Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: W świąteczny weekend komendy Policji przeżywały oblężenie. Blisko tysiąc osób sprawdziło swoją trzeźwość

Długi świąteczny weekend już za nami. Policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach regionu. W porównaniu do ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia odnotowano blisko o połowę mniej pijanych kierowców. W tym roku Policja zatrzymała 33 nietrzeźwych za kierownicą, to wciąż o 33 za dużo. Jednak jest i pozytywna informacja. Przez okres świąteczny jednostki Policji na Warmii i mazurach przeżywały prawdziwe oblężenie. Około 1000 osób przyszło do komend, aby sprawdzić czy mogą wsiąść za kierownicę.

O tym, jak ważna jest bezwzględna trzeźwość za kierownicą  wiadomo nie od dziś. Policjanci prowadzą wiele inicjatyw skierowanych do  kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu, by uświadomić jak dramatyczne w skutkach może być prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Przypominają o możliwości sprawdzenia stanu trzeźwości  w każdej komendzie. 

- Zawsze gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości,  możemy podejść na Policję, sprawdzić, to trwa tylko chwilę- mówi mł. asp. Marta Kacprzyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie

Świadomość  społeczna  rośnie – ten dobry trend jest zauważalny. Coraz częściej  policjanci otrzymują sygnały o nietrzeźwych kierowcach od innych uczestników ruchu, coraz więcej osób korzysta też z możliwości skontrolowania stanu trzeźwości na komendzie.

Tak było także podczas świątecznych dni - jednostki Policji na Warmii i Mazurach przeżywały prawdziwe oblężenie. 

- Wymieniamy  tylko baterie,  już od samego rana bardzo dużo ludzi przychodzi, żeby sprawdzić stan trzeźwości - mówił oficer dyżurny jednej z komend powiatowych drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia.

Podobnie było w całym regionie. W sumie swoja trzeźwość dobrowolnie skontrolowało około 1000 osób. Najwięcej osób badało się w drugi dzień Świąt i w minioną sobotę. Taki fakt cieszy - w przypadku wątpliwości każdy kierowca powinien sprawdzić swój stan. Pamiętać należy, że Policjanci dysponują sprzętem, dzięki któremu takie sprawdzenie trwa kilka sekund, a jego wynik jest miarodajny, natomiast wiele dostępnych na rynku mierników stanu trzeźwości może przekłamywać wynik. Ponadto – dobre samopoczucie  „ dzień po”  nie jest żadną gwarancją trzeźwości.

Konsekwencje swojego zachowania poniesie nastoletni kierowca, który w pierwszy dzień Świąt o godz. 9.00 przyszedł do komendy w Bartoszycach sprawdzić swój stan trzeźwości. Po dmuchnięciu w alkoblow okazało się, że mężczyzna nie mógł jeszcze prowadzić auta. Jednak po godzinie od wizyty w jednostce Policji, na ul. Warszawskiej w Bartoszycach patrol ruchu drogowego zatrzymał go za kierownicą vw golfa. 18-letni Jacek P. miał ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy, które ten miał od pół roku. Teraz nastolatek odpowie za wykroczenie.

 

 

 

 

Powrót na górę strony