Oprawcy rodzin nie mogą czuć się bezkarni
Dozory policyjne, zakazy zbliżania się i kontaktowania z najbliższymi, nakazy opuszczenia wspólnie zamieszkiwanego domu, to niektóre sankcje karne wobec osób, które znęcają się nas swoimi najbliższymi.
Węgorzewo:
Wczoraj (26.09.2019) w Prokuraturze Rejonowej w Giżycku 61-latek usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą. Prokurator wydał postanowienie o zastosowaniu wobec mieszkańca Węgorzewa policyjnego dozoru oraz zakazu kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej.
Mężczyzna od ponad roku, miał znęcać się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Wszczynał awantury, wyzywał ją, bił i kopał po całym ciele oraz groził pozbawieniem życia. W obawie o swoje życie i zdrowie zdesperowana kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Po wykonanych czynnościach, przesłuchaniach świadków, policjanci przedstawili 61-latkowi zarzut znęcania się nad kobietą.
Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Kętrzyn:
Kętrzyńscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał znęcać się nad swoim ojcem. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 34-latek znajdując się pod działaniem alkoholu wszczynał awantury w trakcie których wyzywał swojego ojca słowami obraźliwymi oraz stosował wobec niego przemoc fizyczną. Zebrany materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu znęcania się nad bliską osobą. Ponadto policjanci złożyli wniosek do prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec podejrzanego.
Mężczyzna będzie musiał teraz 2 razy w tygodniu stawiać się w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. Oprócz tego prokurator wydał nakaz puszczenia wspólnie zajmowanego lokalu oraz zastosował zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.
af/ab/kw