Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierował pojazdem nie posiadając uprawnień. 16-latek odpowie przed sądem

Policjanci drogówki zatrzymali w Mrągowie nieletniego ,,kierowcę’’. 16-latek odpowie teraz za jazdę bez wymaganych uprawnień. Jednak nie on jedyny poniósł konsekwencje. Mandat otrzymał również jego kolega, który udostępnił mu auto wbrew przepisom.

Funkcjonariusze mrągowskiej drogówki zauważyli na ul. Młynowej osobową mazdę, którego kierowca najechał na krawężnik i chodnik. Policjanci postanowili zainterweniować. Podczas kontroli drogowej okazało się, że ,,kierowcą’’ był 16-latek bez uprawnień, a obok niego, jako pasażer siedział jego starszy kolega.  
W konsekwencji nieletni odpowie teraz przed sądem rodzinnym. 300 złotych mandatu otrzymał również jego kolega, który mu to auto udostępnił. Dodatkowo, w trakcie kontroli policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, ponieważ auto nie miało aktualnego przeglądu.

Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest jak najbardziej błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Przypominamy, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicą wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień. Za to wykroczenie grozi mandat do 300 zł.

(dk/rj)

 

Powrót na górę strony