Bez pobłażania wobec bezmyślnych kierowców „na podwójnym gazie”
Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego to niestety wciąż poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na naszych drogach. Każda nietrzeźwość – zarówno ta kierowcy samochodu, roweru, innego pojazdu, czy pieszego – niesie ze sobą realne ryzyko wystąpienia groźnego zdarzenia drogowego, którego następstwem może być kalectwo, czy śmierć jego uczestników. Dlatego policjanci cyklicznie organizują działania wymierzone właśnie w grupę tych najbardziej nieodpowiedzialnych użytkowników dróg.
Policjanci każdego dnia w toku służby kontrolują stan trzeźwości kierowców, wobec których zachodzi podejrzenie, że mogą być pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. Oprócz takich codziennych kontroli, funkcjonariusze z komórek ruchu drogowego angażowani są w cykliczne działania, które wymierzone są właśnie tych najbardziej nieodpowiedzialnych, a co za tym idzie najniebezpieczniejszych kierowców. Nie bez znaczenia w walce z pijanymi uczestnikami ruchu drogowego jest właściwa reakcja świadków na takie zjawiska. Każdy sygnał o takim zagrożeniu na drodze jest weryfikowany przez policjantów.
Ostróda: 2,5 promila u 35-latka za kierownicą
W minioną środę (05.06.2019) przed godz. 14:00 oficer dyżurny ostródzkiej jednostki otrzymał informację, z treści której wynikało, że po drodze krajowej nr 7 na wysokości Ostródy, porusza się pojazd ciężarowy z lawetą, którego kierowca najprawdopodobniej jest pijany. Z otrzymanej informacji wynikało również, że kierujący w czasie jazdy miał spożywać alkohol. Na miejsce od razu skierowany został patrol, który zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Podczas badania stanu trzeźwości okazało się, że kierowca miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Pojazd został przekazany jego właścicielowi, a kierowca trafił do policyjnego aresztu. Wczoraj usłyszał zarzuty w tej sprawie. 35-latek przyznał się do zarzucanych czynów. Okazało się, że kilka lat wcześniej również karany był za jazdę pod wpływem alkoholu. Ze swojego postepowania będzie się teraz tłumaczył przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz kierowania samochodami na okres nie krótszy niż 3 lata i dodatkowo świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5.000 zł.
Nie ma miejsca na drodze na alkohol i narkotyki
Wczoraj (06.06.2019) na terenie całego kraju po raz kolejny przeprowadzone zostały policyjne działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. W trakcie tych działań policyjne siły angażowane są do przeprowadzenia badań stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Na Warmii i Mazurach do działań tego dnia zaangażowanych zostało ponad 200 policjantów drogówki. W całym regionie skontrolowali oni prawie 7700 kierujących, z których 14 za kierownice prowadzonych pojazdów wsiadło w stanie nietrzeźwości, a więc mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.
Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego. Dlatego policjanci nie mają pobłażania wobec nietrzeźwości za kierownicą.
Bartoszyce: W środku nocy pomylił drogę do domu – był pijany i wjechał do rowu
W czwartek o godz. 16:00 policjanci z bartoszyckiej drogówki kontrolowali ruch na drodze W512 w miejscowości Tolko. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej m.in. audi kierowane przez 47–latka. W jej trakcie wyczuli od kierowcy zapach alkoholu. Szybko okazało się, że mężczyzna kierował autem mając w organizmie 1,5 promila alkoholu. Mieszkaniec gminy Pieniężno stracił prawo jazdy i wkrótce odpowie przed sądem.
Minionej nocy (07.06.2019) około godz. 2:00 oficer dyżurny bartoszyckiej jednostki policji został poinformowany, że na trasie Bezledy – Przejście Graniczne doszło do zdarzenia drogowego. W zdarzeniu brały udział dwie osoby: nietrzeźwy 37–latek i jego kilkunastoletni pasierb. Na szczęście nic im się nie stało. Mężczyzna jednak zaprzeczał, aby miał kierować autem i przedstawiał różne wersje przebiegu zdarzenia. Mężczyzna wracał z pasierbem do domu, jednak najprawdopodobniej pomylił kierunki i znaleźli się kilkanaście kilometrów od celu podróży w przydrożnym rowie. Policjanci zaopiekowali się chłopcem, a o zdarzeniu powiadomili jego matkę, które odebrała syna z jednostki policji. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość 37-latka. Mieszkaniec gminy Bartoszyce miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. W związku z tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimo jego zaprzeczeń to właśnie on kierował autem w stanie nietrzeźwości, policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Mężczyzna trafił do policyjnej celi, po wytrzeźwieniu zostanie przesłuchany, a policjanci przeprowadzą czynności mające ustalić kto siedział za kierownicą w momencie zdarzenia.
Braniewo: Obywatelska czujność zapobiegła tragedii na drodze
Zaniepokojony mieszkaniec Pieniężna powiadomił wczoraj policjantów o tym, że na terenie miasta powstrzymał pijanego kierowcę od dalszej jazdy. Mężczyzna dodał, że 26-latek zdołał mu uciec i biegnie teraz pieszo. Funkcjonariusze ustalili, że zgłaszający podszedł do samochodu, którym jechał młody mężczyzna, a gdy po otworzeniu drzwi wyczuł od niego alkohol postanowił uniemożliwić mu kierowanie pojazdem. Między mężczyznami wywiązała się szarpanina i chwilę później kierowca zbiegł. Za opisanym 26-latkiem ruszył policyjny patrol, który po chwili zatrzymał uciekiniera. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że jechał autem mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. Co więcej, policjanci ustalili, że 26-latek ma aktywne aż trzy sądowe zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.
Giżycko: Dzielnicowy po służbie zatrzymał pijanego kierowcę
Policjantem jest się przez całą dobę. To nie praca, a służba - każdy, kto decyduje się na wstąpienie w szeregi Policji doskonale o tym wie. Funkcjonariusze również w czasie wolnym od służby reagują w przypadku, gdy łamane jest prawo. Wczoraj w godzinach popołudniowych dzielnicowy Posterunku Policji Wydminy w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierowcę.
Funkcjonariusz podejrzewając, że mężczyzna mógł być nietrzeźwy, szybko podbiegł do auta i udaremnił mu dalszą jazdę. Mężczyzna wsiadł do auta, zapalił silnik i próbował odjechać, jednak policjant nie pozwolił mu oddalić się z miejsca. Zabrał mu kluczyki i wezwał miejscowych policjantów. Umundurowani funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości kierującego. Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz za jazdę na podwójnym gazie oraz za złamanie sądowego zakazu odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Giżyccy policjanci także brali wczoraj udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych „Alkohol i narkotyki”. W trakcie realizacji działań giżyccy policjanci przebadali 260 kierujących i zatrzymali trzech będących pod działaniem alkoholu. Za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego odpowie kierujący samochodem ciężarowym Ford Transit. 36-letni kierowca miał 0,7 promila. Pozostali kierowcy odpowiedzą za jazdę po spożyciu alkoholu czyli z art. 87 kodeksu wykroczeń. 44–letni kierujący samochodem osobowym marki Peugeot mieszkaniec Wilkas miał 0,4 promila alkoholu w organizmie, a kierujący 40-letni mieszkaniec Giżycka miał 0,2 promila.
Kierującym zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.
Kętrzyn: Pół promila o 8:00 rano
Kętrzyńscy policjanci w trakcie działań „Alkohol i narkotyki” około godz. 8:00 w miejscowości Kruszewiec w gminie Kętrzyn zatrzymali do kontroli kierującą volkswagenem. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 47-letnia mieszkanka powiatu kętrzyńskiego miała w organizmie blisko 0,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy. Kobieta odpowie za popełnione wykroczenie.
Lidzbark Warmiński: Wypił ...12 piw i wsiadł na rower
Po godz. 15:00 lidzbarski patrol ruchu drogowego przejeżdżając przez Babiak na trasie Lidzbark Warmiński – Orneta zwrócił uwagę na kierującego rowerem. Mężczyźnie było trudno utrzymać równowagę podczas jazdy na jednośladzie. Kiedy mundurowi zatrzymali rowerzystę do kontroli drogowej już wiedzieli jaka jest tego przyczyna. Od mężczyzny z daleka było czuć zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło obecność blisko promila alkoholu w organizmie 27-latka. Mężczyzna od razu pochwalił się policjantom, że „wypił 12 piwek”. W takim stanie nieodpowiedzialny 27-latek próbował dojechać do domu. Za popełnione wykroczenie mieszkaniec gminy został ukarany 500 złotowym mandatem karnym.
Po nowelizacji przepisów dotyczących kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, pojawiła się możliwość karania znajdujących się pod wpływem alkoholu rowerzystów na miejscu złapania ich na gorącym uczynku. Jeśli funkcjonariusz uzna, że w danym przypadku nie trzeba orzekać zakazu prowadzenia pojazdów, może nałożyć na cyklistę mandat. Za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) cyklista zapłaci od 300 do 500 złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi) – 500 złotych. Nietrzeźwy rowerzysta tak jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego jest poważnym zagrożeniem na drodze. Ciągle słyszymy o kierujących jednośladami, a to przysłowiowym wężykiem czy zygzakiem. Takie zachowanie świadczy nie tylko o lekceważeniu zasad i przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim o głupocie i ignorancji. Takie zachowanie stwarza realne zagrożenie nie tylko dla samego rowerzysty ale również dla innych uczestników drogi.
Szczytno: Nietrzeźwy 63-latek w niezarejestrowanym i nieubezpieczonym ciągniku
Wczoraj policjanci ruchu drogowego ze szczycieńskiej jednostki policji w miejscowości Piwnice Wielkie w gminie Wielbark zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy, który nie posiadał tablic rejestracyjnych. Po zatrzymaniu pojazdu uwagę funkcjonariuszy zwrócił kierowca, którego stan wskazywał na to, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. Podejrzenia policjantów okazały się słuszne. Badanie stanu trzeźwości 63-latka wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. W wyniku sprawdzenia w policyjnych systemach okazało się, że ciągnik nie był zarejestrowany jak również nie było opłacane obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Żeby tego było mało podczas przeprowadzonej kontroli wyszło na jaw, że pojazd nie posiada przednich oraz tylnych reflektorów jak również bieżnik osi przedniej jest zużyty. Mieszkaniec gminy Rozogi stracił prawo jazdy. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i wykroczenie kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu kierujący odpowie przed sądem. Musi się on liczyć również z konsekwencjami jakie wyciągnie wobec niego Fundusz Gwarancyjny z tytułu nieopłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.
Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.
(tm)