Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Debata społeczna pt. „Czy w swoim mieście czuję się bezpiecznie”

Przedstawiciele kętrzyńskiej jednostki policji, miejskiego ośrodka pomocy społecznej, straży pożarnej, służby zdrowia, powiatowego centrum pomocy w rodzinie, ZUS-u oraz banku spotkali się z seniorami. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka, policjanta, krewnego czy administratora”. Jednym z priorytetowych zadań naszej formacji jest ścisła współpraca ze społeczeństwem. Możliwość taką daje m.in. bezpośrednie spotkanie, podczas którego przekazywane są uwagi, wnioski i sugestie.

Dzień dobry. Halo, kto mówi? Jak to, kto? To ja, twój wnuczek! Nie poznajesz mnie , babciu? A, to Ty - Marku? Tak, to właśnie Ja! Jak się czujesz babciu, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy...

Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które wykorzystując naszą naiwność, podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”. Niestety potem okazuje się, że jest to oszustwo, a „pożyczona” kwota przepadła.

Wczoraj w kętrzyńskim kinie Gwiazda  odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów. Z mieszkańcami spotkał się Komendant  Powiatowy Policji w Kętrzynie insp. Dariusz Ślęzak, zastępca komendanta mł. insp. Marcin Piechota, zastępca naczelnika wydziału prewencji i ruchu drogowego  asp. szt. Grzegorz Linkiel,  dzielnicowi, przedstawiciele różnych dziedzin życia m.in.  miejskiego ośrodka pomocy społecznej, straży pożarnej, służby zdrowia,  powiatowego centrum pomocy w rodzinie , ZUS-u oraz banku.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie  przekazał seniorom niezbędną wiedzę mającą na celu bezpieczeństwo osób starszych oraz jak nie paść ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta, krewnego” czy „na administratora” .Funkcjonariusze odpowiadali na pytania mieszkańców związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami osób starszych, które ich nurtują, a mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Ponadto uczestnicy spotkania, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami życiowymi, pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość.

Policjanci omówili dodatkowo zagadnienia związane z funkcjonowaniem „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacji „Moja Komenda – kontakt z Policją i dzielnicowym na wyciągnięcie ręki”.

Podsumowując debatę policjanci podziękowali wszystkim seniorom za przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślili znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat  bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, po to by zwiększyć seniorom poczucie bezpieczeństwa. Zapewnili, że zgłoszone uwagi i wnioski ukierunkują ich policyjne działania profilaktyczne na przyszłość.

md/in

  • Debata społeczna - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie mówi o bezpieczeństwie osób starszych
    Debata społeczna
  • Rozmowa  policjantki z mieszkańcami miasta o bezpieczeństwie
    Debata społeczna
Powrót na górę strony