Andrzejkowy weekend na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Andrzejkowy weekend na drogach Warmii i Mazur

W miniony weekend jedni bawili się na imprezach andrzejkowych, a tymczasem inni – m.in. policjanci – dbali o to, by na drogach w tym czasie nie doszło do tragicznych w skutkach wypadków. Niestety nie zabrakło bezmyślnych kierowców, którzy za kierownice wsiedli pod wpływem alkoholu. Dzięki pracy policjantów zostali usunięci z drogi i nie doprowadzili do wypadku, w którym inna osoba straciła życie.

Na Warmii i Mazurach w andrzejkowy weekend (27-29.12.2019) policjanci pracowali na miejscu 11 wypadków drogowych, w których na szczęście nikt nie zginął, ale 11 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli też wzywani na miejsce 67 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli wyeliminowali z dróg 26 kierujących pod wpływem alkoholu.

Elbląg

Policjanci z elbląskiej drogówki w weekend pracowali na miejscu 1 wypadku i 9 kolizji. Wypadek miał miejsce sobotę w Elblągu przy ulicy Bema. Tam 70-letni kierowca mercedesa nie zatrzymał się przed przejściem i ominął samochód, którego kierowca stanął żeby przepuścić  pieszych. Mercedes uderzył w 52-letnią kobietę. Z obrażeniami głowy i ręki trafiła do szpitala. Wszyscy byli trzeźwy. Kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy. Ponadto od piątku do niedzieli policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał 1,2 promila alkoholu w organizmie i został zatrzymany w niedzielę na ulicy Wybickiego w Elblągu. 34-latek kierował osobowym peugeotem. Policjanci odnotowali także 36 przekroczeń prędkości, w tym 2 przypadki tzw. „50+”.

Działdowo

W sobotę (29.11.2019) w Działdowie na jednej z ulic kierująca samochodem osobowym marki VW mieszkanka Działdowa wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, potrąciła prawidłowo poruszającą się po oznakowanym przejściu dla pieszych inną mieszkankę miasta. W wyniku tego zdarzenia piesza doznała złamania obojczyka i nogi. Pokrzywdzoną karetka pogotowia przetransportowała do szpitala w Działdowie. Kierująca volkswagenem była trzeźwa, a policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

W niedzielę (01.12.2019r.) na jednej z ulic wjazdowych do Działdowa patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki VW Golf. Za kierownica pojazdu siedział 38-letni mieszkaniec Działdowa. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna był pod działaniem alkoholu. Policjanci uniemożliwili kierowcy dalszą jazdę i zatrzymali mu dokument prawa jazdy.

Iława

W miniony weekend na terenie powiatu iławskiego policjanci zatrzymali 8 nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego. Pierwszego z nich funkcjonariusze ujawnili w piątek (29.11.2019) podczas kontroli drogowej. Policjanci wylegitymowali kierującego, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 41– atek kierował peugeotem mając aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Samochód policjanci przekazali osobie wskazanej przez zatrzymanego, a mężczyznę zwolnili po wykonaniu z nim czynności. Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w gminie Susz. Funkcjonariusze przypuszczali, że kierowca VW może nie posiadać uprawnień do jazdy samochodem. Okazało się, że przypuszczenia funkcjonariuszy były słuszne. 30–latek miał aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wydany przez iławski sąd. Samochód 30–latka policjanci przekazali osobie przez niego wskazanej, a mężczyznę zwolnili po wykonaniu z nim czynności. Natomiast w Iławie na jednej z dróg kilka minut przed godz. 9:00 rano policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. W trakcie czynności ustalili, że 29–latek kierował jednośladem mając prawie pół promila alkoholu w organizmie.

Tymczasem w Kisielicach funkcjonariusze zatrzymali kierującego skodą. W trakcie czynności policjanci wylegitymowali kierującego, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna jechał samochodem nie posiadając prawa jazdy, a mając promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze samochód przekazali osobie wskazanej przez 32–latka, a jego zwolnili po wykonaniu czynności. W Stradomnie po zgłoszeniu przez świadków policjanci ujawnili kolejnego nietrzeźwego rowerzystę. Zgłaszający oświadczył, że drogą krajową jedzie mężczyzna jednośladem, przewraca się i może być pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali 39-latka. Jak się okazało mieszkaniec gminy Iława jechał rowerem mając prawie 3 promile alkoholu  w organizmie. Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w gminie Iława. W trakcie czynności ustalili, że 20–latek kierował VW mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie mężczyzny. W samochodzie mężczyzny  funkcjonariusze ujawnili susz roślinny. Po zbadaniu narkotestem policjanci ustalili, że jest to marihuana. 

W noc andrzejkową w gminie Lubawa policjanci zatrzymali również nietrzeźwego kierującego. Kilka minut po północy oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym. Zgłaszający dodał, że samochód renault wjechał do rowu, a kierowca może być pijany. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 36–latka nie dostosowała prędkości do warunków ruchu po w wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu a następnie do przydrożnego rowu. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Okazało się, że mieszkanka Lidzbarka Welskiego kierowała samochodem mając ponad promil alkoholu w organizmie. 36–latka po wytrzeźwieniu usłyszała zarzut, do którego się przyznała.

W niedzielę kilka minut po godzinie 15:00 inny kierujący fordem na prostym odcinku drogi zjechał na prawe pobocze a następnie do przydrożnego rowu i uderzył w przepust betonowy. Kierowca oraz czterej pasażerowie w tym roczne dziecko zostali przetransportowani do szpitala. Według wstępnych ustaleń policji 20-latek zasłabł i doprowadził do wypadku, mężczyzna był trzeźwy.

Kętrzyn

W piątek tuż po godz. 10:00 w miejscowości Biedaszki policjanci zespołu ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego hondą. W trakcie czynności okazało, że mężczyzna wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali 66-latkowi prawo jazdy i uniemożliwili mu dalsza jazdę. Tego samego dnia parę minut przed godz. 14:00 w Łankiejmach gm. Korsze patrol ruchu drogowego z Kętrzyna zatrzymał do kontroli 29-latka kierującego toyotą. Policjanci zmierzyli prędkość jego auta. Osiągnęło 112 km/h w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 50 km/h. Oprócz mandatu i 10 punktów karnych zatrzymano kierującemu prawo jazdy na 3 miesiące. Podobny los spotkał także 24-letniego mieszkańca gminy Korsze, który w niedzielę (01.12.2019) w miejscowości Kraskowo, kierując samochodem marki BMW przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 53km/h. Mandat karny z kwotą 400 zł do zapłacenia, 10 punktów karnych oraz prawo jazdy zatrzymane na okres 3 miesięcy – to kara przewidziana za „50+”. Do tego sprawdzenie w systemach policyjnych uwidoczniło, że 24-latek tylko w tym roku, zebrał już 25 punktów karnych m.in. za przekroczenie prędkości.

Lidzbark Warmiński

Zderzenie 4 aut zablokowało na kilka godzin drogę krajową nr 51. Do zdarzenia doszło w miniony piątek (29.11.2019) kilka minut przed południem na trasie Lidzbark Warmiński – Bartoszyce. Jak ustalili wstępnie policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący osobowym Volkswagenem w Samolubiu zasygnalizował manewr skrętu w lewo. Kiedy kierujący zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi jadącemu z naprzeciwka, w tył jego pojazdu uderzył osobowy Rover, w którego w dalszej kolejności uderzył Volkswagen Polo. Czwarty z kierujących, jadący Skodą Fabią z naprzeciwka, aby uniknąć czołowego zderzenia wjechał do przydrożnego rowu. 79-letni kierowca Rovera i 22-letni kierowca VW Polo z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala w Bartoszycach. Pozostali uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń. Przez kilka godzin trwały utrudnienia w ruchu. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności wypadku.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w Samolubiu
    Miejsce zdarzenia drogowego w Samolubiu
  • Miejsce zdarzenia drogowego w Samolubiu
    Miejsce zdarzenia drogowego w Samolubiu

Tego samego dnia doszło do zdarzenia na drodze powiatowej między miejscowościami Żardeniki – Rogiedle w gminie Lubomino. Jak wstępnie ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący Oplem Vectra pokonując łuk drogi zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Poszkodowany 19-latek jechał sam. Z podejrzeniem urazu kręgosłupa mieszkaniec powiatu został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. Kierujący był trzeźwy. Trwa ustalanie przyczyn i przebiegu tego zdarzenia.

Olecko

W miniony weekend na drodze krajowej nr 65, w rejonie miejscowości Ślepie w powiecie oleckim, doszło do dwóch zdarzeń drogowych. Pierwsze miało miejsce w sobotę (30.11.2019) przed godz. 8:00. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 21-letnia kierująca Toyotą, na łuku drogi nie dostosowała prędkości do warunków drogowych, wpadła w poślizg i zjechała z drogi. Kobieta doznała ogólnych potłuczeń ciała i została przetransportowana do szpitala w Ełku.  Mieszkanka gminy Olecka jechała sama. Była trzeźwa.

Do drugiego zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 23:30. Oficer dyżurny oleckiej komendy został powiadomiony przez uczestnika ruchu drogowego, że auto wpadło do rowu. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że 38-latek kierując osobowym fordem nie dostosował prędkości do warunków drogowych i wjechał do przydrożnego rowu. Funkcjonariusze podczas wykonywanych czynności od mężczyzny poczuli zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 2 promile alkoholu. 38-latkowi zatrzymano prawo jazdy, a on trafił on do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i zostanie przesłuchany.

Szczytno

W sobotę (30.11.2019) parę minut po północy policjanci szczycieńskiej prewencji podczas patrolowania miejscowości Wielbark zauważyli mężczyznę jadącego rowerem. Tor jego jazdy sugerował, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Policjanci natychmiast zatrzymali go do kontroli drogowej. Podczas rozmowy funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny alkohol. Nie mieli już wątpliwości co do jego stanu trzeźwości. Badanie alkotestem potwierdziło, że 54-latek był pijany. Miał ponad 1,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ukarali go 500 zł mandatem oraz zakazali dalszej jazdy.

Węgorzewo

W niedzielę około godziny 11:00 w miejscowości Budry policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego Daewoo. Najpierw poddali go badaniu na stan trzeźwości i tu wynik był negatywny. Następnie podczas sprawdzania wymaganych dokumentów okazało się, że 61-latek ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Mieszkaniec gminy Budry tłumaczył policjantom, że za swoje lekceważenie przepisów liczył, iż zostanie ukarany ,,tylko mandatem”. Jednak te tłumaczenia nic nie pomogły. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę kierującemu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami 61-latek popełnił przestępstwo, gdyż prowadził samochód nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 2.

  • Kontrola drogowa kierowcy w Węgorzewie
    Kontrola drogowa kierowcy w Węgorzewie

(tm)

 

 

Powrót na górę strony