Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pisz/Orneta: Trotyl z II wojny światowej na krajowej 16 i niewybuch w Krośnie

Policjanci z Ornety zabezpieczali miejsce, w którym pracownicy w trakcie prac związanych z czyszczeniem rowów melioracyjnych natrafili na niewybuch. Z kolei policjanci z Orzysza zabezpieczają miejsce, w którym pracownicy budowlani podczas prac remontowych mostka, ujawnili skrzynie z trotylem pochodzącym z czasów II wojny światowej. W tym przypadku potrzebna była ewakuacja osób z pobliskiej miejscowości.

Orzysz:

Policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz (droga krajowa numer 16) o wykopaniu niewybuchów.  Z relacji pracowników wynikało, że znaleziono tam ponad 14 skrzynek prawdopodobnie z trotylem. Nie wykluczone, że jest ich więcej.

Miejsce to przez cały czas zabezpieczają policjanci. W celu sprawdzenia mostu i podjęcia niewybuchów zablokowana została całkowicie droga krajowa nr 16 w miejscowości Mikosze na trasie Orzysz - Mikołajki. Wprowadzony został objazd przez Okartowo i Nowe Guty. Utrudnienia na tej trasie mogą potrwać nawet do późnych godzin popołudniowych. Zarządzona została także ewakuacja około 50 mieszkańców Mikoszy.

Orneta:

Wczoraj (21.02.19) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu przy drodze w m. Krosno na terenie gminy Orneta. W trakcie prac związanych z czyszczeniem rowów melioracyjnych jeden z pracowników natrafił na niebezpieczne znalezisko.

Na miejsce został skierowany ornecki patrol wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to pocisk artyleryjski, kal. 120 mm, pochodzący z czasów II wojny światowej.

Mundurowi zabezpieczyli miejsce odnalezionego niewybuchu do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

 

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

 

 

asz/mk/kw

 

Powrót na górę strony