Wczorajsze działania „Prędkość” nie napawają optymizmem
Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz brawurowe zachowanie na drodze to najczęstsze przyczyny wypadków. Nadmierna prędkość kierowców to także zagrożenie dla innych użytkowników dróg: kierujących, pieszych i rowerzystów. Niestety wczorajsze działania „Prędkość” nie napawają optymizmem i potwierdzają, że nasze działania są potrzebne. Na 1020 skontrolowanych pojazdów 504 kierujących przekroczyło dopuszczalną prędkość.
Szczytno:
Wczoraj (23.10.2019 r.) na drogach powiatu szczycieńskiego pojawiło się więcej patroli drogowych wyposażonych w urządzenia do pomiaru prędkości.
W ciągu kilkunastu godzin mundurowi skontrolowali blisko 70 pojazdów. Ujawnili 34 przypadki przekroczenia prędkości. Wobec kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego nałożono mandaty karne.
Nowe Miasto Lubawskie
Funkcjonariusze skontrolowali wczoraj 52 kierujących i ujawnili aż 31 przypadków przekroczenia prędkości. W dwóch przypadkach dla kierowców kontrole te zakończyły się zatrzymaniem prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.
Ok. godz. 15:15 w Kuligach kierujący citroenem 61-letni mieszkaniec Olsztyna jechał z prędkością 101km/h. Niespełna godzinę później w Gwiździnach policjanci zatrzymali kolejnego kierowcę z „ciężką nogą”. 34-letni mieszkaniec Prabut jechał volkswagenem z prędkością 106 km/h. Warto wspomnieć, że w tym tygodniu nowomiejscy policjanci z ogniwa ruchu drogowego zatrzymali już 4 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Iława:
Akcja związana z kontrolą prędkości na drogach powiatu iławskiego prowadzona była już od wczesnych godzin rannych. Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 51 pojazdów ujawniając 14 kierujących, którzy jechali zbyt szybko, lekceważąc obowiązujące w tym zakresie przepisy.
Dla trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, policyjna kontrola zakończyła się utratą prawa jazdy. Niechlubnym rekordzistą okazał się 39-letni kierowca hyundaia zatrzymany wczoraj (23.10.19) przez policjantów w miejscowości Rodzone. Pędził przez teren zabudowany z prędkością 116 km/h. Z kolei w Iławie funkcjonariusze drogówki zatrzymali 29-latka kierującego citroenem. Jechał ulicą Zalewską mając na liczniku pojazdu 104 km/h. Wieczorem, podczas kontroli drogowej w Sampławie policjanci ujawnili kolejnego „amatora szybkiej jazdy”. 34-letni kierowca BWW również musiał pożegnać się z uprawnieniami do kierowania, ponieważ jechał przez teren zabudowany z prędkością 112 km/h. Kierowcy tych pojazdów stracili swoje prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Dodatkowo, za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami oraz punktami karnymi.
W sumie we wczorajszych (23.10.19r) działaniach na terenie Warmii i Mazur brało udział 214 policjantów ruchu drogowego, którzy skontrolowali 1020 pojazdów, z czego 504 przekroczyło dopuszczalną prędkość. Ten smutny obraz statystyczny pokazuje, że prawie połowa kierujących nie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa. Aż strach pomyśleć ilu kierujących uniknęło kontroli. Dlatego policjanci będą w dalszym ciągu konsekwentnie prowadzić takie działania. Oprócz pracy policjantów musimy zacząć od swojego postępowania. To my sami musimy najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo, zmienić mentalność drogową i być fair play wobec innych uczestników ruchu drogowego.
Policjanci apelują
Kierowcy „noga z gazu” - nie narażajmy życia swojego i innych osób korzystających z drogi. Pamiętajmy, że konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą nie tylko sprawcy, ale w wielu przypadkach za ich błędy, koszty w postaci utraty zdrowia, a nawet życia ponoszą zwykle inni uczestnicy ruchu drogowego. Spokojna, rozważna jazda i wzajemne poszanowanie pozwoli wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.
Takie działania jak wczorajsze prowadzone są przez policjantów cyklicznie. Policjanci dbając o bezpieczeństwo apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Warto również podkreślić, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.
Aw/lm/esz/kw