Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Bezpieczne ferie na Warmii i Mazurach

Podczas dwutygodniowej przerwy uczniów w nauce policjanci prowadzili akcję "Bezpieczne Ferie 2019". Jak co roku funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego sprawdzając m.in. trzeźwość kierujących, prędkość oraz stan techniczny pojazdów osobowych i autokarów. Spotykali się również z uczestnikami zimowisk.

Ponad 5600 policjantów czuwało nad bezpieczeństwem osób korzystających z wypoczynku podczas tegorocznych ferii na Warmii i Mazurach. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 13000 pojazdów, ujawnili ponad 7000 wykroczeń m.in. przekroczeń prędkości (2284), niestosowanie pasów i fotelików (547). W tym czasie policjanci skontrolowali 132 autobusy, gdzie w 14 przypadkach ujawniono nieprawidłowości. Zatrzymali również ponad 100 kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę po wypiciu alkoholu.

Lidzbark Warmiński:

Ferie w naszym województwie dobiegły końca. Lidzbarscy funkcjonariusze wstępnie podsumowali te dwa tygodnie. Prowadząc akcję "Bezpieczne Ferie 2019" policjanci jeszcze przed feriami przeprowadzili 90 spotkań z dziećmi i ich rodzicami ucząc  jak  bezpiecznie spędzać czas wolny. Rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zabawach w domu podczas nieobecności rodziców.
Głównym celem działań "Bezpieczne Ferie" było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, zarówno dla mieszkańców powiatu lidzbarskiego jak i odwiedzających nasz region gości. Lidzbarscy policjanci skontrolowali ponad pół tysiąca pojazdów. Zatrzymano 1 praw jazdy i 22 dowodów rejestracyjnych. Na kierujących rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego funkcjonariusze nałożyli 147 mandaty karne w tym m.in. w liczbie 84 za przekroczenie dozwolonej prędkości i 22 mandaty za niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego wobec sprawców wykroczeń policjanci skierowali w 2 przypadkach wnioski o ukaranie do właściwego miejscowo sądu oraz zastosowali 57 środków karnych w postaci pouczeń.
Policjanci ujawnili i udaremnili dalszą jazdę 1 nietrzeźwemu kierującemu. W mieszkaniec gminy kierował pojazdem mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. W trakcie działań zaistniał jeden wypadek drogowy i 15 kolizji.

Lidzbarscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami lidzbarskiej Straży Pożarnej zorganizowali pokaz ratownictwa lodowego. Podczas spotkania mundurowi mówili o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zmarznięte zbiorniki wodne.

http://lidzbark-warminski.policja.gov.pl/o10/aktualnosci/53989,Pokaz-ratownictwa-na-lodzie.html?search=843405469167

Spotkania z dziećmi:

http://lidzbark-warminski.policja.gov.pl/o10/aktualnosci/54201,Spotkania-z-dziecmi-w-ramach-akcji-Bezpieczne-Ferie-2019.html?search=843405469167

 

 

Elbląg:

Policjanci z prewencji w ciągu dwóch tygodni spotkali się 11 razy z dziećmi na wszystkich 7 organizowanych w Elblągu zimowiskach. Rozmawiali z nimi o bezpiecznych formach zabawy o zagrożeniach typu narkotyki, dopalacze a także o tym jak nie stać się ofiarą przestępstwa. W 6 dodatkowych spotkaniach wzięli udział policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy również mówili o bezpieczeństwie.

- Współpracujemy ze wszystkimi placówkami organizującymi zimowy wypoczynek – mówi podinsp. Piotr Cioła Naczelnik Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń. – Mamy duże doświadczenie w rozwiazywaniu problemów a także dotykamy wielu tematów, więc jesteśmy chętnie zapraszani na takie spotkania.

Jak mówią sami policjanci z prewencji kryminalnej spotkania i prelekcje to także okazja dla dzieci, aby mogły osobiście zapytać policjanta o różne nurtujące sprawy.

 

 

Kętrzyn:

W czasie trwania działań "Bezpieczne Ferie 2018" kętrzyńscy policjanci przeprowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas nasilenia ruchu związanego z wyjazdami na ferie. Policjanci sprawdzali wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także wymagane dokumenty i trzeźwość kierujących. Funkcjonariusze zwracali też uwagę na dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek bagaży.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie przez okres ferii skontrolowali 720 pojazdów. Na kierujących nałożyli  146 mandatów karnych. Funkcjonariusze ujawnili 57 przypadki przekroczenia prędkości, 55 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci bez fotelika. Skontrolowali także 8 autobusów -  i tu cieszy fakt, że podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Policjanci zatrzymali w tym okresie 21 dowodów rejestracyjnych oraz 3 prawo jazdy.
W czasie tegorocznych ferii zimowych na drogach powiatu kętrzyńskiego doszło również do 8 kolizji, jednym ze zdarzeń drogowych było:  

Przypomnijmy :

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło 22 stycznia 2019 r. parę minut przed godz. 12.00. Oficer dyżurny kętrzyńskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na drodze W592 w okolicach miejscowości Kwiedzina gm. Kętrzyn. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, 26-letni kierowca BMW jadący od strony Giżycka w kierunku Kętrzyna na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i wjechał w tył poprzedzającej go pojazdu marki Volvo (przewóz śmieci). W następstwie tego zdarzenia 52-letnia pasażerka bmw została przewieziona do Szpitala w Kętrzynie. Kierujący byli trzeźwi. 26-letniemu kierującemu zatrzymano prawo jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Teraz sprawą kierowcy zajmie się sąd, który zdecyduje również na jaki czas zostanie  zatrzymane mu prawo jazdy.
Natomiast w poniedziałek (28.01.2019) po godzinie 6.00 w Kraskowie gm. Korsze policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego seata. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnienia do kierowania pojazdami. Policjanci sprawdzili jego dane w policyjnych systemach. Wtedy wyjaśniło się, że 47-latek nie ma prawa jazdy ponieważ, uprawnienia zostały mu cofnięte decyzją Starosty Powiatowego w Kętrzynie. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mieszkańca gminy Korsze. Mężczyzna był trzeźwy. Nie mógł jednak kontynuować jazdy, dlatego przekazano pojazd osobie, która posiadała stosowne uprawnienia. Teraz 47-latek odpowie za popełnione przestępstwo. Za złamanie art. 180a Kodeksu Karnego, który mówi, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Funkcjonariusze kontrolowali także miejsca zorganizowanego wypoczynku jak i te, gdzie dzieci i młodzież spędzały samodzielnie czas wolny. W okresie poprzedzającym ferie zimowe jak również podczas ich trwania policjanci przeprowadzili blisko 100 spotkań profilaktycznych dotyczących głównie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pomimo niewielu zdarzeń drogowych, co nas bardzo cieszy, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie skutecznie podejmowali wszelkie działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i porządku publicznego.

Działdowo:

W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2019” w dniach 18.01.-03.02.2019r. policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej z Działdowa czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego poruszających się drogami powiatu działdowskiego. Podczas trwania działań policjanci skontrolowali 508 uczestników ruchu drogowego, w tym 487 pojazdów, 2 autokary i 19 pieszych.

Funkcjonariusze nałożyli 100 mandatów karnych wobec uczestników ruchu drogowego niestosujących się do przepisów ruchu drogowego, skierowali 5 wniosków do sądu, a wobec 58 osób zastosowali środek oddziaływania prewencyjnego w postaci pouczenia. Policjanci ujawnili 58 wykroczeń w postaci przekroczenia prędkości przez kierujących pojazdami i 13 z tytułu niestosowania pasów i fotelików oraz 3 wynikające z podejmowania niebezpiecznych manewrów na drodze przez kierujących pojazdami.

W tych dniach funkcjonariusze ujawnili 3 nietrzeźwych kierujących, zatrzymali 3 dokumenty prawa jazdy oraz 20 dowodów rejestracyjnych pojazdów.

W czasie ferii na terenie powiatu działdowskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego czy innego groźnego zdarzenia drogowego.

Policjanci z powiatu działdowskiego prowadzili spotkania w szkołach w okresie poprzedzającym okres zimowego wypoczynku, a dzielnicowi z Rybna przeprowadzili także spotkanie edukacyjne w czasie trwania zimowego wypoczynku. Ponadto dzielnicowi z Działdowa wspólnie z policjantką ds. patologii i nieletnich przeprowadzili działania „Nieletni pod nadzorem” ukierunkowane na zapobieganie przestępczości i aspołecznym zachowaniom nieletnich. Policjanci nie odnotowali interwencji w związku z niebezpiecznymi zdarzeniami związanymi z zimowym wypoczynkiem. Można stwierdzić, że w powiecie działdowskim ferie przebiegły bezpiecznie.

Nidzica:

Nidziccy funkcjonariusze w czasie działań „Bezpieczne ferie” prowadzili szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą. Podczas przeprowadzonych 94 spotkań policjanci rozmawiali z dziećmi, młodzieżą oraz rodzicami na temat zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem oraz sposobie ich unikania. Zwracali również  szczególną uwagę na bezpieczeństwo w internecie oraz przypominali o noszeniu odblasków przez pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym.
Nadzór nad ruchem drogowym i kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, to kolejne elementy tych działań. Funkcjonariusze w przeciągu dwóch tygodni skontrolowali 335 pojazdów. 175 kierujących otrzymało mandat głównie za przekroczenie prędkości, niestosowanie pasów bezpieczeństwa oraz fotelików. Trzech mężczyzn zostało zatrzymanych po tym, jak pod wpływem alkoholu zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich aut.

 

Węgorzewo:

W trosce o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych węgorzewscy policjanci prowadzili wzmożone działania kontrolne i profilaktyczne. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszania się z dozwoloną prędkością, korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, głównie autokarów wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. W trakcie ferii policjanci skontrolowali 5 autokarów.

Równolegle do działań kontrolnych prowadzone były działania profilaktyczne oraz organizowane spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” oraz „Bezpieczny PAS(ażer)”. Policjanci rozpoczęli działania profilaktyczne już w okresie poprzedzającym zimowy wypoczynek. Mundurowi spotykali się w szkołach z uczniami. Łącznie przeprowadzili 82 spotkania. Policjanci podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą rozmawiali o bezpieczeństwie w trakcie zimowego wypoczynku, uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie po zmroku i podczas złych warunkach pogodowych. Zachęcali również do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W trakcie ferii mundurowi przeprowadzili 5 spotkań z uczestnikami koloni oraz półkolonii.

W czasie zimowej przerwy, na drogach naszego powiatu doszło do 7 kolizji.

Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnego tragicznego zdarzenia podczas zabaw na zamarzniętych akwenach. Można śmiało stwierdzić, że rozmowy z uczniami w różnym wieku na temat bezpiecznych zachować odniosły skutek.

 

 

Nowe Miasto Lubawskie:

Podczas trwania ferii funkcjonariusze skontrolowali 15 autokarów wiozących dzieci na zorganizowany wypoczynek. Podczas tych kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Policjanci zespołu ruchu drogowego skontrolowali 365 pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili w tym czasie 206 wykroczeń, w tym 109 przypadków przekraczania prędkości przez kierujących pojazdami oraz 44 przypadków niestosowania pasów bezpieczeństwa zarówno przez kierujących jak i pasażerów. 7 kierujących podróżowało bez uprawnień. W trakcie ferii policjanci przeprowadzili 517 badań stanu trzeźwości kierujących. Zatrzymano 5 praw jazdy oraz 3 dowody rejestracyjne pojazdów.

Funkcjonariusze prewencji, dzielnicowi i policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną jeszcze przed rozpoczęciem ferii spotykali się z uczniami w szkołach oraz z ich rodzicami podczas wywiadówek przypominając im o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. W sumie przeprowadzono 37 takich spotkań z dziećmi i 3 z rodzicami. W trakcie trwania ferii policjanci także odwiedzali dzieci wypoczywające na terenie powiatu przeprowadzając z nimi spotkanie edukacyjne. Dzielnicowy z Kurzętnika sierż. Łukasz Groszkowski odwiedził harcerzy przebywających na zimowisku w Zespole Szkół im. Władysław Jagiełły w Kurzętniku, natomiast dzielnicowy z Nowego Miasta Lubawskiego mł. asp. Mateusz Soter rozmawiał na temat bezpieczeństwa z dziećmi, które uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury.

W całym powiecie policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo młodych w kontekście przeciwdziałania przestępczości i demoralizacji. W trakcie trwania ferii nie odnotowano takich zdarzeń.

 

 

Olecko:

Oleccy policjanci od 18 stycznia prowadzili wzmożone działania „Bezpieczne Ferie 2019”. Policjanci czuwali nad bezpiecznym wypoczynkiem najmłodszych oraz bezpieczeństwem na naszych drogach. Już w okresie poprzedzającym zimowy wypoczynek  w szkołach prowadzone były spotkania policjantów z gronem pedagogicznym oraz uczniami. Funkcjonariusze podczas rozmów profilaktycznych przestrzegali i przypominali o potencjalnych zagrożeniach, na jakie narażone są dzieci oraz sposobach przeciwdziałania. Łącznie na terenie powiatu oleckiego policjanci przeprowadzili 36 spotkań z uczniami. Funkcjonariusze w czasie ferii wspólnie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej prowadzili również kontrole koloni w ramach, których uczniowie wypoczywali w naszym powiecie.

Mundurowi mając na uwadze także bezpieczeństwo w ruchu drogowym prowadzili jednocześnie wzmożone działania na drogach. Przez ostatnie dwa tygodnie funkcjonariusze skontrolowali blisko 300 pojazdów. Nałożyli przy tym na użytkowników dróg 51 mandatów karnych, pouczyli 34 osoby. Ponadto policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących, 1 prawo jazdy oraz 11 dowodów rejestracyjnych.

Ełk:

Kiedy dzieci wypoczywały i cieszyły się wolnymi dniami, policjanci dbali o ich bezpieczeństwo w ramach działań "Bezpieczne ferie 2019". W tym czasie policjanci wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz pracownikami Kuratorium Oświaty sprawdzali miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem sposobu sprawowania opieki oraz legalności ich funkcjonowania. Jednocześnie podczas spotkań z wypoczywającymi dziećmi promowali treści z zakresu bezpiecznego zimowego wypoczynku, zwracali najmłodszym uwagę na zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się podczas ferii. Policjanci kontrolowali również miejsca grupowania się młodzieży i miejsca stwarzające zagrożenie dla przebywających tam dzieci, zwracając szczególną uwagę na zamarznięte zbiorniki wodne.
Policjanci ruchu drogowego zadbali natomiast o bezpieczeństwo podróżnych. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny autobusów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku, zwracając uwagę na obowiązkowe wyposażenie, używanie pasów bezpieczeństwa, stan trzeźwości kierujących pojazdami oraz uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców oraz stosowanie przepisów o przewozie dzieci.
Policjanci podsumowując minione ferie, nie kryją zadowolenia, że były one spokojne i bezpieczne.
W ostatnich dniach ferii policjanci pomogli chłopcom w wieku 12 i 14 lat, którzy późnym popołudniem wybrali się na rowerową przejażdżkę i zgubili się w lesie. Chłopcy przez ponad dwie godziny nie mogli znaleźć drogi do domu. Policjanci po kilkudziesięciu minutach odnaleźli przerażone, wyziębione dzieci i udzielili im niezbędnej pomocy. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i chłopcy zostali przekazani rodzicom, którzy sami, na własną rękę, od dwóch godzin poszukiwali dzieci.
 

Braniewo:

Nad bezpiecznym dotarciem do celu czuwali funkcjonariusze ruchu drogowego. Policjanci przeprowadzili 476 kontroli pojazdów, podczas których badali stan trzeźwości kierujących, sprawdzali ich uprawnienia. Wobec tych kierowców, którzy łamali przepisy, funkcjonariusze podejmowali działania represyjne i tak ponad 200 kierujących zostało ukaranych mandatami,  a w 15 przypadkach zapadała decyzja o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu. Spośród wszystkich ujawnionych wykroczeń przez policjantów, najliczniejszą kategorią wciąż pozostają przekroczenia prędkości, które było powodem 132 kontroli. Ponadto, funkcjonariusze 23 razy reagowali na brak wymaganych pasów bezpieczeństwa wśród kierowców oraz przewóz dzieci bez fotelików. W trakcie trwania zimowych ferii patrole zatrzymały 7 nietrzeźwych kierujących.

Funkcjonariusze, za pomocą lokalnych mediów,  namawiali  rodziców oraz wszystkich organizatorów wycieczek, aby zgłaszali policjantom chęć skontrolowania autobusu, którym będą podróżowały dzieci.

Podczas gdy policjanci drogówki strzegli bezpieczeństwa na trasach, funkcjonariusze prewencji wspólnie z przedstawicielami inspekcji sanitarnej skontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci oraz młodzieży na terenie powiatu braniewskiego. Cel tych działań pozostaje niezmienny - sprawdzenie legalności prowadzonego wypoczynku, a także poziomu wywiązywania się organizatora wypoczynku z obowiązków dotyczących zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków, jak również odpowiedniej  opieki wychowawczej. Podczas takich kontroli policjanci każdorazowo uczestniczyli w specjalnych spotkaniach z podopiecznymi, podczas których udzielali młodzieży cennych rad dotyczących unikania zagrożeń.

Ze względu na utrzymujące się w ostatnim czasie mrozy niezwykle ważnym zadaniem było nadzorowanie miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Każdego dnia funkcjonariusze sprawdzali  parki, pustostany, a także reagowali na każde zgłoszenie dotyczące leżącej osoby.

 

Olsztyn:

Od początku ferii nad bezpieczeństwem podróżujących, a przede wszystkim dzieci wyjeżdżających na zimowiska czuwają policjanci. Kierowcy, którzy wyruszyli w podróże musieli liczyć się ze wzmożonymi kontrolami. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolowali trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów – przede wszystkim autokarów. Mundurowi zwracali również uwagę czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwało blisko 1700 policjantów, w tym 565 funkcjonariuszy drogówki. Wg wstępnych wyliczeń, przez dwa tygodnie ferii wykonano ponad 2200 kontroli samochodów, autokarów i pieszych. Policjanci nałożyli ponad 634 mandatów, z czego najwięcej – bo prawie 250 trafiło do kierowców przekraczających prędkość. Blisko 100 osób  podróżowało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa bądź przewoziło dzieci bez fotelików. Policjanci zatrzymali też 173 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów.
Funkcjonariusze przez minione dwa tygodnie pracowali na miejscu 16 wypadków i 178 kolizji. Niestety w najpoważniejszych wypadkach zginęły 3 osoby, a 35 zostało rannych. Doszło do 1 wypadku, w którym ucierpiało dziecko.
Policjanci wyeliminowali również z drogi 9 nietrzeźwych kierujących oraz zatrzymali 13 praw jazdy.

Mimo, że ferie w województwie warmińsko – mazurskim dobiegły końca, funkcjonariusze nadal będą czuwać na bezpieczeństwem osób, z innych regionów Polski, którzy jeszcze  przebywają na zimowym wypoczynku w naszym powiecie.

Pisz:

Policjanci podsumowali działania „Bezpieczne ferie”. Od początku ich trwania prowadzili wzmożoną akcję mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży przebywającym na feriach oraz ograniczenie zdarzeń drogowych. Kontrolowali trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów, prędkość oraz sposób przewożenia dzieci w pojazdach, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach.
W trakcie ferii policjanci skontrolowali 457 pojazdów. Nałożyli 134 mandaty karne za wykroczenia drogowe. Najwięcej, bo aż 37 kierowców ukaranych zostało za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, a 28 za przewożenie dzieci lub innych pasażerów bez wymaganego przepisami fotelika lub bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policyjne patrole ujawniły też 5 nietrzeźwych kierujących.
Podczas minionych ferii, na drogach powiatu piskiego doszło do 20 kolizji ( o jedną więcej niż w poprzednim roku) i dwóch wypadków drogowych, w których zginęła jedna osoba.
Pierwszy wypadek miał miejsce w dniu 23 stycznia br. na terenie gminy Orzysz. Kierujący pojazdem marki Opel stracił panowanie nad autem, zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Kierowcę i pasażera opla z obrażeniami przewieziono do szpitala.
Do drugiego wypadku doszło w sobotę (2 lutego br.) przed godz. 17.00 na ul. Wojska Polskiego w Orzyszu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Mitsubishi, 65-letni mieszkaniec Pisza, potrącił 77-letnią kobietę przechodzącą przez przejście dla pieszych. W wyniku poniesionych obrażeń mieszkanka Orzysza zmarła w szpitalu. Kierujący był trzeźwy. Zatrzymano mu prawo jazdy.
Policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Mrągowo:

Podczas działań skontrolowano 511 pojazdów, w tym 4 autobusy. Kierowców tych pojazdów poddano badaniom na zawartość alkoholu w organizmie, wszyscy byli trzeźwi. Niestety 146 kierowców przekroczyło prędkość. Dodatkowo funkcjonariusze ujawnili 50 przypadków niestosowania pasów, czy fotelików do przewożenia dzieci. W czasie ferii policjanci nałożyli 280 mandatów, 148 osób pouczyli, a 15 osób za popełnione wykroczenie tłumaczyć będzie się przed sądem.
Policjanci zatrzymali 51 dowodów rejestracyjnych i 2 prawa jazdy.
Funkcjonariusze prewencji, dzielnicowi i policjanci zajmująca się profilaktyką społeczną jeszcze przed rozpoczęciem ferii spotykali się z uczniami w szkołach przypominając im o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. W sumie przeprowadzono 62 takie spotkania z dziećmi i 1 z rodzicami. W trakcie trwania ferii policjanci także odwiedzali dzieci wypoczywające na terenie powiatu przeprowadzając z nimi spotkanie edukacyjne. W czasie ferii policjanci o bezpiecznym wypoczynku rozmawiali z dziećmi, które odwiedzili w Gminnym Ośrodku Kultury w Sorkwitach i w Pieckach, Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach. Policjantów nie zabrakło też podczas zabaw świetlicowych zorganizowanych przez Zespół Szkół nr 4 w Mrągowie czy Świetlicę w Nawiadach. Spotkanie z funkcjonariuszem było również miłym przerywnikiem podczas zabawy zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską w Mrągowie. Tam w drugim tygodniu ferii wraz z policjantką o bezpieczeństwie na wodzie i lodzie mówili ratownicy z mrągowskiego WOPR-u. Po zajęciach teoretycznych odbyły się zajęcia praktyczne. Tego dnia każdy uczestnik miał możliwość potrenować na fantomie resuscytację. Dodatkowo uczestnicy spotkań podczas drugiego tygodnia ferii otrzymali odblaskowe słoniki na szczęście.

Szczytno:

W okresie ferii zimowych funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie w ramach programu „Bezpieczne Ferie” w placówkach oświaty przeprowadzili szereg spotkań i pogadanek m.in. na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie zabrakło również rozmów o bezpiecznym spędzaniu czasu wolnego czy to w domu podczas nieobecności dorosłych czy też na dworze. Zwrócono uwagę na niebezpieczeństwa jakie czyhają na dzieci podczas zabaw na śniegu oraz lodzie jak również informowano o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oprócz tego na stronie internetowej jednostki oraz w lokalnych mediach zamieszczono informacje dla organizatorów wycieczek i rodziców o tym, gdzie i jak można zgłosić przeprowadzenie kontroli autobusu/autokaru, którym dzieci będą udawać się na zimowy wypoczynek. Znalazły się tam również informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa jakie należy zachować, aby bezpiecznie spędzić czas wolny podczas ferii ale i nie tylko. Podczas spotkań profilaktyczno-edukacyjnych przybliżano przepisy z zakresu ruchu drogowego dotyczące pieszych, rowerzystów i pasażerów. Dodatkowo funkcjonariusze szczycieńskiej jednostki wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu w Szczytnie zorganizowali i przeprowadzili „Zimowy Rambit Szkół Podstawowych 2019 r.”. Były to zmagania sportowe połączone ze sprawdzianem wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz sporcie.

Podczas działań „Bezpieczne Ferie 2019 r.” nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwało łącznie 125 policjantów Ruchu Drogowego. Podczas tego okresu skontrolowano: 704 pojazdy, 3 autobusy oraz 21 pieszych. Na łamiących przepisy uczestników ruchu drogowego nałożono 414 mandatów, skierowano 14 wniosków do Sądu a 86 osób pouczono. 338 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość, 19 kierujących nie stosowało pasów lub/i fotelików do przewożenia najmłodszych a 6 osób wykonywało niebezpieczne manewry na drodze. Dodatkowo w czasie wzmożonych kontroli zatrzymano:
 7 dokumentów – praw jazdy, 2 nietrzeźwych kierujących (art. 178a§1 k.k.), 1 kierującego znajdującego się po spożyciu alkoholu (art. 87§1 k.w.) oraz 1 kierującego znajdującego się po spożyciu alkoholu prowadzącego pojazd inny niż mechaniczny.  

Gołdap:

W czasie trwania akcji "Bezpieczne Ferie 2019" funkcjonariusze prowadzili działania, aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym podczas wyjazdów i powrotów z ferii. Policjanci sprawdzali nie tylko wyposażenie i stan techniczny pojazdów, ale także wymagane dokumenty, dostosowanie przez kierowców prędkości do warunków panujących na drodze i przede wszystkim ich trzeźwość. Przez ten dwutygodniowy okres funkcjonariusze skontrolowali blisko 380 pojazdów. Wszyscy kierujący byli trzeźwi, a natomiast kontrola stanu technicznego nie wykazała nieprawidłowości. Policjanci w 73 przypadkach ukarali kierowców mandatami karnymi, z czego ponad 50 było za przekroczenie dozwolonej prędkości. W okresie ferii zimowych na drogach powiatu doszło do 15 zdarzeń, w tym 1 z udziałem dzikiego zwierzęcia. Na szczęście nikt nie został ranny. W tym okresie miało miejsce 9 kolizji. Funkcjonariusze odwiedzali także miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, gdzie uczestniczyli i przeprowadzali pogadanki dotyczące głównie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Bartoszyce:

Bartoszyccy policjanci w czasie działań „Bezpieczne Ferie 2019” dbali o to, aby każdy bezpiecznie dotarł do celu. Funkcjonariusze kontrolowali m.in. prędkość podróżujących, sprawdzać ich trzeźwość i sposób przewożenie dzieci. W powiecie bartoszyckim nie było zdarzeń drogowych, w których ucierpiałyby osoby nieletnie. Policjanci nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w kontrolowanych autokarach. Funkcjonariusze skontrolowali 549 kierujących i nałożyli 94 mandaty karne, w tym 68 za przekroczenie dozwolonej prędkości. 119 osób zostało pouczonych, a sprawami 4 wykroczeń zajmie się sąd. Policjanci wykluczyli z ruchu drogowego 3 nietrzeźwych kierujących, którzy przed sądem odpowiedzą za popełnione przestępstwo.

Policjanci, głównie dzielnicowi, już przed feriami spotykali się z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami i kontynuowali spotkania w czasie ferii. Łącznie odbyło się ponad 90 spotkań na temat bezpieczeństwa zarówno w ruchu drogowych, w czasie beztroskiej zabawy na śniegu i lodzie, ale też bezpieczeństwa w Internecie.

Ostróda:

Przez ostatnie dwa tygodnie ostródzcy policjanci prowadzili działania "Bezpieczne ferie 2019". Przygotowania do akcji ruszyły na długo przed ich rozpoczęciem. Funkcjonariusze odwiedzali szkoły i przedszkola przypominając dzieciom i młodzieży o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas zimowego wypoczynku. W trakcie trwania ferii policjanci także odwiedzali dzieci wypoczywające na naszym terenie przeprowadzając z nimi spotkanie edukacyjne. W sumie przeprowadzono 68 takich spotkań.

W ciągu trwania akcji "Bezpieczne ferie 2019" policjanci skontrolowali 8 autokarów, którymi podróżowały dzieci i młodzież. Każdy skontrolowany przez nich autobus był w dobrym stanie technicznym a ich kierowcy posiadali wszelkie niezbędne dokumenty.

Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli również ponad 900 samochodów osobowych i ujawnili w tym czasie 213 wykroczeń. W blisko 148 przypadkach kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość lub wykonywali niebezpieczne manewry na drodze. W 51 przypadkach policjanci ujawnili wykroczenia dotyczące niestosowania pasów i fotelików bezpieczeństwa. Nie obyło się też bez nietrzeźwych kierujących, których było aż 12.  Mundurowi zatrzymali też 39 dowodów rejestracyjnych i 12 praw jazdy. 

Mimo, iż akcja "Bezpieczne ferie 2019" za nami, policjanci nie zwalniają tempa. Przed nami kolejne spotkania profilaktyczne i akcje ukierunkowane na bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu!

(bm/kn/ep/jn/id/af/nml/js/aj/js/ik/aw/ab/mk/rj)

Powrót na górę strony