Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Panowie, zatrzymajcie mnie jutro” – nieskuteczny apel zatrzymanego poszukiwanego

Wśród wielu różnych zadań, które na co dzień wykonują policjanci, jest m.in. ustalanie miejsca przebywania i zatrzymywanie osób poszukiwanych. Te rzadko czekają na funkcjonariuszy w swoich domach. Często celowo ukrywają się, zmieniają miejsca pobytu, aby utrudnić lub wydłużyć wykonanie czynności karnych lub administracyjnych ze swoim udziałem. Ale czasami wizyta funkcjonariuszy, bywa dla nich niespodzianką. I wtedy próbują różnych sposobów, by uniknąć konsekwencji wcześniejszych zachowań.

Kętrzyn

„Panowie, zatrzymajcie mnie jutro” – takie słowa usłyszeli kętrzyńscy policjanci, którzy zatrzymali 26-latka. Dobra praca rozpoznawcza policjantów pozwoliła na ustalenie miejsca pobytu poszukiwanego mężczyzny. Ukrywał się on w wynajmowanym mieszkaniu na terenie miasta. 26-latek do końca chciał uniknąć spotkania z funkcjonariuszami, myśląc że zostanie pozbawiony wolności na okres 2 lat. Kiedy 26-latek będąc na spacerze z psem zorientował się, że policjanci przyjechali po niego, zaczął uciekać. Najpierw w kółko wokół zaparkowanego w pobliżu samochodu, a następnie biegiem w kierunku mieszkania, ciągnąc za sobą psa na smyczy. Na nic to się jednak zdało. Został zatrzymany. Jednak nawet wtedy nie chciał poddać się do końca i zwrócił się do policjantów apelując: „panowie zatrzymajcie mnie jutro!”. Policjanci pozostali jednak niewzruszeni na te błagania. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. 26-latek został skazany między innymi za jazdę po pijanemu. Przez najbliższe 2 miesiące nie opuści zakładu karnego.

Iława

Dobre rozpoznanie rejonu służbowego oraz kontakt z lokalną społecznością – to ważne i bardzo przydatne elementy, które pomagają w pracy dzielnicowego. Na przykład przy poszukiwaniu osób ukrywających się. Tak też było w przypadku 33- oraz 29–latka. Iławscy policjanci uzyskali informację, że w jednym z mieszkań na terenie miasta może przebywać szukany przez policję 33-latek. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazane miejsce, gdzie potwierdzili uzyskaną wcześniej informację. Mieszkaniec Iławy próbował jeszcze przed policjantami ukryć się pod kołdrą na łóżku, udając, że śpi. Został jednak szybko „obudzony”. 33–latek poszukiwany był na podstawie zarządzenia wydanego przez sąd. Mężczyzna ma do odbycia karę pozbawienia wolności za kradzieże sklepowe i niezapłacone mandaty. Policjanci zatrzymali mieszkańca Iławy po czym przewieźli do iławskiego więzienia. 

  • Zatrzymany 33-latek w policyjnym areszcie
    Zatrzymany 33-latek w policyjnym areszcie

Kolejnego poszukiwanego policjanci zatrzymali na terenie gminy Iława. Funkcjonariusze podczas czynności służbowych w swoim rejonie służbowym pojechali sprawdzić kolejne miejsce, gdzie mógłby przebywać poszukiwany 29–latek. Okazało się, że mieszkaniec gminy Iława jest u swoich rodziców. Mężczyzna szukany był przez sąd do ustalenia miejsca pobytu ponieważ uchylał się od wykonania obowiązku alimentacyjnego narażając osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Dzielnicowy sporządził oświadczenie dotyczące miejsca przebywania mężczyzny po czym zwolnił 29-latka.

Ostróda

W ciągu ostatnich dwóch dni ostródzcy kryminalni zatrzymali 6 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Podstawy poszukiwań są różne. Oprócz listów gończych, sądy i prokuratury wydają zarządzenia, postanowienia i nakazy doprowadzenia celem których jest ustalenie miejsca pobytu osób poszukiwanych lub przeprowadzenie z nimi czynności procesowych.

Wszyscy, którzy „wpadli” w ostatnim czasie w ręce ostródzkich poszukiwaczy to osoby mające do odbycia kary pozbawienia wolności. Najdłuższy wyrok czeka na pewnego mieszkańca Ostródy, który w zakładzie karnym spędzi najbliższy rok. Mężczyzna ma do odbycia karę za przestępstwo kierowania gróźb karalnych. Dwóch z zatrzymanych trafiło do zakładu karnego w związku z tym, że nie regulują obowiązku alimentacyjnego. Inny z zatrzymanych natomiast opłacił zaległą grzywnę i pomimo zatrzymania nie trafi już do zakładu karnego. Statystyki zatrzymań poszukiwanych potwierdzają, że nie da się uniknąć odpowiedzialności. Można ją jedynie odwlec w czasie.

(ab/nk/ab/tm)

 

Powrót na górę strony