Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostatni weekend wakacji – niestety nie obyło się bez tragicznych zdarzeń

Policjanci z Warmii i Mazur wiele pracy i uwagi poświęcili temu, by ostatni weekend wakacji minął bez tragicznych wiadomości z regionu. Niestety niektórzy pozostali głusi na nasze apele o zachowanie zdrowego rozsądku oraz przestrzeganie przepisów i zapomnieli o tym, że to oni sami w pierwszej kolejności są odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Nieuwaga, brawura oraz ignorowanie zasad bezpieczeństwa sprawiły, że kolejne osoby straciły życie na drogach i pod wodą.

Ostatni wakacyjny weekend na drogach

W miniony weekend (30.08. - 01.09.2019) policjanci prowadzili ogólnopolskie działania „Bezpieczny weekend”. Podróżujący mogli zauważyć więcej patroli „drogówki” na trasach wyjazdowych oraz dojazdowych do i z miejscowości wypoczynkowych oraz dużych miast. Funkcjonariusze czuwali nad płynnością ruchu drogowego, a w uzasadnionych przypadkach podejmowali ręczne kierowanie ruchem. Kontrolowali prędkość i zwracali uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzali również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci.

Na Warmii i Mazurach podczas ostatnich trzech dni wakacji policjanci interweniowali na miejscu 11 wypadków drogowych, w których niestety zginęły 3 osoby, a 16 zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani też do ponad 120 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 53 nietrzeźwych kierowców.

Elbląg

Policjanci z elbląskiego Wydziału Ruchu Drogowego w czasie minionego weekendu przeprowadzili ponad 500 kontroli trzeźwości. W sobotę działania „Trzeźwy poranek” doprowadziły do zatrzymania, aż 5 nietrzeźwych kierujących. W sobotę w miejscowości Janów 54-latka, który kierował Citroenem i spowodował kolizję drogową. Badanie alkotestem wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Inny kierujący, zatrzymany w niedzielę w miejscowości Rogajny, miał ponad 2,1 promila alkoholu. 40-latek kierował samochodem Hyundai. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Również w niedzielę zatrzymano 39-latka kierującego Oplem Astrą. Mężczyzna jechał ul. Dąbrowskiego w Elblągu. Badanie alkotestem wykazało u niego ponad 3,7 promila alkoholu w organizmie. Wymienione osoby odpowiedzą teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Może im grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania wszelkimi pojazdami na czas określony przez sąd.

Działdowo

W sobotę (31.08.2019) na drodze gminnej prowadzącej z Murawek do Turzy Małej w gminie Płośnica (pow. działdowski) kierujący pojazdem marki BMW nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego zjechał na pobocze drogi i uderzył w drzewo. Kierujący to 18-letni mieszkaniec gminy Płośnica. Młody kierowca był trzeźwy. Razem z nim podróżowały dwie osoby (15- i 17-letnia). Cała trójka z obrażeniami ciała została przetransportowana karetkami do szpitala w Działdowie. W niedzielę (01.09.2019r.) również doszło do zdarzenia drogowego, w którym kierujący uderzył autem w drzewo. Zdarzenie miało miejsce po godz. 16:00 na drodze wojewódzkiej nr 544 na trasie Narzym Kolonia - Iłowo-Wieś. Kierujący VW Bora na prostym odcinku drogi z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, wjechał do przydrożnego rowu, a następnie dachował. W wyniku zdarzenia 47-letni kierujący oraz podróżujący z nim 14-letni pasażer doznali ogólnych obrażeń ciała niezagrażających życiu. Obaj zostali przetransportowani karetką pogotowia do szpitala w Działdowie, gdzie pozostali na obserwacji. Uczestnicy zdarzenia to mieszkańcy powiatu makowskiego. Okoliczności obu tych zdarzeń szczegółowo wyjaśniają policjanci z Lidzbarka i z Działdowa. Około godz. 14:50 oficer dyżurny Komisariatu Policji w Lidzbarku otrzymał zgłoszenie, że na jednym z parkingu w miejscowości Rybno doszło do kolizji drogowej. Na miejsce zostali skierowani policjanci którzy ustalili, że 58-letni mężczyzna, który kierował samochodem osobowym marki Mercedes, podczas wykonywania manewru cofania doprowadził do kolizji drogowej z zaparkowanym pojazdem marki Toyota. Od 58-letniego kierującego wyczuwalny był zapach alkoholu. Badanie wykazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy i ma prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Odpowie teraz przed sądem za  kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej.

  • VW Bora na poboczu drogi na trasie Narzym Kolonia - Iłowo-Wieś
    VW Bora na poboczu drogi na trasie Narzym Kolonia - Iłowo-Wieś

Iława

Od piątku do niedzieli na drogach powiatu iławskiego doszło do 15 zdarzeń drogowych, w tym 13 kolizji i 2 wypadków. Niestety w jednym z nich zginęła jedna osoba. Policjanci powiatu iławskiego zatrzymali również 4 kierowców, którzy wsiedli za kierownice pojazdów pomimo wcześniej wypitego alkoholu. Kolejnych 2 kierowców straciło uprawnienia do kierowania za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Do najbardziej tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło w piątek (30.08.2019) około godz. 18:20 na trasie Laseczno Małe – Jędrychowo, na DK 16 w okolicach skrzyżowania z drogą prowadzącą w kierunku Mózgowa. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący mercedesem 33-latek wyprzedzając w miejscu niedozwolonym zespół pojazdów, w obrębie skrzyżowania doprowadził do zderzenia z kierowcą opla, który jechał przed zespołem pojazdów i na skrzyżowaniu skręcał w lewo. Na skutek doznanych obrażeń 55-letni kierowca opla zmarł na miejscu zdarzenia. Policjanci pod nadzorem prokuratora szczegółowo wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (31.08.2019) kilka minut po godz. 7:00 w Lidzbarku Warmińskim na ul. Wiejskiej policjanci prewencji lidzbarskiej komendy zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Kierował osobowym Renault, a przeprowadzone badanie alkometrem wykazało u niego ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Jak się okazało w trakcie kontroli, nie posiadał uprawnień do kierowania. Teraz, tak jak każda osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości, będzie musiał się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Tylko w sierpniu policjanci lidzbarskiej komendy zatrzymali 13 nietrzeźwych kierujących.

Nowe Miasto Lubawskie

Od piątku do niedzieli na terenie powiatu nowomiejskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego, policjanci pracowali jednak przy 4 niegroźnych kolizjach. W sobotę ujawniono dwóch nietrzeźwych kierujących – rowerzystę i motorowerzystę. Funkcjonariusze skontrolowali blisko 50 pojazdów poruszających się drogami powiatu. W 38 przypadkach policjanci ujawnili wykroczenia, 31 z nich polegało na przekroczeniu dozwolonej prędkości przez kierujących. Wśród nich znalazł się m.in. 39-letni mieszkaniec Torunia, który został zatrzymany w piątek do kontroli drogowej na ul. Sienkiewicza w Kurzętniku. Mężczyzna jechał audi w terenie zabudowanym z prędkością 105 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy.

Ostróda

Policjanci z Morąga wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło na trasie Morąg - Miłakowo. Do zdarzenia doszło w minioną sobotę około godz. 16:30 na trasie Morąg - Miłakowo. Z nieustalonych przyczyn kierowca BMW stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna zginął na miejscu. Wraz z nim podróżowało dwóch pasażerów, którzy w stanie ciężkim trafili do szpitali. Niestety jeden z nich zmarł na skutek poniesionych obrażeń. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności oraz przyczyny tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

  • Rozbity samochód po uderzeniu w drzewo na trasie Morąg - Miłakowo
    Rozbity samochód po uderzeniu w drzewo na trasie Morąg - Miłakowo

Podczas obsługi tego tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło do kolejnego zdarzenia w tym miejscu. Kierowca Volvo wjechał w zaparkowany wóz strażacki, nie zatrzymał się i zaczął oddalać się z miejsca kolizji. Całe zajście widzieli policjanci, którzy pomagali w zabezpieczaniu miejsca wypadku. Natychmiast ruszyli za sprawcą kolizji wysyłając sygnały świetlne i dźwiękowe, by się zatrzymał. Kierowca nie reagował jednak na polecenia funkcjonariuszy. W pewnym momencie porzucił pojazd i próbował uciekać pieszo. W czynnościach brali udział również dzielnicowi z posterunku w Miłakowie, którzy zatrzymali mężczyznę. Jak okazało się 29-latek był pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko 2 promile. Ponadto, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz sprawą 29-latka zajmie się sąd.

Szczytno

W piątek (30.08.2019) parę minut po godz. 17:00 szczycieńscy policjanci w Szczytnie na ul. Gnieźnieńskiej zatrzymali do kontroli kierującego ciągnikiem samochodowym, którego tor jazdy sugerował, że kierujący możne znajdować się pod wpływem alkoholu. Podejrzenia policjantów potwierdziły się. 55-letni mieszkaniec gminy Szczytno „wydmuchał” ponad 2,5 promila alkoholu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem. Tego samego dnia po godz. 7:00 na ul. Kolejowej funkcjonariusze zatrzymali kierującego, który prowadził pojazd mając w organizmie prawie 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Z kolei w niedzielę o godz. 9:25 w miejscowości Rozogi na ul. Warszawskiej szczycieńscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującego, który przekroczył w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość jazdy o 55 km/h. Kierując oplem 33-latek gnał z prędkością 105 km/h. Kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 zł i 10 punktami karnymi, stracił również uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.

Zdarzenie ziemia - powietrze

Do nietypowego zdarzenia, przy którym interweniowali m.in. olsztyńscy policjanci doszło w gm. Biskupiec (pow. olsztyński) w sobotę. Około godz. 16:30 podczas lądowania w pobliżu miejscowości Kikity. Samolotem lecieli dwaj mężczyźni: 64-letni instruktor i 53-letni kursant. Obaj przytomni i kontaktowi zostali przewiezieni do szpitala na badania. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że samolot po starcie zatoczył koło i wkrótce miał lądować. Od lądowiska dzieliło go kilkaset metrów, ale z nieznanych obecnie przyczyn nie zdołał dolecieć do celu i wylądował na polu. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane przez śledczych.

  • Rozbity samolot w okolicy Kikit
    Rozbity samolot w okolicy Kikit

Utonięcia w ostatni weekend wakacji

Choć w ciągu całych wakacji policjanci przy każdej możliwej okazji apelowali o zdrowy rozsądek i ostrożność podczas pobytu nad wodą, przestrzegali przed wchodzeniem do niej pod wpływem alkoholu i przecenianiem własnych umiejętności, nie uchroniło nas to przed utonięciami, do których doszło także w miniony weekend.

Ostróda

W sobotę wieczorem służby ratunkowe zostały powiadomione o tym, że w jez. Drwęckim pod taflą wody zniknął mężczyzna. Dzięki błyskawicznej reakcji służb został wyciągnięty na powierzchnię już po kilkunastu minutach. Niestety mimo podjętej reanimacji nie udało się przywrócić jego czynności życiowych. 57-latek zmarł.

Węgorzewo

Wyjaśniane są także okoliczności nieszczęśliwego zdarzenia w Węgorzewie. Tam w sobotę przydomowym stawie utonęła 66-latka, która wieczorem wyszła na spacer z psem. Śledczy wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Koniec wakacji, ale nie koniec ciężkiej pracy

Choć końca dobiegły wakacje nie oznacza to wcale, że policjanci będą teraz mniej pracy. Do końca sezonu żeglarskiego policjanci wciąż będą pełnić służby na wodach, dbając o porządek i przestrzeganie przepisów przez żeglarzy. Z kolei policjanci „drogówki” rozpoczęli ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki.

Według wstępnych danych bezpieczeństwo na Warmii i Mazurach podczas tegorocznych wakacji utrzymało się na podobnym poziomie jak te zeszłoroczne. Odnotowaliśmy podobną liczbę wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych. Mniejsza była liczba osób, które wsiadły za kierownice pod wpływem alkoholu.

Niestety odnotowaliśmy w tym okresie więcej utonięć niż w roku ubiegłym (22 w 2018 roku i 32 w roku 2019). Niezmiennie winne jest temu przede wszystkim przecenianie własnych możliwości przez osoby kąpiące się, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, dzikich plaż, a także wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu.

Policyjni wodniacy od początku sezonu, czyli w zasadzie już od maja, pełniąc służby na wodzie, wielokrotnie interweniowali wobec osób nietrzeźwych, które swoich bezmyślnym zachowaniem stwarzały zagrożenie dla siebie i innych. Dzięki ich wysiłkom tylko do końca lipca zatrzymanych zostało więcej nietrzeźwych sterników, niż ciągu całych zeszłorocznych wakacji.

Policjanci nie ustają w wysiłkach, by poziom bezpieczeństwa w naszej okolicy wzrastał. Nie zapominajmy jednak o tym, że to od nas wszystkich zależy, czy tak faktycznie będzie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa, a także właściwe reagowanie, gdy jesteśmy świadkami przestępstw, czy groźnych wykroczeń popełnianych przez inne osoby. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy widzimy nietrzeźwą osobę wsiadająca za kierownicę auta, czy ster innego pojazdu. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom w tej sprawie zostanie przez nich sprawdzona.

(tm)

Powrót na górę strony