Pierwszy wiosenny weekend na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy wiosenny weekend na drogach Warmii i Mazur

Brak opadów, przejrzyste powietrze i wyższa temperatura, a co za tym idzie „czarna” jezdnia wcale nie oznaczają, że na drogach maleje liczba zdarzeń drogowych. Paradoksalnie bywa tak, że kierowcy reagując na polepszające się warunki drogowe, zapominają o tym, że poziom koncentracji i obowiązek jazdy zgodnie z przepisami ruchu drogowego pozostają takie same. A niestety wtedy niektórzy mocniej dociskają pedał gazu, skracając sobie w ten sposób czas, potrzebny do prawidłowej reakcji na zagrożenie nagle pojawiające się na drodze.

Ładna pogoda, sucha droga sprawia, że za kierownicą czujemy się pewnie i jazdę, zwłaszcza po mieście traktują „lajtowo”, co jest zgubne. Kierowcy jeżdżą szybciej, a wraz ze wzrostem prędkości maleje koncentracja i postrzeganie tego, co się wokół dzieje. Spadek i wzrost ciśnienia oraz temperatura mają wpływ na nasz organizm. Jeżeli o tym zapominamy, zdarzają się kolizje. I szczęście, jeśli kończy się tylko na uszkodzeniach pojazdów, bez obrażeń kierujących czy pasażerów.

W piątek w trakcie prowadzonych działań pod hasłem „Kaskadowy pomiar prędkości” policjanci w całym regionie skontrolowali 1077. Spośród tego grona 486 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość.

W miniony weekend (23-24.03.2019) policjanci na Warmii i Mazurach byli wzywani do ponad 130 kolizji. W trakcie prowadzonych kontroli zatrzymali blisko 30 nietrzeźwych kierowców. Niestety nie obyło się tragicznych w skutkach zdarzeń. W wyniku dwóch wypadków, do których doszło w powiecie Elbląskim i Gołdapskim, zginęli dwaj piesi potrąceni przez samochody osobowe. Wstępne ustalenia policjantów pracujących na miejscu tych zdarzeń wskazują, że gdyby piesi nie złamali przepisów ruchu drogowego, to tych tragedii można byłoby uniknąć.

Bartoszyce

W powiecie bartoszyckim w piątek oficer dyżurny tamtejszej policji został poinformowany o prawdopodobnie nietrzeźwym kierowcy forda. Jadący za nim mężczyźni zwrócili uwagę na styl jego jazdy, który wskazywał, że siedzący za kierownicą mężczyzna może być pijany. Osoby te zatrzymały forda, a ich przypuszczenia potwierdziły się. Kierowca forda był wyraźnie pijany. Kluczyli auta zostały zabrane i przekazane wraz z mężczyzną wezwanym policjantom. 48–letni mieszkaniec gm. Lidzbark Warmiński miał w organizmie 2,3 promila alkoholu. Policja zatrzymali jego prawo jazdy. Kolejnym pijanym kierującym zatrzymanym w weekend był 20–latek z gm. Bisztynek. Mężczyzna w okolicy Pieszkowa dachował w rowie. Szczęśliwie ani 20–latkowi, ani jego pasażerowi nic się nie stało. Inny kierujący, który przejeżdżał tą drogą zatrzymał się sprawdzić, czy potrzebna jest pomoc i w czasie rozmowy z mężczyznami wyczuł charakterystyczny zapach, po czym wezwał policję. Okazało się, że 20–latek, który przyznał policjantom, że kierował oplem miał w organizmie 1,6 promila alkoholu. Młody mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania. Dzięki wzorowej, godnej naśladowania i pochwały postawie obywatelskiej obaj pijani kierujący zostali wykluczeni z ruchu drogowego i odpowiedzą przed sądem za popełnione przestępstwo. 20–latek musi liczyć się też z odpowiedzialnością za spowodowanie kolizji drogowej i kierowanie autem bez uprawnień.

Działdowo

W sobotę w Działdowie na ul. Lidzbarskiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego 12-latka i samochodu osobowego. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że  nieletni będąc pod opieką babci nagle wtargnął na przejście dla pieszych, na którym znajdował się już samochód osobowy marki Rover. Chłopiec uderzył w bok pojazdu i z obrażeniami łuku brwiowego oraz prawego nadgarstka i kolana został przetransportowany karetką pogotowia do szpitala w Działdowie. Jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierujący samochodem mieszkaniec gminy Płośnica był trzeźwy. Szczegółowe okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśniają działdowscy policjanci.

Elbląg

Do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem pieszego doszło w niedzielę na trasie S7, na wysokości Pasłęka (na pasie ruchu w kierunku Gdańska). Tam samochód osobowy potrącił 28-latka. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu wypadku wynika, że mężczyzna najprawdopodobniej przebiegał przez jezdnię przed nadjeżdżającymi samochodami na drodze, na której obowiązuje całkowity zakaz poruszania się pieszych. 48-latek jadący osobowym Peugeotem 207 nie zdołał wyhamować, w wyniku czego śmiertelnie potrącił mężczyznę. Kierowca był trzeźwy. Szczegóły tej tragedii wyjaśni policyjne dochodzenie.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie elbląskim, Rozbity samochód stojący na poboczu, a za nim wóz straży pożarnej
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie elbląskim

Ponadto elbląscy policjanci w miniony weekend przebadali na obecność alkoholu 475 kierowców. Dwóch z nich prowadziło na podwójnym gazie. Jednym z nich był kierujący VW Passatem w miejscowości Krzewsk (gm. Markusy), który miał 1,4 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali także dwóch kierowców, którzy jechali bez uprawnień oraz jednego z aktywnym zakazem sądowym. Ujawnili na drogach 178 wykroczeń drogowych, a  90 z nich było odnotowanych za zbyt szybką jazdę.

Ełk

W sobotę wieczorem oficer dyżurny ełckiej policji został poinformowany o tym, że mieszkańcy osiedla Konieczki zatrzymali nietrzeźwego kierującego, który uszkodził trzy zaparkowane samochody. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy w rozmowie z interweniującymi mężczyznami ustalili, że kiedy byli przed blokiem, zauważyli kierującego samochodem marki BMW, który wyjeżdżając z osiedlowego parkingu uszkodził trzy zaparkowane samochody. Widząc to, mężczyźni natychmiast podbiegli do kierowcy, wyjęli mu ze stacyjki kluczyki i o wszystkim poinformowali Policję. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 30-letniego kierowcy BMW, wykazało 3 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Powyższy przykład to obraz skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania kierowcy. Ważna jest jednak, w tej sytuacji, postawa naocznych świadków, którzy widząc pijanego kierowcę, natychmiast zareagowali i uniemożliwili mu dalszą jazdę. Dzięki nim z ruchu został wyeliminowany kolejny pijany kierowca – potencjalny zabójca drogowy. Tego dnia policjanci zatrzymali jeszcze trzech innych nietrzeźwych kierujących. To 39-letni kierowca VW Golfa, który prowadził auto mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Podobny wynik „wydmuchał” 26-letni kierujący motorowerem, a zatrzymany do kontroli 55-latek, który kierował osobowym audi miał blisko promil alkoholu w organizmie. Wkrótce wszyscy odpowiedzą przed sądem.

Ełccy policjanci wyjaśniają także okoliczności wypadku, do którego doszło na drodze dla rowerów. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem w Ełku na ulicy Kilińskiego. Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna kierujący rowerem, jadąc drogą dla rowerów najechał na 18-letniego chłopaka, który poruszając się na rolkach, wtargnął wprost przed nadjeżdżający rower. W wyniku tego rowerzysta przewrócił się i doznał ogólnych potłuczeń ciała oraz złamania trzech żeber. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. 18-latek natomiast nie doznał żadnych obrażeń. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku. Wiadomo, że obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Przypominamy, że osobę poruszającą się na drodze na rolkach, deskorolce, wrotkach i hulajnogach przepisy Prawa o ruchu drogowym traktują jak pieszego. Zgodnie z obowiązującymi  przepisami  pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Wynika z tego, że pieszemu nie wolno poruszać się po drodze dla rowerów.

Gołdap

Policjanci przy każdej możliwej okazji przypominają o obowiązku noszenia odblasków przez pieszych po zmroku poza obszarem zabudowanym. Niestety wciąż wiele osób ignoruje ten obowiązek igrając z losem i ryzykując własnym życiem. Potwierdzeniem tego był niedzielny wypadek, do którego doszło na drodze powiatowej niedaleko miejscowości Przerośl Gołdapska. Do tragedii doszło po godz. 19:00, kiedy panował już zmrok. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 55–letnia kierująca VW Passatem jadąc drogą w kierunku Przerośli Gołdapskiej potrąciła 47–letniego pieszego, który szedł niewłaściwą stroną jezdni. Niestety mężczyzna nie posiadał również elementów odblaskowych, czy innych wyróżniających go na drodze. Poszkodowany w wypadku mężczyzna zmarł w szpitalu. Kierująca osobówką była trzeźwa. Funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Iława

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (czyli o ponad 50 km/h), policjant podczas kontroli drogowej zatrzyma kierującemu dokument prawa jazdy, który kierowca będzie mógł odzyskać po 3 miesiącach. Tak właśnie dokument uprawniający do kierowania samochodem stracił kierujący na terenie powiatu iławskiego. Podczas pomiaru prędkości w Iławie policjanci iławskiej drogówki zatrzymali 41–letniego mieszkańca Torunia, który kierując fordem jechał w obszarze zabudowanym z prędkością przekraczającą 100  km/h. Kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci w Sampławie. 40–latek jechał VW z prędkością 116 km/h w obszarze zabudowanym. Natomiast 39–latek jechał mazdą z prędkością 103 km/h w obszarze zabudowanym. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości kierujący zostali ukarani mandatami i punktami karnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali również kierującym prawo jazdy na 3 miesiące.

Natomiast w Lasecznie 45–latka kierująca toyotą wykonując manewr skrętu w lewo do posesji, nie zachowała szczególnej ostrożności nie ustępując pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem. W wyniku czego doprowadziła do bocznego zderzenia między pojazdami. Kierujący motocyklem z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Dokumentacja z tego zdarzenia będzie wykorzystana w dalszym postępowaniu. Policjanci z Zalewa zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Mężczyzna jechał bez oświetlenia całą stroną jezdni oraz po jej niewłaściwej stronie. W trakcie czynności funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Skontrolowali również jego stan trzeźwości. Okazało się, że 34–latek kierował jednośladem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem za popełnione wykroczenia.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Uszkodzony motocykl leżący na drodze.
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim

Kętrzyn

W sobotnią noc parę minut po godz. 22:30 na terenie gminy Korsze policjant po służbie poinformował oficera dyżurnego kętrzyńskiej policji, że drogą na trasie Kraskowo - Korsze idzie mężczyzna bez żadnych elementów odblaskowych. Policjanci, którzy pojechali we wskazane miejsce, potwierdzili zgłoszenie. 26-letni mieszkaniec Korsz wybrał się w drogę, nie mając na sobie żadnych elementów odblaskowych. Mężczyzna nie zdawał sobie sprawy, że poruszając się ciemną, nieoświetloną trasą jest praktycznie niewidoczny - jak widmo dla kierowcy. Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii. Pieszy za nieprzestrzeganie przepisu został ukarany mandatem karnym, a policjanci kończąc interwencję odwieźli mężczyznę do miejsca zamieszkania, by już nie stwarzał zagrożenia na drodze.

Nowe Miasto Lubawskie

W sobotę około godz. 22:40 w Lipowcu policjanci zespołu ruchu drogowego nowomiejskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej osobowego seata. W trakcie sprawdzania danych kierującego w systemach informatycznych okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę, bowiem obowiązuje go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od 2017 do 2020 roku. Za naruszenie zakazu 31-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik odpowie przed sądem. Z kolei w niedzielę około godz. 5:20 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, które miało miejsce w Mrocznie. Na miejsce interwencji pojechali policjanci, którzy ustalili, że kierowca mercedesa nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu volkswagenowi i uderzył w barierki ochronne przy chodniku. Po chwili kontynuując dalszą jazdę uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji. Kierujący mercedesem po tym zderzeniu wysiadł z auta i oddali się z miejsca kolizji. Dzięki sprawnym działaniom i współpracy pomiędzy zespołem dyżurnych i policyjnym patrolom wysłanym w rejon kolizji mężczyzna został zatrzymany. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 21-letni mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego miał w organizmie blisko promil alkoholu. Mężczyzna usłyszał już zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Olecko

Tylko w ciągu trzech weekendowych dni oleccy policjanci odnotowali 5 kolizji drogowych i zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych było nieustąpienie  pierwszeństwa przejazdu, nie zachowanie należytej ostrożności przy wykonywaniu manewrów mijania, cofania, wyprzedzania czy skręcania. Na szczęście w kolizjach nikt nie ucierpiał. W niedzielę w nocy przed godz. 3:00 funkcjonariusze patrolujący miasto na ul. Wojska Polskiego zauważyli jadący „wężykiem” z przeciwka pojazd. Kierujący kilkakrotnie zjeżdżał na przeciwległy pas jezdni. Widząc tą sytuacje mundurowi wydali kierowcy sygnały świetlne i dźwiękowe, aby się zatrzymał. Kiedy kierujący zatrzymał się na pobliskim z pojazdu wysiadło dwóch mężczyzn. Od razu policjanci zauważyli, że obaj są pod wyraźnym wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący miał w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. 28-latkowi zatrzymano prawo jazdy, a jego pojazd zabezpieczono na parkingu strzeżonym. Drugi nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w minioną niedzielę po godz. 9:00 w miejscowości Sokółki gm. Kowale Oleckie. 29-latek kierował osobowym volkswagenem mając w organizmie blisko promil alkoholu. Ponadto mężczyzna kierował pojazdem nie posiadając przy sobie prawa jazdy. Niestety do zdarzeń doszło nie tylko na drogach. Funkcjonariusze pracowali również na torach, gdzie pociąg przewożący pojazdy wojskowe zaczepił o wiadukt. Do zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 15:00 w pobliżu miejscowości Wieliczki. Policjanci ustalili, że skład – dwie lokomotywy i 21 wagonów, przewożący na trasie Suwałki – Ełk sprzęt transportowy wojsk amerykańskich ładunkiem zaczepił o wiadukt. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległa skrzynia ładunkowa jednego z pojazdów wraz z ładunkiem. Na szczęście nie było innych szkód, a także rannych. Wiadukt, w który uderzył ładunek również nie został uszkodzony. Po zdarzeniu pociąg dojechał na dworzec w Olecku, gdzie pozostał do czasu wykonania czynności przez Powiatową Komisję Badania Wypadków Kolejowych.

  • Miejsce zdarzenia kolejowego w powiecie oleckim. Uszkodzony pojazd na wagonie pod wiaduktem
    Miejsce zdarzenia kolejowego w powiecie oleckim (fot. B. Słomkowski)

Ostróda

W miniony weekend ostródzcy policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu jednego wypadku drogowego i 7 niegroźnych kolizji. Policjanci skontrolowali ponad 160 kierujących. Dwóch z nich miało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali też dwóch 2 kierujących, którzy rażąco przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. W sobotni wieczór na drodze wojewódzkiej 528 w na wysokości miejscowości Jurki doszło do zderzenia czołowego dwóch aut. Kierujący Oplem Corsą z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem marki Renault Scenic. Tym ostatnim podróżowało małżeństwo z dwójką dzieci. Kobieta i jej dzieci w wieku 7 i 14 lat trafili do szpitala. Do szpitala zostali też przewiezieni kierujący oplem i jego pasażer. 21-letni kierujący oplem  nie posiadał uprawnień do kierowania. Wynika badania krwi wskażą czy w momencie spowodowania wypadku był pod wpływem alkoholu. Pomimo licznych apeli o trzeźwość za kierownicą, w ten weekend ostródzcy funkcjonariusze również zatrzymali nietrzeźwych kierujących. Tym razem było ich dwóch. Jeden na terenie gminy Grunwald, a drugi na terenie gminy Ostróda. Obydwaj mieli ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo zatrzymany na terenie gminy Grunwald 23-latek nie miał uprawnień do kierowania. Nie zabrakło również nieodpowiedzialnych kierowców, którzy w terenie zabudowanym jechali z nadmierną prędkością. Tym razem było ich dwóch. Obydwaj stracili swoje prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Przypominamy!

Kierujmy się rozsądkiem! Pomimo wielu apeli i grożącej kary nadal odnotowujemy przypadki kierujących, którzy nie stosując się do podstawowych zasad ruchu drogowego, ryzykują nie tylko swoje życie, ale również swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Niepokojąca jest także wciąż duża liczba osób, które za kierownice swoich pojazdów wsiadają pod wpływem alkoholu. Są to potencjalni drogowi zabójcy, wobec których policjanci nie mają pobłażania. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania na okres nie krótszy niż 3 lata i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Wychodząc na drogę jako piesi, pamiętajmy, że w pierwszej kolejności to my sami jesteśmy odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo. To, że widzimy nadjeżdżający samochód nie oznacz, że jego kierowca widzi nas. Stąd potrzeba abyśmy pamiętali o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników tej samej drogi.

Wiele wykroczeń drogowych jest popełnianych przez kierowców, którzy wsiadają za kierownice, choć zgodnie z decyzją właściwego organu nie powinni tego robić. Niestosowanie się do orzeczonego przed sąd zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(tm)

Powrót na górę strony