Policyjne spotkania z najmłodszymi w trosce o bezpieczne wakacje
Zbliżają się wakacje, na które z niecierpliwością czekają dzieci i młodzież, a do których przygotowują ich m.in. policjanci. W ostatnie dni szkoły funkcjonariusze uczestniczą w spotkaniach z dziećmi, podczas których przypominają im o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji i prawidłowego zachowania podczas poruszania się drogami.
KWP
Wydział Kadr i Szkolenia KWP w Olsztynie wspólnie z Odziałem Prewencji Policji w Olsztynie, Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorytstycznym w Olsztynie oraz Laboratorium Kryminalistycznym w Olsztynie zorganizowali we wtorek (11.06.2019) spotkanie z dziećmi z olsztyńskich i podolsztyńskich przedszkoli, w trakcie którego dzieci poznawały tajniki wykonywania zawodu policjanta. W spotkaniu łącznie wzięło udział 120 dzieci w wieku od 6 do 7 lat. Na początku przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca policjantów Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. W trakcie zajęć dzieci mogły zapoznać się z wyposażeniem jakim dysponuje OPP w Olsztynie. Dodatkowo policjanci przygotowali dla dzieci dodatkowa atrakcję w postaci pokazu działania armatki wodnej. Miotany na odległości kilkunastu metrów strumień wody pod dużym ciśnieniem wzbudziła wśród dzieci olbrzymie emocje i zainteresowanie. Przedszkolaki miały również okazję zapoznać się z pracą policjantów z Zespołu Daktyloskopii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie, w trakcie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, na których samodzielnie wykonały odbitkę linii papilarnych swoich dłoni. Następną atrakcję, którą był policyjny tor przeszkód, przygotowali instruktorzy Zespołu ds. Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Olsztynie. Przedszkolaki zostały zapoznane z torem, który przechodzą kandydaci do służby w Policji a na zakończenie dzieci mogły spróbować swoich sił na torze pod okiem policyjnych instruktorów. Dodatkowo w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym przypomniano dzieciom o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Policjanci przypominali o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pieszym a także o konieczności noszenia odblasków, które w trakcie spotkania otrzymały wszystkie dzieci. Ostatnim elementem spotkania była prezentacja wyposażenia oraz omówienie pracy policyjnych antyterrorystów oraz pirotechników z olsztyńskiego SPKP. Dzieci z olbrzymim zainteresowaniem przyglądały się umundurowaniu oraz wyposażeniu antyterrorystów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się pokaz możliwości robota pirotechnicznego, który na zakończenie obdarował wszystkie dzieci upominkami.
Działdowo
Policjantki z Działdowa spotkały się z dziećmi z Przedszkola nr 5 w Działdowie, by przypomnieć im zasady bezpieczeństwa w przedszkolu, na dworze i na drodze, ale przede wszystkim by porozmawiać o bezpiecznych wakacjach i wypoczynku nad wodą, w lesie i na wodzie. Policjantki przestrzegły dzieci przed przyjmowaniem od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalaniem się z osobami obcymi z miejsca zabaw i wsiadaniem do pojazdów kierowanych przez nieznajomych. Razem z przedszkolakami omówiły właściwe postępowanie w przypadku zaistnienia zagrożenia i potrzeby skontaktowania się z numerami alarmowymi, w tym 112. Uczestnikom spotkań przypomniały o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w tym nie wchodzeniem do jezior, rzek, innych zbiorników wodnych bez wiedzy dorosłych i po uprzednim długim wypoczynku na słońcu. Dzieciom zwrócono uwagę na spacery w lesie i nad wodą i związanych z nimi zagrożeniami. Ponadto dzieci dowiedziały się, jakie zasady obowiązują podczas jazdy rowerem i na co należy zwrócić uwagę zbliżając się do przejścia dla pieszych. Wszystkie poruszane zagadnienia zostały omówione z wykorzystaniem obrazków-kolorowanek, które później trafiły do rąk opiekunek grup celem przekazania dzieciom i utrwalenia usłyszanych treści
Lidzbark Warmiński
W środę (12.06.2019) asp. szt. Maciej Zieliński spotkał się z uczniami szkół w Krekolach i Kiwitach. Lidzbarski dzielnicowy opowiedział jak wygląda codzienna służba poszczególnych policjantów i czym się charakteryzuje. Młodzież była zainteresowana rekrutacją do służby oraz codziennymi obowiązkami policjantów. Uczniowie, zainteresowani służbą w formacji dopytywali jak wygląda test sprawności fizycznej i jak wygląda tor przeszkód. Funkcjonariusz przedstawił w jakich dziedzinach należy już w wieku szkolnym kształcić się i podnosić swoje kwalifikacje by ułatwić sobie start podczas rekrutacji do wybranego zawodu. Spotkanie z policjantem było też okazją do przypomnienia o bezpiecznym zachowaniu podczas zbliżających się wakacji. Policjant omówił tematy związane z bezpieczeństwem nad wodą, w lesie czy np. podczas spędzania wakacji u rodziny na wsi oraz przekazał niezbędne informacje jak należy postępować, gdy spotkamy na swojej drodze agresywne zwierzę. Policjant rozmawiał z dziećmi na temat zachowania się podczas przechodzenia przez pasy, a także bezpiecznej jazdy w samochodzie. Wytłumaczył dlaczego i jak należy zachować się, gdy zaczepi je obca osoba. Najmłodszym dzieciom funkcjonariusz przypomniał zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię oraz jak należy się zachować gdy się zgubimy. Dzielnicowy przypomniał też numer telefonu alarmowego 112 oraz w jaki sposób przekazać wiadomość dyspozytorowi. Dzieci i młodzież z chęcią rozmawiały na temat bezpiecznej zabawy nad wodą, podczas domowych zajęć czy bezpiecznych prac polowych. Spotkania z dziećmi i młodzieżą to także czas, kiedy policjanci mogą przypomnieć o narzędziu, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa czy aplikacja Moja Komenda – szczególnie przydatna podczas wakacyjnych wyjazdów.
Kętrzyn
Kętrzyńscy dzielnicowi oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną we współpracy z Kętrzyńskim sanepidem spotkali się z uczniami szkół z Reszla oraz Kętrzyna. Tematem spotkań były używki i substancje psychoaktywne, a dokładniej ich negatywny wpływ na organizm człowieka. Policjanci wraz z pracownikiem sanepidu uświadamiali swoich młodych słuchaczy jakie spustoszenie w organizmie robią różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z poważnym ryzykiem dla zdrowia, ale i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany i stale modyfikowany. Spotkania zorganizowano w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” pod hasłem Szkoda Ciebie na takie patoklimaty! Kampania została opracowana w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. Policjanci przestrzegali uczniów, aby nie sięgali po te śmiercionośne substancje. Uwrażliwiali, aby być asertywnym w odmawianiu, gdy ktoś zaproponuje im zażycie narkotyku. A w przypadku podejrzenia, że ma się do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków, czy dopalaczy, należy natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić odpowiednie instytucje.
W środę (12.06.2019) asp. szt. Katarzyna Żach odwiedziła Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kętrzynie. Najmłodsi na co dzień uczęszczający do tej placówki to dzieci niepełnosprawne wymagające szczególnej opieki i troski. Spotkanie było doskonałą okazją do rozmowy o potencjalnych zagrożeniach na jakie narażone są dzieci podczas wakacji oraz sposobach ich przeciwdziałania. Na spotkanie z dziećmi dzielnicowa z Kętrzyńskiej komendy przygotowała wiele atrakcji. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się elementom wyposażenia policjanta oraz poczuć się jak prawdziwy funkcjonariusz. Podczas spotkania, dzieci chętnie przymierzały policyjną czapkę, natomiast wielkim zainteresowaniem cieszyły się policyjne kajdanki. Patrząc na uśmiechy dzieci i podziękowania od nich, można stwierdzić, że spotkanie należało do udanych. Cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić milusińskich i sprawić im radość. Pamiętajmy! Osoby niepełnosprawne są wśród nas. Otoczmy ich szczególną opieką i troską.
Nowe Miasto Lubawskie
Także nowomiejscy policjanci przygotowują dzieciaki do wakacji. W trakcie spotkań oprócz sygnalizowania potencjalnych zagrożeń jest też czas na to, by przekazać dzieciom cenne wskazówki dotyczące tego jak bezpiecznie zachowywać się podczas wypoczynku. Czerwiec to miesiąc kiedy niemal każdego dnia nowomiejscy policjanci spotykają się z dziećmi z przedszkoli i szkół przygotowując ich do spędzenia bezpiecznie wakacji. To jest najlepszy moment, aby przypominać o zagrożeniach jakie mogą spotkać nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, ale także na swoim podwórku. W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" policjanci przypominają m.in. gdzie absolutnie nie można się kąpać, jak zachowywać się w wodzie ale także z kim nie wolno rozmawiać i oddalać się, o tym jak poruszać się bezpiecznie rowerami, na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Troska o bezpieczeństwo dzieci – to jeden z priorytetów działania Policji. Mundurowi liczą na to, że ich rady na długo pozostaną w pamięci najmłodszych.
Olecko
Funkcjonariusze podejmują zadania nie tylko profilaktyczne i informacyjne, ale także prewencyjne i kontrolne. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, zapobieganie zagrożeniom oraz podejmowanie niezwłocznych działań w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. W okresie poprzedzającym letni wypoczynek także w szkołach oleckiego powiatu prowadzone są spotkania z uczniami. Funkcjonariusze podczas rozmów profilaktycznych przestrzegają i przypominają o potencjalnych zagrożeniach na jakie narażone są dzieci podczas wakacji oraz sposobach ich przeciwdziałania. Wczoraj (12.06.2019) oleccy funkcjonariusze wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczna przeprowadzili również spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego dot. narkotyków i dopalaczy. Kampania o charakterze edukacyjno - profilaktycznym „Narkotyki i dopalacze zabijają” organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Ma ona na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. W okresie wakacyjnym intensywne kontrole i nadzór będą prowadzone również na drogach naszego powiatu. Policjanci sprawdzać będą trzeźwość kierujących, prowadzone będą kontrole prędkości oraz przestrzeganie przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci. Ponadto funkcjonariusze będą eliminować z dróg kierowców, którzy rażąco naruszą zasady bezpieczeństwa. Ponadto pod policyjnym nadzorem znajdą się także zbiorniki wodne. Mundurowi przy użyciu łodzi motorowej będą patrolować wody naszego jeziora, kontrolując kąpieliska strzeżone jak i nie strzeżone. Szczególną uwagę zwracać będą na użytkowników sprzętów pływających i będą kontrolować stan trzeźwości takich osób. Dbając o bezpieczeństwo wypoczywających na wodzie funkcjonariusze skoncentrują swoją uwagę także na tym, aby każdy korzystał ze środków ratunkowych i asekuracyjnych takich jak kapoki. Policjanci apelują także o właściwe zabezpieczenie mienia podczas urlopowych wyjazdów – jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony domu i mieszkania jest czujna, międzysąsiedzka pomoc.
Szczytno
Czy można zaglądać do pozostawionych toreb, plecaków? W razie sytuacji nadzwyczajnej którędy kierować się do wyjścia? Czy mogę pogłaskać psa którego nie znam? Kiedy dziecko może bezpiecznie przejść przez jezdnie? Jaki kolor światła pozwala na przejście przez jezdnie i czy znaki drogowe są potrzebne? Czy warto nosić elementy odblaskowe i dlaczego nie można rozmawiać z obcymi? Czy można pływać jeżeli powiewa czerwona flaga? Na te i inne pytania odpowiadali policjanci ze szczycieńskiej jednostki policji, którzy zostali zaproszeni do Niepublicznego Przedszkola „Pod Topolą” w Szczytnie, Miejskiego Przedszkola „Bajka” w Szczytnie oraz Niepublicznego Przedszkola „Jaś i Małgosia” również w Szczytnie. Funkcjonariusze rozmawiali z przedszkolakami o bezpiecznych zachowaniach w przypadku zaistnienia zdarzenia nadzwyczajnego np. podłożenia ładunku wybuchowego czy ataku terrorystycznego, ale również o bezpiecznych zachowaniach na drodze, podczas wypoczynku nad wodą, a także prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię. Dzieci dowiedziały się również dlaczego pod żadnych pozorem nie można rozmawiać z nieznajomymi oraz co zrobić gdy zaatakuje nas pies. Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe znaki drogowe dotyczące pieszych w tym znak informujący o przejściu dla pieszych czy tzw. „Agatkę”. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie pokonać tzw. „zebrę” i jaki kolor sygnalizatora pozwala na nią wejść, żeby przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Prowadzący zajęcia zwrócili uwagę najmłodszym, jak niebezpieczne mogą być kontakty z osobami obcymi podkreślając, aby pod żadnym pozorem nie brały od nieznajomych żadnych słodyczy czy też zabawek. Przy wsparciu policjantów z ruchu drogowego szczycieńskiej jednostki policji przećwiczyli z przedszkolakami przechodzenie przez jezdnię po przejściu dla pieszych. Na ten czas policjanci z ruchu drogowego wstrzymali ruch, aby dzieci mogły bezpiecznie przejść po pasach.
Węgorzewo
Węgorzewscy policjanci zajmujący się na co dzień profilaktyką, przed wakacjami także odwiedzają lokalne szkoły i przedszkola, aby przypomnieć dzieciom o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Tak też było wczoraj podczas spotkania policjantki i przedstawicielki Sanepidu w Węgorzewie z maluchami z przedszkola ,,Kubusia Puchatka”. Podczas prelekcji poruszone zostały tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem podczas spędzania wakacji, czyli wypoczynku nad wodą, bezpieczeństwa w podróży. Oprócz tego policjantka omówiła jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórku, przypomniała także, co należy zrobić w przypadku, gdy zaczepia nas osoba obca oraz jak zachować się gdy zaatakuje nas pies. Nie zabrakło również zagadnień dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze.
(jn/aw/af/tm)