Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieodpowiedzialni i niebezpieczni zatrzymani przez policjantów

Niestety wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych i bezmyślnych kierowców, rowerzystów i pieszych, którzy na drogach pojawiają się będąc pod wpływem alkoholu. W każdy weekend policjanci poświęcają wiele pracy i energii na to, żeby skutecznie eliminować z dróg takie niebezpieczne osoby.

Podczas minionego weekendu (15-17.11.2019) interweniowali wobec około 50 osób, które na drogach regionu powodowały realne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Bartoszyce

W piątek (15.11.2019) w nocy oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach otrzymał informację, o ujęciu pijanego kierującego na trasie Bartoszyce – Sępopol. Policjanci, którzy interweniowali w tej sprawie ustalili, że para, która ujęła mężczyznę widziała jak ten jechał całą szerokością drogi, aż w końcu zjechał za pobocze, zaniepokojeni tą sytuacją podjechali do auta, a wówczas okazało się, że za kierownicą siedzi kompletnie pijany mężczyzna. Policjanci zauważyli, że auto ma uszkodzoną lewą stronę karoserii i przebitą oponę. Ustalili, że uszkodzenia powstały w wyniku zderzenia z drzewem jeszcze zanim mężczyznę zauważyli i ujęli świadkowie. Dzięki prawidłowej reakcji młodych ludzi, pijany 37–letni mieszkaniec gm. Korsze nie pojechał dalej i bardzo możliwe, że dzięki temu nikomu nic się nie stało. Mężczyzna trafił w ręce policji i stracił prawo jazdy, a to tylko przedsmak czekających go przykrych konsekwencji.
W miniony weekend bartoszyccy policjanci zatrzymali jeszcze dwóch mężczyzn, którzy pomimo alkoholu w organizmie zdecydowali się włączyć do ruchu drogowego. W piątek w Osiece policjanci z drogówki skontrolowali 29–latka jadącego VW, który miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. W niedzielę policjanci z drogówki zatrzymali pijanego rowerzystę, który jechał jedną z ulic w Sępopolu. Mężczyzna miał w organizmie 0,9 promila alkoholu. Także nie uniknie konsekwencji swojej bezmyślnej decyzji.

Braniewo

W minioną sobotę (16.11.2019) około godz. 12:00 oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na terenie gminy Wilczęta. Do działań zaangażowano policjantów, strażaków, wezwano także pogotowie. Interweniujący funkcjonariusze ustalili, że 41-letni motorowerzysta stracił nagle panowanie nad swoim pojazdem i uderzył w bok opla jadącego z naprzeciwka, a następnie wywrócił się i uderzył w przód kolejnego samochodu. Mężczyzna podróżował bez kasku ochronnego. Będący na miejscu zespół pogotowia zdecydował o przetransportowaniu motorowerzysty do szpitala. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie wykazało, że w chwili zdarzenia 41-latek miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważnych obrażeń.

Elbląg

W miniony weekend elbląscy policjanci z ruchu drogowego przebadali blisko 400 kierujących na zawartość alkoholu. Zatrzymano 2 pijanych kierujących. Pierwszy z nich to 43-latek kierujący Audi A3. Mężczyzna jadąc od strony Elbląga w miejscowości Krzewsk z nieznanych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Przewieziono go do szpitala. Od kierującego pobrano krew do badań na zawartość alkoholu. Od mężczyzny był wyczuwalny zapach alkoholu. Nie posiadał on także uprawnień do kierowania. Jego audi trafiło na policyjny parking. W sobotę patrol ruchu drogowego zatrzymał w Kwietniewie vw passata, którym kierował 25-latek. W tym przypadku badanie alkotestem wykazało 0,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna dalej już nie pojechał. Obaj wymienieni odpowiedzą teraz przed sądem za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami, będą także musieli zapłacić 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

Działdowo

W sobotę (16.11.2019) w Działdowie na Placu Mickiewicza patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 34-letniego mieszkańca gminy Działdowo, który kierował samochodem marki Renault Megane. Podczas badania stanu trzeźwości kierowcy okazało się, że był on nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Podczas kontroli mężczyzna nie posiadał prawa jazdy. Mężczyzna musi liczyć się teraz z utratą prawa jazdy i sądowym zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi. W gminie Płośnica patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej 26-letniego mieszkańca tej gminy, który kierował samochodem osobowym marki Opel Astra będąc w stanie nietrzeźwości.  Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Sprawdzenie w systemach policyjnych wykazało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. 26-latek odpowie za wykroczenie i przestępstwo. Po ujęciu obywatelskim policjanci zatrzymali 48-letniego mieszkańca Iłowa-Osady, który kierował autem pod działaniem alkoholu. Mężczyzna został ujęty przez mieszkańca jednej ze wsi z terenu gminy Iłowo-Osada. Mieszkaniec wsi zatrzymał pojazd i uniemożliwił dalszą jazdę 48-latkowi, który poruszał się pojazdem marki VW Passat. Następnie o zdarzeniu poinformował policję, która na miejscu zbadała stan trzeźwości mężczyzny. W tym przypadku badanie wskazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto sprawdzenie w systemach policyjnych wykazało, że kierujący volkswagenem miał zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi przez Starostę Żuromińskiego. Nietrzeźwego kierowcę policjanci zatrzymali do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. W nocy z niedzieli na poniedziałek (17/18.11.2019) na drodze wojewódzkiej nr 544 w miejscowości Mławka w gminie Iłowo-Osada kierujący pojazdem marki Opel Astra uderzył w drzewo. Na miejsce skierowano patrol prewencji z Działdowa. Policjanci ustalili, że kierujący oplem 29-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego dachował i uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący poddany badaniu na stan trzeźwości miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Iława

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących i jednego, który kierował BMW pomimo aktywnego zakazu sądowego. Pierwszego z mężczyzn funkcjonariusze zauważyli kiedy to jadąc jedną z dróg w gminie Susz miał problem z utrzymaniem się na swoim pasie ruchu. Policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. W trakcie czynności okazało się, że 46–latek kierował motorowerem mając 2 promile alkoholu w organizmie. Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci w Januszewie. Okazało się, że 36–latek postanowił pojeździć rowerem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Natomiast w Brusinach funkcjonariusze suskiego komisariatu zatrzymali 51–latka, który jechał rowerem. Policjanci pamiętali, że mężczyzna ma zakaz kierowania wszelkimi pojazdami. W trakcie czynności okazało się, że zakaz mężczyźnie już minął ale po raz kolejny jechał jednośladem pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało pond 2 promile alkoholu w organizmie. Tymczasem w Krzywcu 39–latek jadąc rowerem miał również problem z utrzymaniem się na swoim pasie ruchu. Policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Susz kierował jednośladem  mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.  Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w Chełmżycy. Funkcjonariusze pamiętali, że 40–latek kierujący volvo nie posiada uprawnień do kierowania samochodem. Podczas czynności okazało się, że to nie jedyne przewinienie mężczyzny. Badanie alkomatem wskazało 3 promile alkoholu w organizmie. Natomiast innym nieodpowiedzialnym kierującym zatrzymanym podczas minionego weekendu był 43–latek. Mężczyzna kiedy zobaczył radiowóz zaczął się dziwnie zachowywać. Policjanci wylegitymowali mieszkańca powiatu iławskiego oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że 43–latek postanowił pojeździć rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tymczasem kiedy iławscy policjanci patrolowali w godzinach porannych drogi powiatu iławskiego  zatrzymali do kontroli bmw. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 27–latek kierował samochodem mając aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci zatrzymali mężczyznę.

Mrągowo

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują własne życie i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonało się czterech kierowców w powiecie mrągowskim. Najpierw w piątek po godz. 23:00 na ul. Rynkowej w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego renault. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Okazało się również, że nie posiada prawa jazdy i nigdy takich uprawnień nie zdobył. Tej samej nocy, po godz. 2:00 funkcjonariusze interweniowali wobec 19-letniego kierowcy volkswagena. Ten kierowca jak wykazało badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 0,2 promila. Zanim wsiadł za kierownicę alkohol i tym samym popełnił wykroczenie. To jednak nie jedyne wykroczenie jakie popełnił. Kontrola wykazała, że nie miał przy sobie obowiązkowego prawa jazdy. Godzinę później policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą mercedesem. 35-latka zdecydowała się na jazdę mimo, że miała w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Jednak to nie jedyne jej przewinienie. Nie posiadała przy sobie prawa jazdy, a samochód od maja nie posiadał aktualnych badań technicznych. W niedzielę po godz. 18.00 funkcjonariusze policji otrzymali informację o kolizji drogowej do jakiej doszło na trasie Prawdowo - Stare Sady. Tam kierowca Toyoty doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka kierowcą Subaru. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca zdarzenia miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz i za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej.

Olecko

Policjanci przy każdej okazji apelują do kierujących o rozsądek i przestrzeganie przepisów. Niestety w miniony weekend oleccy funkcjonariusze odnotowali dwóch kolejnych bezmyślnych kierowców.  W minioną sobotę (16.11.2019 r.) po godz. 19:00 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Godziejewo gm. Wieliczki doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci, którzy pojechali we wskazane miejsce na polu przy drodze zastali leżący na dachu pojazd. Z ich ustaleń wynikało, że kierujący samochodem marki Volkswagen, na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo, a następnie dachował. 32-latek jechał sam i nie odniósł żadnych obrażeń. Jednak badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego w niedzielę (17.11.2019 r.) około godz. 11:00 na terenie jednej z miejscowości w gminie Olecko. 53-latek poruszał się bez włączonych świateł mijania, a kiedy zatrzymali go funkcjonariusze wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie około promil alkoholu. Podczas dalszych czynności i po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że mieszkaniec gminy Olecka posiada  dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

 

  • Miejsce zdarzenia w powiecie oleckim. Samochód leżący na dachu
    Miejsce zdarzenia w powiecie oleckim
  • Miejsce zdarzenia w powiecie oleckim. Samochód leżący na dachu
    Miejsce zdarzenia w powiecie oleckim. Samochód leżący na dachu
  • Miejsce zdarzenia w powiecie oleckim. Samochód leżący na dachu
    Miejsce zdarzenia w powiecie oleckim. Samochód leżący na dachu

 

Olsztyn

W niedzielę wieczorem (18.11.2019) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że po drodze ekspresowej nr 51 w okolicy Olsztynka pieszo ma poruszać się mężczyzna, który jest nietrzeźwy. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol. Z relacji świadków wynikało, że młody mężczyzna pieszo szedł po drodze ekspresowej, wchodził na jezdnie, tym samym stwarzał zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Był też agresywny w stosunku do osób, które zatrzymały się i próbowały mu uniemożliwić wejście na jezdnie. Mężczyzna nie posiadał również elementów odblaskowych. Funkcjonariusze na miejscu zastali 18-letniego mieszkańca Nidzicy. Badanie policyjnym alkomatem wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Ze względu na agresywne zachowanie, mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, gdzie po wytrzeźwieniu odpowie za popełnione wykroczenia.

Ostróda

Ostródzcy policjanci w miniony weekend policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 3 nietrzeźwych kierujących. Zatrzymany „rekordzista” miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Poruszał się osobową mazdą po Miłomłynie. Zatrzymał go inny kierujący, z którym pijany mężczyzna o mało się nie zderzył. Podczas weekendu policjanci w czasie kontroli drogowych ujawnili 10 pojazdów, które z powodu złego stanu technicznego nie powinny być dopuszczone do jazdy.

Szczytno

W niedzielę (17.11.2019) w Świętajnie funkcjonariusze zatrzymali 58-latka, który kierował motorowerem, a którego tor jazdy sugerował, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. W wyniku badania stanu trzeźwości okazało się, że miał on ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.  Teraz za popełnione przestępstwa mężczyźni odpowiedzą przed sądem. Grozi im do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara grzywny.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego nieodpowiedzialni kierowcy odpowiedzą za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, a niektórzy ponadto za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto wobec sprawców tych przestępstw sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.

Rowerzysta i pieszy, który swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem spowoduje zagrożenie na drodze również musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Mogą one przyjąć formę mandatu karnego lub wniosku o ukaranie skierowanego do sądu. Rowerzysta i pieszy, który swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem spowoduje zagrożenie na drodze również musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Mogą one przyjąć formę mandatu karnego lub wniosku o ukaranie skierowanego do sądu. Za wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny do 5 tys. zł i zakaz kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

(tm)

Powrót na górę strony