Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP / Olsztyn: Nie udzieliła pierwszeństwa tramwajowi

Zatrzymaniem prawa jazdy i skierowaniem wniosku do sądu zakończyło się zderzenie osobowego mitsubishi z tramwajem. Kobieta wykonując manewr skrętu w lewo nie udzieliła pierwszeństwa dla kierującego tramwajem. Zdarzenie to spowodowało utrudnienia w ruchu.

Dzisiaj (18.02.2019) o godz. 6:30 w Olsztynie kierująca pojazdem mitsubishi jadąc ul. Sikorskiego od ul. Tuwima wykonując manewr skrętu w lewo do jednego z olsztyńskich marketów budowlanych, nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu od ul. Sikorskiego w kierunku Dywizjonów 303 tramwajowi, doprowadzając do zdarzenia. O tej godzinie sygnalizacja świetlna byłą wyłączona. Uderzenie to spowodowało wykolejenie się tramwaju. Policjanci przebadali kierujących na zawartość alkoholu (osoby trzeźwe). Kierująca mitsubishi została przewieziona do szpitala na obserwację. Policjanci w związku ze spowodowaniem przez kobietę zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym skierowali sprawę do sądu, który zdecyduje o dalszych konsekwencjach. Funkcjonariusze będą także wnioskowali o zatrzymanie jej uprawnień do kierowania. Uszkodzenia pojazdu były na tyle poważne, że zatrzymano kierującej również dowód rejestracyjny. Zdarzenie z tramwajem spowodowało utrudnienia komunikacyjne w Olsztynie.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.35 MB)

 

 

 • Miejsce kolizji samochodu z tramwajem
  Miejsce kolizji samochodu z tramwajem
 • Miejsce kolizji samochodu z tramwajem
  Miejsce kolizji samochodu z tramwajem
 • Miejsce kolizji samochodu z tramwajem
  Miejsce kolizji samochodu z tramwajem

 

Pamiętajmy: w tym konkretnym zdarzeniu obowiązkiem kierującego wykonującego manewr skrętu jest ustąpienie pierwszeństwa przejazdu dla jadącego na wprost tramwajowi.

Zgodnie z przepisami prawa ruchu drogowego (art. 25):

 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża – skrzyżowanie równorzędne.
 3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem

Poniżej zamieszczamy link do materiału przygotowanego przez WORD w Olsztynie, w którym zamieszczone są podstawowe zasady poruszania się po drogach, na których może dojść do spotkania z tramwajami:

http://word.olsztyn.pl/?strona=tramwaje

(kw)

Powrót na górę strony