Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg, Nowe Miasto Lubawskie: Uwaga na oszustów! Podszywają się pod pracowników różnych instytucji

„Na policjanta”, „na wnuczka”, „na inkasenta”, „na wodociągi” – metod jakimi posługują się oszuści, by skutecznie wykorzystać nasze zaufanie, życzliwość i okraść nas z pieniędzy. W ostatnim czasie policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali kilka takich przypadków, w których przestępcy bez skrupułów wykorzystali ufność swoich ofiar. Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i zabezpieczenie swojego mienia. Nie dajmy podejść się oszustom!

Elbląg: Udawały pracownice socjalne

Wczoraj (31.01.2019) do jednego z mieszkań w Elblągu, pod pretekstem sprawdzenia warunków mieszkaniowych, weszły najprawdopodobniej dwie kobiety w wieku około 40-50 lat. Pokrzywdzona była przekonana, że ma do czynienia z pracownicami socjalnymi. O tym, że tak nie było 95-latka zorientowała się dopiero wtedy, gdy kobiety opuściły jej mieszkanie. Wtedy zauważyła, że z mieszkania zginęły pieniądze. Sprawa trafiła na policję.

Nowe Miasto Lubawskie: Podali się za pracowników wodociągów

Nowomiejscy policjanci także wczoraj zostali powiadomieni o kradzieży pieniędzy z jednego z mieszkań w mieście. Z relacji starszego małżeństwa wynikało, że do ich mieszkania przyszła nieznana kobieta i mężczyzna, którzy oświadczyli, że są pracownikami wodociągów i sprawdzają szczelność rur kanalizacyjnych. Małżeństwo nie chciało ich wpuścić do mieszkania, ale wtedy zagrozili, że jeżeli ich nie wpuszczą, to zostanie im naliczona kara przez zakład wodociągowy. Po wejściu do mieszkania mężczyzna kazał napełnić wodą wannę w łazience, a kobieta w tym czasie wykorzystując nieuwagę lokatorów dokonała penetracji mieszkania. Gdy wyszli okazało się, że małżeństwu skradziono oszczędności w kwocie kilku tysięcy złotych.

Policjanci wyjaśniają okoliczności obu powyższych zdarzeń dążąc do ustalenia podejrzanych.

Przestępcy są bezwzględni

Przestępcy wybierają ofiary w różnym wieku, o różnym statusie materialnym i zabierają im wszystko, co w ich ocenie będzie miało jakąś wartość. Działając wybierając różne metody. Dzwonią podając się za bliską osobę, albo za policjanta wykonującego ważne zadanie i potrzebującego pomocy w jego realizacji. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Tak było w przypadku mieszkanki powiatu iławskiego, do której dwa dni temu na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBA. Poinformował, że pieniądze, które znajdują się na koncie kobiety są zagrożone atakiem hakerów. Aby uwiarygodnić swoją historię fałszywy funkcjonariusz polecił wybrać numer alarmowy 997, aby potwierdzić jego tożsamość. W słuchawce inny mężczyzna potwierdził dane fałszywego funkcjonariusza i zapewnił, że wszystko jest w porządku. Następnie pokrzywdzona w dobrej wierze, podała login, hasło do swojego konta internetowego. W ten sposób oszuści zdobyli 70 000 złotych.

Przystępując do działania przestępcy mogą podawać się za pracowników spółdzielni, wodociągów czy gazowni, wtedy udaje im się dostać do mieszkania potencjalnej ofiary. Na swój celownik najczęściej biorą osoby starsze. Do drzwi puka zazwyczaj kobieta i mężczyzna, prawdopodobnie, by wzbudzić większe zaufanie. Jedno z nich zajmuje właściciela rozmową, drugie, pod pretekstem sprawdzania liczników, szczelności rur czy kranów, plądruje pokoje.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Po pierwsze, nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby!

Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.

Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach!

Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.

Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

(kn/lm/tm)

Powrót na górę strony