Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o niechronionych uczestników ruchu drogowego

Pieszego czy rowerzysty na drodze nie chroni karoseria, nie ma zainstalowanych poduszek powietrznych ani dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Chroni go tylko jego własne ciało. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze pieszy czy rowerzysta ma minimalne szanse, by wyjść z niej bez szwanku. Wiedzą o tym policjanci, którzy cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane szczególnie na grupę tych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Ponad 200 policjantów z komórek ruchu drogowego garnizonu warmińsko-mazurskiej policji wczoraj (31.07.2019) brało udział w działaniach, które swoim zasięgiem objęły całe województwo. Były to działania, których nazwa skrywa się pod skrótem NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Policjanci biorący w nich udział więcej uwagi poświęcają wykroczeniom powstającym w relacji między kierującymi samochodami a pieszymi i użytkownikami jednośladów.

W relacji (kierowca – pieszy) funkcjonariusze w trakcie wczorajszych działań ujawnili ponad 170 wykroczeń. Wśród nich w 61 przypadkach były to wykroczenia, w których kierowcy nieprawidłowo przejeżdżali obszar przejścia dla pieszych. Nie zabrakło też innych przewinień popełnianych zarówno przez kierowców, pieszych jak i rowerzystów.

Elbląg

W trakcie działań NURD elbląscy stróże prawa ujawnili 2 naruszenia przepisów ruchu drogowego popełnione przez kierowców wobec pieszych oraz 5 wykroczeń, których dopuścili się piesi. Najczęstsze przewinienia pieszych to przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Odnotowano również przypadki nieprawidłowego przejeżdżania przez kierujących przejść dla pieszych oraz nieustępowania pierwszeństwa na pasach. Tego dnia policjanci obsłużyli 3 kolizje, przeprowadzili 263 kontrole trzeźwości oraz zatrzymali 12 dowodów rejestracyjnych. Jeden nietrzeźwy kierowca został zatrzymany przy ulicy Lotniczej. 45-latek jechał mercedesem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie.

Działdowo

W Działdowie na ul. św. Wojciecha patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 58-letniego mieszkańca Działdowa, który kierował rowerem będąc w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie alkotestem wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i wkrótce 58-latek odpowie za wykroczenie. Z kolei na trasie Uzdowo - Kramarzewo funkcjonariusze działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Mazda. Wcześniej policjanci otrzymali anonimowe zgłoszenie o poruszającym się w sposób niebezpieczny po drodze właśnie tym pojeździe, którego kierujący może znajdować się pod działaniem alkoholu. Pojazdem kierował mieszkaniec gminy Działdowo. Podczas kontroli okazało się, że kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej także pojazd marki Mazda, który w Działdowie prowadził 38-letni mieszkaniec miasta. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny.  Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i sporządzili dokumentację o ukaranie do sądu.

Szczytno

Szczycieńscy policjanci ruchu drogowego podczas prowadzonych działań ujawnili 7 wykroczeń, których dopuścili się kierujący pojazdami mechanicznymi względem pieszych. Dodatkowo mundurowi zachęcali pieszych oraz rowerzystów do używania elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowania, gdzie posiadanie takich elementów jest wymagane przepisami prawa, ale także w obszarze zabudowanym, gdyż większa to nasze bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe są tak dobrze widoczne ponieważ odbijają światła. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków z tyłu i z przodu. Po południu – około godz. 17:00 - szczycieńscy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwego rowerzystę. 61-latek jadący jednośladem miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Nic jednak nie robił sobie z tego, że przez jego nieodpowiedzialne zachowanie ktoś inny mógłby ucierpieć,  a na dodatek mężczyzna sam mógłby być potencjalną ofiarą nieszczęścia na drodze. Mężczyznę przekazano pod opiekę rodzinie. Wkrótce poniesie odpowiedzialność za swoje bezmyślne zachowanie.

Niestety na naszych drogach wciąż pojawiają się osoby, które za kierownice auta wsiadają będąc pod wpływem alkoholu. Postrzeganie przez nich otaczającej rzeczywistości jest zaburzone i dlatego są potencjalnymi drogowymi zabójcami. Policjanci podczas każdej służby dążą do tego, by eliminować z drogi tak nieodpowiedzialne osoby. Celem takich działań jak NURD jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów relacji kierujący - pieszy oraz kierujący pojazdem silnikowym – rowerzysta.

(js/jn/aw/tm)

Powrót na górę strony