Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijani na drogach zagrażają sobie i innym

Regularne policyjne kontrole, informacje od świadków, interwencje policjantów i innych uczestników ruchu drogowego, a do tego kary pieniężne, zakazy, wyroki i groźba odpowiedzialności za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci innej osoby – to wszystko wiąże się z nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy wsiadają za kierownice z alkoholem w organizmie. Niestety wciąż nie brakuje takich osób na naszych drogach.

Braniewo: Pijany pasażer okazał się kierowcą

W sobotę (12.10.2019) oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony, że w przydrożnym rowie w okolicy Braniewa znajduje się pojazd. Na wskazany odcinek trasy natychmiast skierowano policjantów. Funkcjonariusze na miejscu zastali 34-latka. Mężczyzna twierdził, że był jedynie pasażerem pojazdu, a kierowca, który był odpowiedzialny za całe zdarzenie uciekł. Policjanci nie dali jednak wiary słowom rzekomego pasażera i jeszcze podczas tej samej interwencji ustalili najbardziej prawdopodobny przebieg wydarzeń. Okazało się, że auto prowadził pijany 34-latek. Przeprowadzone badanie wykazało, że miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad autem, a następnie dachował w przydrożnym rowie. Co więcej, sprawdzenia w służbowych systemach potwierdziły, że nie miał on uprawnień do kierowania pojazdami. Za popełnione wykroczenia został ukarany przez policjantów dwoma mandatami o łącznej wartości 1000 złotych. Teraz sprawą zajmą się kryminalni. Za popełnione przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości 34-latkowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Elbląg: Ciągnikiem najechał na pieszą

Policjanci z Pasłęka wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w sobotę około godz. 16:40. Na jednej z posesji 61-latek postanowił przestawić ciągnik rolniczy. W trakcie kierowania nim najechał na 48-letnią kobietę, z którą wcześniej pił alkohol. Gdy na miejsce przyjechał patrol policji i zbadał 61-latka alkotestem okazało się że ma on 2,8 promila alkoholu w organizmie. Nietrzeźwa była również 48-latka. Kobieta została przewieziona karetką do szpitala na badania. Kierującego ciągnikiem zatrzymano w policyjnym areszcie. Gdy wytrzeźwiał usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Ełk: Jechał pijany i uderzy w budynek gospodarczy

W piątek (11.10.2019) około godz. 20:00 kierujący osobowym BMW 23-latek w miejscowości Wysokie stracił panowanie nad autem i uderzył w budynek gospodarczy. Pierwszy na miejscu zdarzenia był przejeżdżający akurat w tym czasie i miejscu dzielnicowy z Ełku. Funkcjonariusz miał wówczas czas wolny od służby. Jednak widząc rozbity samochód natychmiast interweniował. Powiadomił o zdarzeniu oficera dyżurnego ełckiej policji i zatrzymał kierowcę, który jak się okazało był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u niego blisko 3 promile alkoholu w jego organizmie. Okazało się również, że kierowca BMW ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Niegroźnie ranny w wypadku został 28-letni pasażer, który z urazem głowy został przewieziony do szpitala. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pijany 23-latek podczas policyjnej interwencji był bardzo agresywny, wyzywał i groził policjantom oraz naruszał ich nietykalność cielesną. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie i usłyszał już zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości wbrew orzeczonemu przez sąd zakazowi prowadzenia pojazdów mechanicznych. 23-latek odpowie także za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej interweniujących funkcjonariuszy oraz stosowanie gróźb karalnych w celu zmuszenia ich do odstąpienia od czynności służbowych. Teraz grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do lat 5 oraz wysokie świadczenie pieniężne. Mężczyzna odpowie również za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  • Rozbite BMW
    Rozbite BMW

Giżycko: Bezmyślność niejedno ma imię

W minioną sobotę wcześnie rano w Giżycku na ul. Okrzei do kontroli drogowej został zatrzymany kierujący Oplem Corsa, który nie zastosował się do znaku drogowego B-2. Policjanci zbadali stan trzeźwości 21–latka. W wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że ma ponad promil alkoholu w organizmie. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych na ul. 1-go Maja w Giżycku funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. 60-latek poddany badaniu na zawartość alkoholu wydmuchał pół promila. W konsekwencji, że mężczyzna ten dopuścił się wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu, zatrzymano mu uprawnienia do kierowania pojazdami, a motorower został odholowany na policyjny parking.

Również w sobotę ujawniono kierującego, który był pod działaniem alkoholu, jednakże tym razem kierujący został zatrzymany przez innych uczestników ruchu drogowego. Miało to miejsce po godz. 21:00 w miejscowości Wilkasy gmina Giżycko. Świadkowie zdarzenia zauważyli jak na stację paliw Lotos wjeżdża Seat Ibiza, który uderza w stojący kompresor, a następnie próbuje odjechać. Po jego zatrzymaniu wyczuli od kierującego alkohol, uniemożliwili mu dalszą jazdę i wezwali na miejsce policję. Funkcjonariusze dokonali sprawdzenia jego stanu trzeźwości, po którym stwierdzono ponad 2 promile stężenia alkoholu w jego organizmie.

Gołdap: Za promil stracił prawo jazdy

W niedzielę (13.10.2019) w godzinach popołudniowych funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego gołdapskiej komendy policji, w miejscowości Regiele w gminie Gołdap zatrzymali do kontroli 29-letniego mieszkańca gminy Gołdap. Badanie stanu trzeźwości kierowcy audi wykazało, że mężczyzna miał w organizmie blisko promil alkoholu. 29-latkowi zatrzymano prawo jazdy. Wkrótce odpowie przed sądem.

Iława: Ujęcie obywatelskie i zatrzymanie poszukiwanego

W sobotę (12.10.2019) po godz. 22:00 policjanci z Iławy zostali powiadomieni, że w przydrożnym rowie na trasie Piotrkowo - Starzykowo znajduje się porzucony samochód, z włączonymi światłami i wystrzeloną poduszką powietrzną. Funkcjonariusze szybko dotarli na miejsce, gdzie były już  jednostki straży pożarnej. W pojeździe oraz w okolicach miejsca zdarzenia nie ujawniono osoby, która mogła nim kierować. W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze ustalili i dotarli do  kierowcy pojazdu. Zastali go w jednym z domów. Był nietrzeźwy, w chwili zatrzymania miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W sąsiednim zaś pokoju policjanci ujawnili 31-latka, który chował się pod kołdrą. Jak się okazało, miał ku temu powody. Sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że jest on poszukiwany w celu doprowadzenia do jednostki policji. Jak wyjaśnił policjantom, razem z kierowcą pojazdu pili alkohol, a potem 56-latek wsiadł do audi i odjechał. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości 56-latek odpowie przed sądem, usłyszał już zarzut do którego się przyznał, dodatkowo nie uniknie odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej oraz jazdę bez wymaganych uprawnień. 

W niedzielę (13.10.2019) około godz. 19:00 pewien mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego jadąc autem drogą W 522 w miejscowości Łodygowo zwrócił uwagę na niepewnie poruszające się Daewoo, którego kierowca wykonywał niebezpieczne manewry. Mężczyzna pojechał za podejrzanym autem, a po chwili je wyprzedził i stopniowo zaczął wyhamowywać, doprowadzając do tego, że kierowca Daewoo zatrzymał się. Jego podejrzenia okazały się słuszne, od kierowcy czuć było wyraźny zapach alkoholu. Mężczyzna natychmiast powiadomił o tym fakcie policjantów. Do czasu ich przyjazdu uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy kontynuowanie jazdy zabierając mu kluczyki. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce przebadali kierującego na zawartość alkoholu i okazało się, że miał on 1,6 promila. Jak się okazało, 27-latek posiadał aktywny zakaz  prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd rejonowy. Teraz amator jazdy "na podwójnym gazie" za swe czyny odpowie przed sądem.

Kętrzyn: Z promilami, bez uprawnień, poszukiwani

W powiecie kętrzyńskim w piątek (11.10.2019) funkcjonariusze pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło około godz. 16:30 na odcinku drogi Mołtajny - Asuny w gminie Barciany. Dojeżdżając na jego miejsce patrol zauważył pojazd marki Fiat Seicento, który uderzył w drzewo. Kierującym był 49-letni mieszkaniec gminy Barciany. Jak ustalili policjanci kierowca najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze, gdzie uderzył w przydrożne drzewo. Z relacji świadków wynikało, że kierowca jechał z pasażerem, który oddalił się z miejsca. Kierujący z miejsca zdarzenia został odwieziony do szpitala w Kętrzynie. Policjanci pracując na miejscu zdarzenia sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Jego badanie wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna nie miał uprawnień. Natomiast w niedzielę (13.10.2019) po godz. 16:00 w miejscowości Kwiedzina gm. Kętrzyn, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód, którym podróżował młody mężczyzna. W trakcie interwencji okazało się, że 26-leni mieszkaniec Szczytna, jest poszukiwany przez kętrzyński sąd do odbycia kary pozbawienia wolności za oszustwa. 26-latek już trafił do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe 3 lata. Niespełna trzy godziny później dzielnicowy z Korsz, na terenie miejscowości Giełpsz zatrzymał do kontroli rowerzystę. Kierujący jednośladem miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Obaj kierujący, zarówno samochodem jak i rowerem odpowiedzą za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wobec kierującego jednośladem w stanie nietrzeźwości sporządzono dokumentację z wnioskiem o ukaranie do sądu.

Lidzbark Warmiński: Uniemożliwił dalszą podróż motorowerzyście

W miniony piątek (11.10.2019) przed godz. 18:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie od uczestnika ruchu drogowego, że na trasie DK-51, kilka kilometrów za Lidzbarkiem Warmińskim ujął najprawdopodobniej nietrzeźwego kierowcę. We wskazane miejsce  natychmiast został wysłany policyjny patrol. Tam, w rozmowie ze zgłaszającym mundurowi ustalili, że jechał kilka kilometrów za kierującym motorowerem. Niepokój mężczyzny wzbudził styl jazdy kierującego jednośladem, który jechał całą szerokością drogi. Postanowił więc zajechać mu drogę i zabrał ze stacyjki kluczyki od pojazdu. Od wskazanego kierowcy wyczuwalny był silny zapach alkoholu. Mężczyzna miał problemy z utrzymaniem równowagi. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. 44-latek miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo podczas sprawdzania w systemach policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania.  Mężczyzna został zatrzymany, a jego pojazd odholowany i zabezpieczony na policyjnym parkingu.

  • Motorowerzysta kontrolowany przez policjantów
    Motorowerzysta kontrolowany przez policjantów

Olecko: Jednośladem na „podwójnym gazie”

W miniony weekend na drogach powiatu oleccy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących jednośladami. Pierwszego policjanci ruchu drogowego zauważyli w piątek (11.10.2019) na Placu Wolności w Olecku. Mężczyzna jechał motorowerem całą szerokością jezdni, a w jego pojeździe brakowało tylnego klosza lampy. Po zatrzymaniu kierującym okazał się 17-latek. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie około 2,5 promila alkoholu. Ponadto podczas dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że 17-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a jego motorower nie posiada ważnych badań technicznych. Drugi kierujący, również motorowerem, został zatrzymany do kontroli w sobotę (12.10.2019) przed godz. 21:00 w miejscowości Niemsty  gm. Świętajno. Kiedy policjanci sprawdzili stan trzeźwości 44-latka okazało się, że ma on w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. W niedzielę (13.10.2019) około godz. 18:00 policjanci patrolujący miasto na ul. Kościuszki zauważyli kierującego rowerem, który nie posiadał oświetlenia. Po zatrzymaniu od mężczyzny funkcjonariusze poczuli zapach alkoholu. 46-latek odmówił poddania się badaniu stanu trzeźwości w związku z tym pobrano od niego krew do dalszych badań.

Pisz: Mieszkaniec powiatu ostrołęckiego nietrzeźwy w powiecie piskim

W trakcie minionego weekendu na drogach powiatu piskiego policjanci odnotowali kilka niegroźnych kolizji i wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszego z nich zatrzymali do kontroli drogowej w niedzielę po godz. 22:00 w Białej Piskiej. Był to pojazd marki Daewoo Matiz, którym kierował 48-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Już po otwarciu drzwi tego auta funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że kierowca jest nietrzeźwy. Potwierdziło to badanie stanu trzeźwości 48-latka, które wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Drugiego nietrzeźwego kierowcę patrol zatrzymał w poniedziałek tuż po północy również w Białej Piskiej. Był to pojazd marki Ford. Za kierownicą siedział 41-letni mieszkaniec Ełku. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Szczytno: Nietrzeźwy pieszy równie niebezpieczny jak nietrzeźwy kierowca

W sobotę (12.10.2019) po godz. 15:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie z treści którego wynikało, że w jednej z miejscowości w gminie Szczytno 36-latek, prawdopodobnie znajdując się pod wpływem alkoholu, wjeżdżając na posesję uderzył w prawidłowo zaparkowany samochód. Skierowani na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas rozmowy z policjantami, mieszkaniec gminy Szczytno przyznał się, że wcześniej - przed jazdą - pił alkohol. Z kolei przed godz. 23:00 w Szczytnie na ulicy Odrodzenia szczycieńscy funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która znajdując się w stanie nietrzeźwości prowadziła pojazd mechaniczny. W wyniku badania stanu trzeźwości okazało się, że 20-latka miała ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci także w sobotę parę minut po godz. 23:00 na trasie Szczytno – Wielbark interweniowali wobec 53-letniego mieszkańca Dźwierzut, który znajdując się pod wpływem alkoholu, szedł prawą stroną jezdni, stwarzając tym samym zagrożenie nie tylko dla siebie jako pieszego, ale też dla innych użytkowników ruchu. Mężczyzna nie posiadał również żadnych elementów odblaskowych, które pomogłyby nadjeżdżającym kierowcom wcześniej go zobaczyć. 53-latek został przekazany pod opiekę osobie dorosłej. Za popełnione wykroczenie niestosowania elementów odblaskowych o zmierzchu w trakcie poruszania się poza teren zabudowanym oraz za naruszenie obowiązku korzystania z lewej strony drogi, zostanie przeciwko mężczyźnie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.     

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

(tm)

Powrót na górę strony