Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zauważyła dzielnicowego, który wrócił do domu – krzycząc wezwała go na pomoc

Dopiero wszedł do mieszkania, gdy przez otwarte okno usłyszał wołanie: Panie Arku pomocy! Zorientował się, że to mieszkająca niedaleko kobieta woła o pomoc. Dzielnicowy pobiegł do jej mieszkania, gdzie okazało się, że były mąż awanturuje się z nią i ich córką. Kobieta wezwała już policjantów dzwoniąc na nr alarmowy, jednak eskalacja agresji pijanego 55-latka była tak duża, że gdy tylko zobaczyła znanego policjanta bez wahania poprosiła o pomoc. Dzielnicowy obezwładnił pijanego mężczyznę i przekazał go wezwanym policjantom.

We wtorek (30.04.2019) przed godz. 16:00 dzielnicowy z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim tuż po powrocie do domu po zakończonej służbie, został „wezwany na interwencję” przez mieszkająca niedaleko kobietę. Gdy tylko zobaczyła znanego sobie policjanta głośno krzyczała prosząc o pomoc. Dzielnicowy bez wahania pobiegł do mieszkania kobiety. Tam okazało się, że pijany jej były mąż awanturuje się z nią i ich córką. Mężczyzna chciał uderzyć kobietę, krzyczał, był bardzo pobudzony. Pokrzywdzona zdążyła wezwać patrol policji, co wzmogło agresję mężczyzny. Widząc znajomego policjanta i wiedząc, że może liczyć na jego pomoc poprosiła o nią. Dzielnicowy pomógł kobietom, obezwładnił agresywnego 55-latka i przekazał go interweniującym policjantom, którzy także szybko pojawili się na miejscu. W chwili zatrzymania w organizmie napastnika było aż 3,5 promila alkoholu. Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad byłą żoną w okresie ostatnich 9 miesięcy.

W środę (01.05.2019) prokurator wydał postanowienie o policyjnym dozorze wobec 55-latka, mężczyzna ma też zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej, musi też wyprowadzić się z mieszkania, w którym mieszkał z kobietą. Za przestępstwo znęcania się nad rodziną, kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Asp. szt. Arkadiusz Tobisz jest dzielnicowym w Górowie Iławeckim od 12 lat. W tym czasie doskonale poznał mieszkańców, ich problemy i potrzeby. Jednym z dużych problemów z jakim musi mierzyć się policjant, wiąże się z nadużywaniem alkoholu przez niektórych mieszkańców z jego rejonu i występująca tam przemocą domową. Przeciwdziałanie przemocy i pomaganie osobom dotkniętym tym problemem jest jednym z priorytetów w jego służbie. Ta aktywność w tych obszarach została dostrzeżona i doceniona. Policjant w 2015 roku został uhonorowany tytułem Kawalera Białej Wstążki, a w 2017 roku został najpopularniejszym dzielnicowym powiatu bartoszyckiego.

Asp. szt. Arkadiusz Tobisz tak mówi o sobie:

asp. szt. Arkadiusz Tobisz„Staram się być blisko ludzi, lubię swoją pracę i wyzwania jakie przede mną stawia. Ogrom wysiłku wkładam w to, aby ograniczyć przemoc domową, robię wszystko co mogę, aby pomóc ofiarom tych przestępstw w przeciwstawieniu się agresorowi. Dokładam starań, aby ludzie ufali mi i wiedzieli, że mogą na mnie liczyć. W trudnych sprawach jakimi są te dotyczące przemocy domowej, której doświadczają najczęściej kobiety, dzieci czy seniorzy, to zaufanie do dzielnicowego – policjanta pierwszego kontaktu, jest kluczowe, aby ofiara zaczęła mówić i przy wsparciu policjanta mogła stawić czoła oprawcy”.

(mk/tm)

Powrót na górę strony