Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Miał przy sobie dopalacze. Odpowie za posiadanie narkotyków

Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi 24-latkowi zatrzymanemu podczas legitymowania w Elblągu. Mężczyzna miał przy sobie dopalacze, które kupił w sieci. Policjanci sprawdzają skąd dokładnie pochodziły zabronione środki. Od początku roku śledczy z Elbląga prowadzili 20 podobnych spraw. Dopalacze niejednokrotnie działają silniej niż powszechnie znane narkotyki, a przez to są bardziej niebezpieczne dla zdrowia.

Ten młody mężczyzna został zatrzymany w minioną sobotę (19.10.2019) na ul. Malborskiej w Elblągu. Miał przy sobie papierowe zawiniątko z suszem roślinnym. Funkcjonariusze ustalili, że są to dopalacze, które podejrzany kupił w sieci. Został zatrzymany do wyjaśnienia i odpowie za naruszenie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Od początku roku policjanci z Elbląga prowadzili 20 podobnych spraw. Odnotowali w sumie 143 przestępstwa narkotykowe.

Dopalacze na ogół działają podobnie do narkotyków, ale niekiedy znacznie silniej, powodując większe zagrożenia dla zdrowia i życia. Niebezpieczeństwo sięgania po dopalacze polega także na tym, że konsumenci nie mają pojęcia, w jakich dawkach je stosować, a zawartość środka czynnego w tych produktach podlega znacznym wahaniom. W przeciwieństwie do dopalaczy, stosunkowo krótko obecnych na rynku, następstwa przyjmowania „tradycyjnych” nielegalnych środków odurzających, a także sposobu przeciwdziałania ich przedawkowaniu są już dobrze rozpoznane. Dopalacze, wbrew rozpowszechnionej opinii, nie stanowią łagodniejszej wersji czarnorynkowej narkotyków. Przeciwnie – niejednokrotnie działają silniej, a przez to są bardziej niebezpieczne dla zdrowia.

(js/tm)

Powrót na górę strony