Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bez pobłażania wobec nietrzeźwych na drogach wodnych i lądowych

Szlak wodny to taka sama droga, jak ta gruntowa. Różni ją tylko podłoże. Tu także obowiązują przepisy prawa, zasady bezpieczeństwa i wymóg trzeźwości osób, które stają za sterami jednostki pływającej. Policjanci każdego dnia prowadzą kontrole, które mają wyeliminować z ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg. Z taką samą surowością traktują nietrzeźwych kierowców samochodów i sterników łodzi.

Działdowo

W piątek (16.08.2019) o godz. 19:15 do oficera dyżurnego działdowskiej policji zadzwonił funkcjonariusz tej jednostki, będący w tym czasie na wolnym i poinformował, że na jednej z lokalnych ulic zatrzymał kierującego motorowerem, od którego wyczuwalna jest woń alkoholu. Policjant uniemożliwił mu dalszą jazdę. Na miejsce natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze, którzy przeprowadzili badanie stanu trzeźwości mężczyzny i potwierdzili, że był nietrzeźwy. Kierujący motorowerem miał około 1,5 promila alkoholu w organizmie, po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się również, że 55-latek posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mieszkaniec Działdowa odpowie teraz za swoje zachowanie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz mając orzeczony prawomocny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi,  grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Elbląg

Policjanci z elbląskiego ruchu drogowego zbadali w miniony weekend trzeźwość 469 kierowców. Wśród nich 3 jechało po alkoholu. „Rekordzista” miał 3 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany w niedzielę na ul. Płk. Dąbka. Kierował osobowym Renault, choć nie miał do tego uprawnień. Trafił do policyjnego aresztu. Policjanci z ruchu drogowego obsłużyli także 8 kolizji i zabezpieczali wypadek drogowy, do którego doszło zaraz na początku długiego weekendu.

Giżycko

Policyjni wodniacy w piątek (16.08.2019) pełnili służbę na jez. Ryńskim. Podczas patrolu podjęli interwencję wobec mężczyzny pływającego łodzią motorową. W trakcie kontroli okazało się, że 61-letni sternik jest pod wpływem alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 61-latek miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna odpowie za kierowanie łodzią motorową w stanie nietrzeźwości, a policyjni wodniacy przypominają, że osoba, która steruje łodzią motorową i ma w organizmie ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, odpowie za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, to taka osoba stanie przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Osoba pływająca żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym, będąca w tym czasie pod wpływem alkoholu, w wyniku policyjnej kontroli zostanie ukarana grzywną w wysokości 500 złotych.

My wszyscy użytkownicy dróg i szlaków wodnych jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na nich. Dlatego ważne jest też to, by świadkowie nieodpowiedzialnych zachowań nietrzeźwych kierowców, czy sterników, informowali o nich policjantów. Dzięki takim sygnałom – nawet anonimowym – policjanci mogą szybko wyeliminować taką osobę z ruchu, a co za tym idzie, nie dopuścić do groźnego zdarzenia przez nią spowodowanego.

W minioną sobotę (17.08.2019) pracownik jednej ze stacji benzynowej zareagował po tym, jak kierowca Opla Astry podjechał pod dystrybutor, zatankował paliwo i przyszedł rozliczyć się do kasy. W trakcie rozmowy klient niewyraźnie mówił, było od niego czuć silny zapach alkoholu. Pracownik powiadomił o swoich spostrzeżeniach policjantów. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy kontynuowanie jazdy odbierając mu kluczyki od auta. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. 44-letni mieszkaniec gm. Miłki, który kierował Oplem Astrą, miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Wkrótce odpowie przed sądem. Jemu także za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Gołdap

W piątek kilka minut po godz. 20:00 oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że w miejscowości Boćwiński Młyn w gminie Gołdap w przydrożnym rowie leży seat. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol ruchu drogowego miejscowej komendy. Policjanci wstępnie ustalili, że seatem kierowała 40-letnia mieszkanka gminy Gołdap. Kobieta jadąc w kierunku Rożyńska na prostym odcinku drogi straciła panowanie nad pojazdem i zjechała do przydrożnego rowu. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że miała blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jechała sama, na szczęście nie doznała żadnych obrażeń. 40-latce zostało zatrzymane prawo jazdy. Kobieta usłyszała już zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Teraz o jej losie zdecyduje sąd.

Iława

Iławscy funkcjonariusze w długi weekend skontrolowali 311 pojazdów. Niestety, nie obyło się też bez nietrzeźwych kierowców. W czwartek (15.08.2019) policjanci z Zalewa na ul. Kolejowej  zatrzymali kierującego audi. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Stracił również prawo jazdy. Z kolei w piątek (17.08.2019) w Iławie na ul. Lubawskiej 52-latek kierował mazdą mając 0,9 promila alkoholu w organizmie. Został szybko zatrzymany przez policjantów, stracił prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Nietrzeźwych kierujących zatrzymali również policjanci z Susza. W niedzielę (18.08.2019) przed południem w miejscowości Krzywiec zatrzymali do kontroli kierowcę Opla. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. Jak wstępnie ustalili policjanci,  37-latek kierował pojazdem pomimo tego, że wcześniej zatrzymano mu już uprawnienia do kierowania. Godzinę później w Babiętach Wielkich funkcjonariusze wyeliminowali z drogi kierującego Nissanem 65-latka. Jak się okazało po zbadaniu jego stanu trzeźwości, miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Wszyscy mężczyźni ze swojego zachowania tłumaczyć się będą przed sądem. Ponadto policjanci z powiatu iławskiego zatrzymali również 3 nietrzeźwych rowerzystów.

Kętrzyn

Jeszcze tego samego dnia o godz. 21:00 oficer dyżurny kętrzyńskiej policji został poinformowany o prawdopodobnie nietrzeźwym kierującym. Zgłaszający bardzo dokładnie określił, w którym kierunku jedzie opisany pojazd. Powiadomieni o tym policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce i wkrótce przypuszczenia świadka okazały się słuszne. Badanie kierowcy volkswagena wskazało, że ma on blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto 41-latek w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę auta, bowiem obowiązuje go dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast w niedzielę parę minut po godz. 18:00 kętrzyńscy policjanci ruchu drogowego w trakcie obsługi zdarzenia drogowego w miejscowości Czerniki w gm. Kętrzyn, zwrócili uwagę na niepokojące zachowanie kierującej samochodem marki Microcar. Funkcjonariusze skontrolowali pojazd i sprawdzili stan trzeźwości osoby siedzącej za kierownicą. Okazało się, że 68–latka kierowała autem bez uprawnień, mając blisko promil alkoholu w organizmie. Za kierowania pojazdem bez wymaganych uprawnień grozi jej kara grzywny, natomiast za kierowanie w stanie nietrzeźwości kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński

W minioną sobotę około godz. 14:00 lidzbarski patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej na ul. Warmińskiej kierującego hondą. Już po otwarciu drzwi pojazdu funkcjonariusze wyczuli od kierującego zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że u 64-latka w organizmie krążył prawie promil alkoholu. Mieszkaniec miasta przyznał policjantom, że był na działce i zanim wsiadł do pojazdu wypił piwo. W takim stanie kierujący chciał dojechać do miejsca zamieszkania. Policjanci zatrzymali 64-latkowi prawo jazdy. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mieszkaniec miasta odpowie przed sądem.

Nowe Miasto Lubawskie

W powiecie nowomiejskim funkcjonariusze w miniony „długi weekend” skontrolowali 146 pojazdów i wyeliminowali z dróg 3 nietrzeźwych rowerzystów oraz 3 nietrzeźwych kierowców samochodów. Dwóch z nich posiadało sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Najpierw w piątek około godz. 15:30 w Szwarcenowie dzielnicowi z Biskupca zatrzymali do kontroli rowerzystę, który miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Godzinę później także w Szwarcenowie dzielnicowi wyeliminowali z dalszej jazdy kolejnego nietrzeźwego cyklistę. Ten mężczyzna miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Tuż przed godz. 17:00 na ul. Kopernika w Nowym Mieście lubawskim policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali 36-letniego mieszkańca miasta na rowerze. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Także w piątek, ale już około godz. 20:00 policjanci interweniowali w Kurzętniku. Tam na ul.  Mickiewicza funkcjonariusze zatrzymali 35-latka, kierującego samochodem marki Alfa Romeo. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad 3 promile alkoholu.  W sobotę około godz. 21:30 w Bratianie policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali do kontroli kierującego Fiatem Bravo 37-letniego mieszkańca gminy Nowe Miasto Lubawskie. Mężczyzna miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Ponadto obowiązywał go aktualny do 2022 r. sądowy zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim. W nocy z niedzieli na poniedziałek około godz. 1:30 policjanci zostali wezwani na ul. Sienkiewicza w Kurzętniku, gdzie kierujący Fiatem Punto spowodował kolizję drogową, uderzając w słupek przeszkodowy i zjechał na pobocze. Za kierownicą auta siedział 31-letni mieszkaniec powiatu działdowskiego. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Jakby tego było mało, podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że posiada on dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Dzisiejszą noc mężczyzna spędził w policyjnych areszcie.

Olecko

Oleccy policjanci w ciągu pięciu dni skontrolowali ponad 120 kierujących. Dwóch z nich okazało się być pod wpływem alkoholu. Pierwszego zatrzymali w piątek (16.08.2019) około godz. 18:00 w Wieliczkach. 39-latek kierował motorowerem mając w organizmie ponad promil alkoholu. Drugi nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w sobotę po godz. 23:30 na obwodnicy Olecka. Policjanci zauważyli kierującego osobowym Oplem, który nie zastosował się do znaku poziomego P-4 „linia podwójna ciągła”. W związku z popełnionym wykroczeniem kierowca został zatrzymany. Podczas wykonywanych  czynności okazało się, że mężczyzna jest pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 20-latka około promil alkoholu.

PRZYPOMINAMY!

Jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego są właśnie nietrzeźwi kierujący. Takie zachowanie kierującego stwarza bezpośrednie zagrożenie zarówno dla kierowców, pasażerów jak i innych użytkowników dróg. Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(tm)

Powrót na górę strony