Spotkania z młodzieżą w trosce o bezpieczną drogę ku dorosłości
Policjanci wiele pracy i czasu poświęcają na działania profilaktycznie skierowane do młodzieży. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, podczas licznych spotkań informują młodzież o zagrożeniach z jakimi będą musieli się zmierzyć i tłumaczą w jaki sposób wybrać odpowiednie rozwiązania, by się takim zagrożeniom przeciwstawić. Przy okazji promują także zawód policjanta, jako jeden z możliwych wyborów przyszłej drogi zawodowej.
Działdowo
Młodzież z Zespołu Szkół z Malinowa i z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 z ulicy Pocztowej w Działdowie uczestniczyła w spotkaniach z funkcjonariuszkami działdowskiej policji. Tematyka spotkań obejmowała odpowiedzialność osób nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawa i ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich a także problematykę związaną z handlem ludźmi, zagrożeniami związanymi z zażywaniem środków odurzających i substancji psychoaktywnych oraz niebezpieczeństwach w cyberprzestrzeni. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jakie rozróżnia się kategorie osób nieletnich, jaka odpowiedzialność ciąży na nich za popełniane czyny karalne i jakie środki wychowawcze stosuje sąd wobec osób nieletnich. Omawiając konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań w wieku młodzieńczym policjantka ds. nieletnich i patologii wskazała m.in. na mogące pojawić się w związku z tym trudności w przyszłości w obszarze poszukiwania pracy, w tym np. dla osób marzących o służbie w Policji. Młodzież dowiedziała się przy tej okazji, jakie warunki musi spełnić kandydat na policjanta. Policjantki przedstawiły uczniom klas pierwszych spot pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają” omawiając zagrożenia zarówno prawne jak i zdrowotne w kontekście sięgania po różnego rodzaju środki i substancje psychoaktywne apelując o rozsądek w tym zakresie. Policjantki zwróciły również młodzieży uwagę na wciąż aktualny problem handlu ludźmi niejednokrotnie towarzyszący podejmowanej pierwszej pracy zarobkowej i związanymi z tym wyjazdami zagranicznymi. Na co zwracać uwagę podczas takich wyjazdów, czym się kierować wybierając ofertę pracy od instytucji czy osób prywatnych, a także gdzie szukać pomocy w przypadku pojawienia się kłopotów przy okazji takiego wyjazdu. Młodzież obejrzała filmy edukacyjno-profilaktyczne „Polki przechodzą przez piekło”, „Historia Pauliny” związane z tą właśnie tematyką. Ponadto podczas spotkań młodzież dowiedziała się jakie wymagania musi spełniać młody kierowca poruszający się skuterem i motorowerem i jakie przepisy go obowiązują. Policjantki apelowały o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz stosowanie elementów odblaskowych.
Spotkania policji z młodzieżą szkół średnich rozpoczynającą naukę w nowej szkole stanowi stały punkt w działalności edukacyjno-profilaktycznej policji. Spotkania te i rozmowa z nieco starszymi uczniami ma na celu umocnienie w nich właściwych postaw społecznych i uświadomienie o ciążącej na nich odpowiedzialności za swoje postępowanie. Zapobieganie niewłaściwym zachowaniom i przestroga przed ich konsekwencjami prawnymi ma za zadanie uchronić młodych ludzi wkraczających w dorosłość przed nieodpowiedzialnym zachowaniem i popełnianiem czynów niezgodnych z literą prawa.
Nowe Miasto Lubawskie
O tym jak wygląda policyjna służba i jakie kryteria należy spełnić by zostać policjantem dowiedzieli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach podczas spotkania z policjantami. Niecodzienne zajęcia zostały zorganizowane w ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery.
W Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach odbyło się spotkanie ze stróżami prawa dotyczące policyjnej służby. Na specjalne zaproszenie w murach szkoły pojawili się dzielnicowy z gminy Kurzętnik sierż. Łukasz Groszkowski oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną. Funkcjonariusze w ciekawy sposób opowiedzieli uczniom starszych klas o swoim zawodzie. Dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić żeby zostać policjantem. Policjanci pokazali jak wygląda legitymacja i odznaka policyjna oraz do czego służy sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie. Mundurowi przedstawili słuchaczom zalety wykonywanego zawodu. W trakcie spotkania uczniowie mieli też okazję obejrzeć film „Polska Policja dziś”. Dzieci uczestniczące w spotkaniu zgodnie stwierdziły, że to niezwykle interesujący, aczkolwiek trudny zawód. To spotkanie z pewnością przybliżyło im wiedzę o tym jakże ważnym zawodzie.
(jn/lm/tm)