Spotkania policjantów z uczniami i przedszkolakami - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkania policjantów z uczniami i przedszkolakami

Uczniowie z Zespołu Szkół w Działdowie i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Działdowie odwiedzili działdowskich policjantów. Policjantów z Pisza odwiedziły przedszkolaki. Spotkania odbyły się w ramach działań „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie- otwarte jednostki policji.”

Działdowo:

W ostatnich dniach Komendę Powiatową Policji w Działdowie odwiedzili uczniowie działdowskich szkół. Uczestnikami spotkań z policjantami w ramach Otwartych Jednostek Policji byli czwartoklasiści z Zespołu Szkół z ulicy Pocztowej w Działdowie i uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Działdowie.

Wizyta w jednostce policji była ciekawą lekcją o specyfice i charakterze służby w Policji. Młodzież dowiedziała się, jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji i doboru do służby w Policji, w tym test sprawności fizycznej i zapoznały się z obszarami pracy policjantów podczas oglądania filmu pt. ”Polska Policja”. W szczegóły służby w formacjach mundurowych wprowadził młodzież policjant ds. skarg i wniosków KPP w Działdowie. Z kolei policjantka ds. nieletnich i patologii uświadomiła młodzieży jakie kategorie osób nieletnich funkcjonują w świetle ustawy o nieletnich i jakie środki stosuje sąd wobec osób nieletnich popełniających czyny karalne czy dopuszczających się demoralizacji. Policjantka uczuliła uczestników spotkań na zagrożenia związane z cyberprzestrzenią i w zakresie narkotyków i dopalaczy apelując o rozwagę i podejmowanie właściwych decyzji w tym zakresie. Młodzież mogła założyć elementy umundurowania policyjnego i zapoznać się oraz sprawdzić działanie niektórych sprzętów z wyposażenia policjanta do służby m.in. kajdanek, tonfy czy tarczy „STOP”. Największym zainteresowaniem cieszyło się umundurowanie policjanta oddziałów prewencji z kaskiem ochronnym i tarczą, które młodzież chętnie przymierzała chcąc sprawdzić się w „roli policjanta”.

Uczestnicy spotkań brali czynny udział w pogadankach zadając ciekawe pytania dotyczące swoich praw i obowiązków oraz wymagań stawianych kandydatom do Policji.

 

 

Pisz:

We wtorek (26 listopada br.) policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Piszu odwiedziły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola w Białej Piskiej. 6-latki od samego początku były żywo zainteresowane pracą funkcjonariuszy.
Swoją wizytę w piskiej komendzie rozpoczęły od spotkania z Komendantem Powiatowym Policji w Piszu. Mł. insp. Marcin Kubas opowiedział dzieciom na czym polega jego praca. Przedszkolaki miały możliwości zasiąść w fotelu komendanta i choć przez chwilę wczuć się w rolę szefa piskich policjantów. Wiele z nich podpisywało nawet dokumenty przystawiając pieczątkę komendanta. Na koniec tego spotkania przedszkolaki otrzymały od mł. insp. Marcina Kubasa elementy odblaskowe. Dzieci doskonale wiedziały, że trzeba je nosić, aby być bardziej widocznym na drodze.
Dalsza część wizyty przedszkolaków odbyła się w sali konferencyjnej. Tam dzieci spotkały się z policjantką, która opowiadała m.in. na czym polega codzienna praca konkretnych funkcjonariuszy. Następnie technik kryminalistyki powiedział dzieciom czym się zajmuje. Pokazał swoją ogromną walizkę, którą zabiera na miejsca zdarzeń kryminalnych i rzeczy, które się w niej znajdują. Wspólnie z dziećmi zabezpieczał odciski palców na przedmiotach. Przedszkolaki razem z technikiem kryminalistycznym starali się też ustalić, które z dzieci zabrało ołówek posypany proszkiem fluorescencyjnym. Policjant ustalił to wykorzystując do tego specjalną lampę, którą sprawdzał dłonie dzieci. Maluchom bardzo spodobała się ta zabawa w detektywów.
W dalszej części spotkania technik kryminalistyczny robił dzieciom odbitki odcisków palców na specjalnie przygotowanych imiennych certyfikatach, które to przedszkolaki mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.
Na koniec było pamiątkowe zdjęcie, ale bardzo wyjątkowe. Dzieci ogrodzone zostały bowiem taśmą z napisem „Policja”, co im się ogromnie spodobało. Przedszkolaki nie kryły swojego zadowolenia ze spotkania w piskiej komendzie z policjantami. Technika kryminalistycznego nazwały „policyjnym czarodziejem”.
Spotkanie z przedszkolakami odbyło się w ramach działań „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie- otwarte jednostki policji”.

 

  • Przedszkolaki podczas spotkania z policjantami
  • Przedszkolaki podczas spotkania z policjantami
  • Przedszkolaki podczas spotkania z policjantami
  • Przedszkolaki podczas spotkania z policjantami
  • Przedszkolaki podczas spotkania z policjantami
  • Przedszkolaki podczas spotkania z policjantami

 

(jn/as/rj)