Podsumowanie działań „Znicz 2019”
Za nami cztery dni i cztery noce intensywnej pracy policjantów, wspieranych przez funkcjonariuszy innych służb, podczas ogólnopolskich działań „Znicz”, poświęconych dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców i gości, którzy w pierwszy długi listopadowy weekend odwiedzili Warmię i Mazury. Niestety nie obyło się bez groźnych zdarzeń drogowych i nieodpowiedzialnych kierowców, wobec których odpowiednie kroki podjęli policjanci. Jednak nie ma czasu na odpoczynek. Za kilka dni kolejny długi weekend.
Ponad 2600 funkcjonariuszy – głównie policjantów, wspieranych przez funkcjonariuszy m.in. Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, straż miejskich i gminnych – dbało o bezpieczeństwo i porządek podczas długiego weekendu związanego ze świętem Wszystkich Świętych. Byli wszędzie tam, gdzie była potrzebna ich pomoc. Kierowali ruchem pojazdów, dbali o bezpieczne przemieszczanie się pieszych, koordynowali ruch przy parkingach. Ponadto interweniowali na trasach regionu pracując na miejscach zdarzeń drogowych oraz kontrolując prędkość aut i trzeźwość kierowców. Według wstępnych danych, policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali 10 wypadków drogowych, w których niestety 1 osoba zginęła, a 16 zostało rannych. Policjanci w trakcie prowadzonych kontroli zatrzymali także 36 nietrzeźwych kierowców i byli wzywani do blisko 200 kolizji.
Powiat bartoszycki
Na drogach powiatu bartoszyckiego podczas działań pracowało ponad 30 policjantów. Obyło się bez wypadków drogowych i poważnych kolizji. Policjanci dbali o to, aby ruch na drogach dojazdowych do cmentarzy odbywał się płynnie, a w razie potrzeby kierowali nim ręcznie. Funkcjonariusze skontrolowali 114 kierujących pojazdami. Spośród ujawnionych wykroczeń ponad 80 % stanowiły te związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Trzech kierujących nie stosowało się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zatrzymali też 5 dowodów rejestracyjnych. W czwartek wzorową postawą wykazali się pracownicy firmy ochroniarskiej, którzy widząc chwiejącego się na nogach mężczyznę nie pozwolili mu odjechać motorowerem spod sklepu i wezwali policjantów. Interweniujący policjanci sprawdzili trzeźwość 45–latka i okazało się, że ma on w organizmie ponad 2 promile alkoholu. W niedzielę na trasie Gałajny – Górowo Iławeckie policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. 39–letni mieszkaniec gminy miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Pijani kierujący odpowiedzą przed sądem.
Powiat działdowski
W działaniach na terenie powiatu działdowskiego wzięło udział łącznie 95 policjantów, w tym 30 z ruchu drogowego. Ujawnili blisko setkę wykroczeń i zatrzymali kilkanaście dowodów rejestracyjnych kontrolowanych pojazdów, m.in. ze względu na ich zły stan techniczny.
W piątek (01.11.2019) policjanci ruchu drogowego z Działdowa podczas pomiaru prędkości na terenie powiatu działdowskiego w miejscowości Kisiny ujawnili kierowcę, który poruszał się z nadmierną prędkością. Mężczyzna kierował pojazdem marki Mazda i przekroczył w terenie zabudowanym z ograniczeniem prędkości do 50 km/h dozwoloną prędkość o 51km/h. Mieszkaniec gminy Działdowo już stracił dokument prawa jazdy. Zostanie on teraz przekazany do starosty działdowskiego, który wyda decyzję o zakazie kierowania przez 62-latka pojazdami na najbliższe 3 miesiące.
W dzień zaduszny w Lidzbarku patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki VW Passat. To 30-letni lidzbarczanin, który wsiadł za kierownicę samochodu mimo obowiązującego go zakazu do kierowania pojazdami mechanicznymi. Sądy Rejonowe w Elblągu i Nowym Mieście Lubawskim wydały wobec mężczyzny zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci uniemożliwili 30-latkowi dalszą jazdę i poinformowali o skierowaniu sprawy do sądu.Za złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Powiat ełcki
Podczas długiego weekendu w powiecie ełckim obyło się bez wypadków drogowych, nikt nie został ranny. Doszło do 8 niegroźnych w skutkach kolizji. Policjanci zatrzymali także 3 nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista – kierowca osobowego hyundaia miał ponad 3 promile alkoholu. Został zatrzymany przez patrol, ponieważ jego niebezpieczny sposób jazdy bardzo zaniepokoił policjantów. Nieodpowiedzialnością wykazał się także 57-letni kierowca motoroweru w Rożyńsku. Mężczyzna mając ponad promil alkoholu spowodował kolizję, zjeżdżając na przeciwny pas ruchu, gdzie zderzył się z jadącym prawidłowo samochodem osobowym.
Nietrzeźwy był również 36-latek kierujący quadem w gminie Prostki. Mężczyzna miał blisko 1,5 promila alkoholu. Podsumowanie akcji „Znicz” pokazuje, że najczęściej popełnianym przez kierowców wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości. Ełccy policjanci ujawnili ponad 80 takich wykroczeń.
Powiat iławski
Iławscy funkcjonariusze skontrolowali 210 pojazdów. Za zbyt szybką jazdę mandatami karnymi ukarali 56 kierowców. Dla jednego z nich przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h zakończyło się utratą prawa jazdy. 36-latek pędził toyotą przez Jędrychowo z prędkością 104 km/h. Poza utratą prawa jazdy został ukarany mandatem a jego konto zostało obciążone 10 punktami karnymi. W trakcie przedłużonego weekendu na terenie powiatu iławskiego doszło do 12 zdarzeń drogowych, w tym 1 wypadku i 11 kolizji. W niedzielę (03.11.2019) około godz. 8:30 na drodze K-15 w miejscowości Rożental doszło do wypadku drogowego. Kierujący BMW 18-letni mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi w prawo stracił panowanie nad pojazdem, w następstwie czego doprowadził do dachowania pojazdu na pobliskim polu. Pasażerkę auta z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala. 18-latek był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, które miał zaledwie od pół roku. W trakcie działań policjanci ujawnili także czterech nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich spowodował kolizję.
Powiat kętrzyński
W działaniach na terenie powiatu kętrzyńskiego brało udział 113 policjantów, w tym 33 policjantów ruchu drogowego. W działaniach brali udział również funkcjonariusze straży miejskiej oraz uczniowie klas mundurowych z Centrum Naukowo Biznesowego w Kętrzynie. W powiecie kętrzyńskim lokalnie utrudnienia w ruchu drogowym występowały głównie 1 listopada na drogach przy cmentarzach. W tym dniu na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających przy cmentarzach, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów wzrosło także natężenie ruchu pieszego. Dlatego na drogach powiatu pracowało kilkakrotnie więcej policjantów niż zwykle. Priorytetem działań policyjnych było również upłynnianie ruchu na drogach w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. Funkcjonariusze czuwali przede wszystkim nad tym, aby wszyscy bezpiecznie dotarli na groby naszych najbliższych, a następnie do domu. W czasie akcji „Znicz 2019” kętrzyńscy funkcjonariusze skontrolowali 114 pojazdów – jeden z kierujących zdecydował się na jazdę, będąc w stanie nietrzeźwości. 39 kierowców zostało ukaranych mandatami za popełnione wykroczenia, z czego 22 za przekroczenie dozwolonej prędkości. Jednemu kierowcy zatrzymane zostały uprawnienia, a trzynastu kierujących straciło dowody rejestracyjne. Policjanci pracowali na miejscu dziewięciu zdarzeń drogowych.
Powiat lidzbarski
Przez 4 dni wzmożonej pracy lidzbarscy policjanci skontrolowali ponad 200 pojazdów. W tej grupie mundurowi ujawnili 2 nietrzeźwych kierujących. W czwartek przed godz. 12:00 w Lubominie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego osobowym BMW. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości funkcjonariusze ustalili, że 26-letni kierowca jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało prawie 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.
W niedzielę około godz. 9:00 policyjny patrol zatrzymał na drodze wojewódzkiej nr 511 w Jagodowie kierującego volkswagenem. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u 42-letniego mieszkańca gminy Bartoszyce blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał mundurowym, ze zanim wsiadł za kierownicę pojazdu wypił 4 piwa. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 42-latka. Funkcjonariusze w obu przypadkach uniemożliwili dalszą jazdę kierującym, a ich pojazdy przekazali osobom przez nich wskazanym.
Ponadto funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne 4 aut z uwagi na ich zły stan techniczny.
Powiat nidzicki
Do bardzo groźnie wyglądającego zdarzenia doszło także w powiecie nidzickim. W nocy z soboty na niedzielę w gminie Janowo kierujący osobową Skodą Suberb 19-latek najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej prędkości stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie posesji, a następnie balkon domu jednorodzinnego. Zarówno kierowca jak i jego 22- i 18-letni pasażerowie zostali przetransportowani do szpitali, a policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.
Od czwartku do niedzieli na obszarze powiatu nidzickiego doszło do 5 kolizji i jednego wypadku drogowego. Dwie z nich miały miejsce na drogach publicznych, trzy pozostałe na nidzickich parkingach.
Powiat nowomiejski
Od 31 października do 3 listopada policjanci nowomiejskiej komendy skontrolowali w sumie 97 pojazdów, ujawnili przy tym 93 wykroczenia, w 75 przypadkach polegały one na przekroczeniu prędkości, w 7 na braku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci bacznie przyglądali się też pieszym popełniającym wykroczenia, ujawnili tylko 1 taki przypadek.
W czwartek policjanci ogniwa ruchu drogowego w Brzoziu Lubawskim zatrzymali do kontroli kierującego BMW mieszkańca Mrągowa. Podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo niealimentacji. Funkcjonariusze uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę. 46-latek został doprowadzony do zakładu karnego.
W sobotę tuż przed godz. 23:00 oficer dyżurny nowomiejskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy. W Bielicach przypadkowi świadkowie zauważyli kierującego peugeotem, którego zachowanie na drodze wskazywało, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Mężczyzna wjeżdżał autem na trawnik i jechał tzw. „wężykiem”. Świadkowie uniemożliwili mu dalszą jazdę. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mieszkaniec gminy Biskupiec miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu.
W trakcie 4 dni działań na terenie powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci w tym czasie byli wzywani do 6 kolizji, nikt z uczestników tych zdarzeń nie odniósł poważniejszych obrażeń. Najgroźniej wyglądające zdarzenie drogowe miało miejsce w sobotę w Wawrowicach. Młody kierowca opla nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechał na lewą stronę doprowadzając do zderzenia z busem. Na szczęście kierowca opla podróżował sam, gdyby był z nim pasażer siedzący na przednim siedzeniu to zdarzenie mogłoby być tragiczniejsze w skutkach.
Powiat olecki
W ciągu ostatnich dni oleccy policjanci skontrolowali blisko 100 kierujących, a w trakcie kontroli niektórych ukarali w związku z popełnionymi wykroczeniami, a ośmiu z nich zatrzymali dowody rejestracyjne. W trakcie długiego weekendu funkcjonariusze odnotowali groźnie wyglądające potrącenie pieszego oraz kilka kolizji. Zatrzymali także dwóch mężczyzn, którzy kierowali pojazdami bez uprawnień.
Do potrącenia pieszego doszło w sobotę w Olecku na ul. Kościuszki około godz. 18:00. Policjanci pracujący na miejscu ustalili, że 49-latek wtargnął na jednię wprost pod nadjeżdżający pojazd marki Peugeot. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Ełku, jednak nie doniósł żadnych poważniejszych obrażeń. Badanie alkomatem wykazało w organizmie mężczyzny ponad 1,5 promila alkoholu.
W czwartek w miejscowości Szczecinki policjanci zatrzymali do kontroli kierującego osobowym BMW. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że 20-latek nie posiada prawa jazdy. Po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że w październiku została wydana decyzja administracyjna o cofnięciu mieszkańcowi gminy Olecka uprawnień. Drugiego kierującego, który wsiadł do swojego samochodu nie posiadając uprawnień oleccy policjanci zatrzymali w minioną sobotę w Olecku na ul. Kamiennej. Ponadto podczas podejmowanych czynności ustalono, że pasażerka 21-latka jest poszukiwana.
Powiat olsztyński
Wpisana w policyjny kalendarz akcja „Znicz” to ogromne wyzwanie zarówno dla policjantów jak również dla funkcjonariuszy innych służb, a także pracowników Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. Priorytetem policyjnych działań było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, ale aby to było możliwe konieczna była również zmiana organizacji ruchu w rejonie największych nekropolii. W celu umożliwienia sprawnego dotarcia w okolice cmentarzy wyznaczone zostały dodatkowe linie autobusowe, którymi najszybciej można było dojechać pod bramy nekropolii. Każdego dnia, w akcji „Znicz” zaangażowanych było ponad stu funkcjonariuszy, w których skład wchodziły również służby Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej a także pracownicy Zarządu Dróg Zieleni i Transportu.
Od czwartku 31 października do 3 listopada 2019 roku na terenie powiatu olsztyńskiego doszło do 34 kolizji oraz 4 wypadków drogowych, w których ranne zostały 4 osoby. Policjanci zatrzymali w tym czasie również 5 kierowców, którzy wsiedli za kierownice po alkoholu.
Powiat ostródzki
Na terenie powiatu ostródzkiego doszło do jedynego na Warmii i Mazurach śmiertelnego wypadku drogowego w trakcie działań „Znicz 2019”. Doszło do niego w niedzielny poranek w okolicy Starych Jabłonek. Tam kierujący osobowym Seatem Ibiza 20-latek, z nieznanych na ten moment przyczyn, na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas jezdni, następnie na pobocze i uderzył w drzewo. Niestety mimo udzielonej pomocy, kilka godzin później zmarł w szpitalu. Na stopień obrażeń jakich doznał miał niewątpliwie wpływ fakt, że w trakcie jazdy nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Do niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło także w niedzielę (03.11.2019) około godz. 19:00 na drodze S7 na wysokości Miłomłyna. Według ustaleń pracujących na miejscu policjantów 70- letni kierujący volkswagenem jadąc pod prąd zmusił jadących prawidłowo do wykonania gwałtownych manewrów, w wyniku czego doszło do zderzenia łącznie 5 pojazdów. Na szczęście nikt nie został ranny. Uszkodzeniom uległy jedynie pojazdy. Osobom uczestniczącym w zdarzeniu udzielona została pomoc medyczna na miejscu. Nikt nie potrzebował hospitalizacji. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy 70-latkowi. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Powiat piski
Już od środy (30,10,2019) na drogach powiatu piskiego, a zwłaszcza w okolicach cmentarzy, było więcej policyjnych patroli. W dniu 1 listopada nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze oraz żołnierze z Żandarmerii Wojskowej. Tegoroczna akcja „Znicz” przebiegła bezpiecznie na drogach powiatu piskiego, choć nie wszystkie zachowania kierowców były godne pochwały. W piątek przed godz. 14:00 patrol piskiej drogówki w Piszu na ul. Wojska Polskiego zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Volvo. Kierujący tym autem miał na liczniku 104 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Za popełnione wykroczenie 49-letni mieszkaniec Łomży ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 400 zł oraz 10 punktami karnymi. Do tego stracił prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Tego dnia policjanci zatrzymali jednego nietrzeźwego kierującego. Było to przed godz. 21:00 na ul. Olsztyńskiej w Piszu dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Jak się okazało 27-letni kierujący pojazdem marki Opel miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Stracił prawo jazdy, a jego samochód został odholowany. W piątek na drogach powiatu piskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a jedynie do jednej kolizji. Zdarzenie to miało miejsce po godz. 17.00 na trasie Pisz-Jeże, gdzie kierujący pojazdem marki Fiat Tipo uderzył w dzika, który wbiegł na jezdnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
W sobotę na trasie Pisz - Wiartel jeden z uczestników ruchu drogowego zatrzymał pijanego kierowcę jadącego skuterem. Kierowca osobówki zauważył dwóch mężczyzn jadących skuterem. Ich sposób jazdy wyraźnie sugerował, że są nietrzeźwi. Obywatel wyprzedził jednoślad i zmusił kierującego nim, by się zatrzymał. Następnie mężczyzna wyjął kluczyki uniemożliwiając mu dalszą jazdę i wezwał na miejsce policję. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że skuterem kierował 30-letni mieszkaniec piskiej gminy. Policjanci nie mieli żadnych wątpliwości, że jest on pijany. Razem z nim jechał jeszcze jeden pasażer będący także pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości kierującego skuterem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Okazało się też, że nigdy w życiu nie posiadał on prawa jazdy. 30-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Właściciel jednośladu pociągnięty zostanie do odpowiedzialności za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu przez osobę będącą w stanie po użyciu alkoholu.
Powiat szczycieński
Na drogach powiatu szczycieńskiego nie doszło do żadnego wypadku. Policjanci w trakcie prowadzonych kontroli nie zatrzymali także nietrzeźwych kierujących pojazdami. W czwartek (31.10.2019 r.) ujawniony został jeden nietrzeźwy rowerzysta. 47-latek mieszkaniec gminy Szczytno poruszał się rowerem po ulicy Pasymskiej w Szczytnie. Miał w organizmie ponad 0,2 promila alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym i zakazano mu dalszej jazdy.
Skrajną bezmyślnością wykazali się w miniony piątek dwaj mieszkańcy Szczytna. Na szczęście zanim doszło do tragedii, interweniowali wobec nich szczycieńscy policjanci skierowani na miejsce przez oficera dyżurnego. Z przekazanej informacji dyżurnemu, od uczestnika ruchu drogowego wynikało, że jeden z mężczyzn stojąc na poboczu co rusz bez żadnego powodu wbiegał na drogę stwarzając tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. Po przybyciu na miejsce mundurowych zastali oni dwóch mężczyzn, przy czym jeden odpowiadał rysopisowi przekazanemu oficerowi dyżurnemu. W czasie gdy mężczyźni zostali zauważeni przez policjantów siedzieli na środku jezdni przy zapalonym zniczu. Ich stan psychofizyczny wskazywał, że znajdują się pod wpływem alkoholu.
Z uwagi na fakt, że 31-latek oraz jego o 6 lat młodszy kompan swoim zachowaniem stwarzali bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zostały na nich nałożone mandaty karne. 25-latek przyjął mandat, z kolei 31-latek odmówił twierdząc, że skoro jest 1 listopada to on może siedzieć oraz palić znicz gdzie chce również na jezdni. Wobec powyższego mężczyzna poinformowany został o tym, że w związku z odmową przyjęcia mandatu zostanie skierowany wniosek do sądu o jego ukaranie.
Powiat węgorzewski
W czwartek (31.10.2019) około godz. 17:00 na jednej z dróg gminy Pozezdrze policjanci węgorzewskiej drogówki zauważyli jadącego całą szerokością jezdni rowerzystę. Cyklista miał problem z utrzymaniem równowagi. Mundurowi podejrzewając, co może być przyczyną takiej jazdy, postanowili natychmiast zainterweniować i udaremnić mu dalszą jazdę. Mundurowi ustalili, że nieodpowiedzialnym użytkownikiem ,,dwóch kółek” jest 62-letni mieszkaniec gminy Pozezdrze. Mężczyzna w organizmie miał ponad promil alkoholu. W trakcie sprawdzania jego danych w policyjnym systemie wyszło na jaw, że obowiązuje go sądowy zakaz kierowania rowerami. Teraz mężczyzna odpowie, nie tylko za wykroczenie, ale i za przestępstwo naruszenia sądowego zakazu.
(tm)