"Bezpieczna droga do szkoły" na Warmii i Mazurach - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczna droga do szkoły" na Warmii i Mazurach

Z początkiem roku szkolnego do szkół wróciły dzieci i młodzież. W trosce o ich bezpieczeństwo także policjanci od początku września odwiedzają szkoły i kontrolują ich okolice. Policyjni profilaktycy podczas spotkań z uczniami rozmawiają z nimi o obowiązujących przepisach i zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Natomiast policjanci prewencji i ruchu drogowego skupiają swój wzrok na okolicach placówek edukacyjnych, szczególnie na przejściach dla pieszych, by nie dochodziło tam do groźnych sytuacji.

Do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego przygotowywali się nie tylko uczniowie, ale również policjanci. W ostatnich tygodniach wakacji policjanci ruchu drogowego sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo - zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

Od pierwszego dnia szkoły policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Przypominają i uświadamiają kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych). Mundurowi zwracają też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” są spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci zwracają na nich uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz wskazują najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Będą także przypominać o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

Bartoszyce

Czasami to policjanci odwiedzają dzieci w ich szkołach, a czasami dzieci odwiedzają swoich dzielnicowych w miejscu ich służby, tak było m. in. w Bisztynku. Dzielnicowi mogli porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie i jednocześnie pokazać radiowóz i wykorzystywany do służby sprzęt.

 • "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie bartoszyckim
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie bartoszyckim
 • "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie bartoszyckim
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie bartoszyckim
 • "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie bartoszyckim
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie bartoszyckim

Więcej na ten temat na stronie http://bartoszyce.policja.gov.pl/o03/aktualnosci/61793,Bartoszyce-Bezpieczna-droga-do-szkoly-spotkania-z-dziecmi.html

Braniewo

Braniewski dzielnicowy oraz policyjny przewodnik psa z czworonogiem odwiedzili uczniów ze szkoły podstawowej w Szylenach. W trakcie edukacyjnej prelekcji mundurowi przypominali uważnym słuchaczom przepisy ruchu drogowego, zwracali także szczególną uwagę na niebezpieczne sytuacje, z którymi mogą się spotkać podczas codziennych zabaw. Kolejna część spotkania była prowadzona przez asp. Tomasza Gontarczyka, który na co dzień patroluje ulicę z Czarą – psem służbowym. Funkcjonariusz uwrażliwiał najmłodszych na to, jakich zachowań unikać w sytuacji, gdy napotkają agresywne zwierzę. Uczniowie pod czujnym okiem policjanta uczyli się jak przyjąć pozycję tzw. ,,żółwia’’, mieli także szansę zobaczyć pokaz tresury i posłuszeństwa czworonoga.

Ładowanie odtwarzacza...

Działdowo

Spotkania z młodzieżą stanowią nieodłączny element pracy edukacyjno-profilaktycznej policjantów. Młodzież wchodząca w wiek licealny nie zawsze ma świadomość konsekwencji podejmowanych przez siebie decyzji. Choć nie są to jeszcze osoby dorosłe i do końca samodzielne, to powinny zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności za swoje zachowanie. O zagrożeniach wieku młodzieńczego z uczniami klas pierwszych Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie na początku drugiego tygodnia nowego roku szkolnego rozmawiały policjantki z Działdowa.

 • Policjantki na spotkaniu z młodzieżą z ZS nr 1 w Działdowie
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie działdowskim
 • Policjantki na spotkaniu z młodzieżą z ZS nr 1 w Działdowie
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie działdowskim
 • Policjantki na spotkaniu z młodzieżą z ZS nr 1 w Działdowie
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie działdowskim

Elbląg

Policjanci z elbląskiej drogówki rozdali 4 600 odblasków dla uczniów pierwszych klas. Świecące gadżety zostały przekazane przez firmę GE Power Sp. z o.o., która co roku wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. We wrześniu policjanci Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, przy współpracy z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, prowadzili zajęcia skierowane do najmłodszych dzieci szkół podstawowych. W tym czasie przeprowadzono warsztaty w 11 placówkach, w których uczestniczyło blisko 1 200 uczniów. Głównym tematem zajęć było bezpieczne poruszanie się po drogach w okolicach szkół. Najciekawsze dla pierwszaków były ćwiczenia prawidłowego przechodzenia po przejściu dla pieszych. Od początku września policjanci rozdali uczniom blisko 4 800 elementów odblaskowych przekazanych przez firmę GE Power Sp. z o.o., która co roku wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Policjanci z Elbląga podczas spotkania z przedszkolakami
  Policjanci z Elbląga podczas spotkania z przedszkolakami
 • Policjanci z Elbląga podczas spotkania z przedszkolakami
  Policjanci z Elbląga podczas spotkania z przedszkolakami

Więcej na ten temat na stronie http://elblag.policja.gov.pl/o01/aktualnosci/62018,4-600-odblaskow-dla-dzieci.html

Gołdap

W poniedziałek (23.09.2019) do przedszkolaków w Szkole Podstawowej nr 1 w Gołdapi zawitał sierżant Gołdapek. Przyszedł w asyście gołdapskich policjantów aby uczyć najmłodszych bezpiecznych zachowań. Wyjaśnił jak uchronić się przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami i edukował jak bezpiecznie poruszać się po drodze, w domu i podczas zabaw. Przypomniał również o konieczności noszenia elementów odblaskowych, po czym wspólnie z policjantką wręczył je dzieciom.

 

 • Sierż. Gołdapek z przedszkolakami
  Sierż. Gołdapek z przedszkolakami
 • Policjantka rozdaje odblaski przedszkolakom
  Policjantka rozdaje odblaski przedszkolakom
 • Sierż. Gołdapek z przedszkolakami
  Sierż. Gołdapek z przedszkolakami

Lidzbark Warmiński

Lidzbarski profilaktyk mł.asp. Katarzyna Chomej spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w nr 4 w Lidzbarku Warmińskim. Głównym tematem rozmowy policjantki z dziećmi było ich bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły, w tym także ważna rola elementów odblaskowych. Spotkanie było też dobrą okazją do przypomnienia uczestnikom ruchu drogowego o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i poruszania się pieszego po drodze.

 

 • Dzieci biorące udział w spotkaniu z policjantką
  Dzieci biorące udział w spotkaniu z policjantką
 • Policjantka uczy dzieci jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię
  Policjantka uczy dzieci jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię

 

Więcej na ten temat na stronie http://lidzbark-warminski.policja.gov.pl/o10/aktualnosci/61916,Bezpieczenstwo-dzieci-najwazniejsze-Policjantka-spotkala-sie-z-uczniami.html

Mrągowo

Przez cały okres roku szkolnego także mrągowscy policjanci prowadzić będą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto, policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół. Funkcjonariusze kontrolować będą przede wszystkim sposób realizacji ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć również ci kierowcy, którzy w rejonach szkół będą przekraczać dozwolona prędkość, bądź też wyprzedzać na przejściach dla pieszych. W ramach rozpoczętych działań funkcjonariusze rozdali również odblaski.  Otrzymali je uczniowie szkoły w Nawiadach. Placówka ta niestety znajduje się przy ruchliwej drodze krajowej numer 59, dlatego tak ważne jest najmłodsi byli widoczni na drodze w jej pobliżu.

 • Policjant podczas spotkania z dziećmi
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie mrągowskim
 • Policjant podczas spotkania z dziećmi
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie mrągowskim
 • Policjant podczas spotkania z dziećmi
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie mrągowskim

Więcej na ten temat na stronie http://mragowo.policja.gov.pl/o11/aktualnosci/61291,Bezpieczna-droga-do-szkoly-z-odblaskami-od-policjantow.html

Nowe Miasto Lubawskie

Dzięki współpracy z lokalnym animatorem kultury panem Ryszardem Krzemieniewskim policjanci (dzielnicowi z Nowego Miasta asp.szt. Paweł Cherkowski, mł.asp. Mateusz Soter oraz asystent ogniwa ruchu drogowego asp.szt. Tomasz Błaszkowski) strażnik miejski, funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, oraz przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Olsztyna i dyrektor Fabryki Mebli Szynaka spotkali się w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim z pierwszoklasistami ze wszystkich miejskich szkół podstawowych. W trakcie tego spotkania maluchy miały okazję wysłuchać prelekcji policjantów na temat właściwych zachowań w drodze do oraz ze szkoły a także poznać rolę i wagę jaką spełniają elementy odblaskowe dla pieszych. Największą radość pierwszoklasistom sprawiły prezenty, które otrzymali z rąk prelegentów. Imprezę wsparli liczni sponsorzy, którzy ufundowali: kamizelki odblaskowe, kolorowe chusty odblaskowe, plecaki, opaski i zawieszki odblaskowe. Dzieci zostały także obdarowane naklejkami odblaskowymi, planem lekcji i książeczkami. Wszystkie to przedmioty mają im przypominać o ich własnym bezpieczeństwie na drodze. Do przedstawicieli szkół nowomiejskich trafiły także materiały dydaktyczne z zakresu wychowania komunikacyjnego (filmy, gry dydaktyczne i plansze edukacyjne).

 • Spotkanie policjantów z pierwszoklasistami w Nowym Mieście Lubawskim
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie nowomiejskim
 • Spotkanie policjantów z pierwszoklasistami w Nowym Mieście Lubawskim
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie nowomiejskim
 • Spotkanie policjantów z pierwszoklasistami w Nowym Mieście Lubawskim
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie nowomiejskim

Więcej na ten temat na stronie http://nowe-miasto-lubawskie.policja.gov.pl/o13/aktualnosci/61468,Lekcja-bezpieczenstwa-z-pierwszoklasistami.html

 • spotkanie policjantów z uczniami
 • spotkanie policjantów z uczniami
 • spotkanie policjantów z uczniami

Więcej na ten temat na stronie http://nowe-miasto-lubawskie.policja.gov.pl/o13/aktualnosci/61526,Spotkania-policjantow-z-dziecmi-i-mlodzieza-szkolna-w-ramach-dzialan-Bezpieczna-.html

Ostróda

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego (03.09.2019) odbyła się nietypowa lekcja o bezpieczeństwie w Szkole Podstawowej nr 3 w Ostródzie. Tamtejszych uczniów odwiedził dzielnicowy wraz z policjantem z ostródzkiej drogówki. Policjanci opowiedzieli dzieciom, na czym polega ich praca i czym zajmują się na co dzień. Funkcjonariusze omówili również zasady bezpieczeństwa zarówno w ruchu drogowym, domu, szkole jak i na podwórku. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czemu noszenie odblasków jest tak ważne i może uratować nam życie.

 • Spotkanie policjantów z uczniami SP 4
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie ostródzkim.
 • Spotkanie policjantów z uczniami SP 4
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie ostródzkim.
 • Spotkanie policjantów z uczniami SP 4
  "Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie ostródzkim.

Więcej na ten temat na stronie http://ostroda.policja.gov.pl/o15/aktualnosci/61238,Ostroda-Bezpiecznie-w-roku-szkolnym-Policjanci-z-wizyta-w-Szkole-Podstawowej-nr-.html

Podczas kolejnego spotakania dzielnicowi odwiedzili Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 4 w Ostródzie, Przedszkole Miejskie nr 4 w Ostródzie oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łukcie. Policjanci opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, omówili, jaki sprzęt noszą zawsze przy sobie i do czego on służy. Najważniejszą jednak częścią spotkań była rozmowa o bezpieczeństwie. Dzielnicowi opowiadali dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się po chodnikach i drogach, wyjaśniali, dlaczego zawsze należy mieć przy sobie elementy odblaskowe. W ramach ćwiczeń dzieci wraz z policjantami uczyły się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Funkcjonariusze tłumaczyli również, jak należy zachowywać się w sytuacji, gdy zaczepia ich osoba nieznajoma czy w przypadku ataku zwierzęcia.

 

 • Spotkanie policjantów z dziećmi w Łukcie
  Spotkanie policjantów z dziećmi w Łukcie
 • Spotkanie policjantów z dziećmi w Łukcie
  Spotkanie policjantów z dziećmi w Łukcie
 • Spotkanie policjantów z dziećmi z Ostródy
  Spotkanie policjantów z dziećmi z Ostródy
 • Spotkanie policjantów z dziećmi z Ostródy
  Spotkanie policjantów z dziećmi z Ostródy
 • Spotkanie policjantów z dziećmi "Leśne Ludki"
  Spotkanie policjantów z dziećmi "Leśne Ludki"
 • Spotkanie policjantów z dziećmi z ZSP w Tyrowie
  Spotkanie policjantów z dziećmi z ZSP w Tyrowie
 • Spotkanie policjantów z dziećmi z ZSP w Tyrowie
  Spotkanie policjantów z dziećmi z ZSP w Tyrowie
 • Spotkanie policjantów z dziećmi z ZSP 4 w Ostródzie
  Spotkanie policjantów z dziećmi z ZSP 4 w Ostródzie

 

(tm)