie ale i dla innych uczestników dróg. Z badań wynika, że większość Polaków zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie na drogach stwarzają pijani kierowcy. Nasze poglądy niestety nie przekładają się na nasze zachowania i wciąż zbyt wiele osób prowadzi samochód lub rower po wypiciu alkoholu. Pamiętajmy, że często prowadzi to do tragedii na drodze.

Za kierowanie pojazdem silnikowym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Za popełnienie tego przestępstwa niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.

(tm)

Powrót na górę strony