Gołdap, Elbląg: W trosce o bezpieczeństwo w drodze i na śniegu
Śnieg i jego opady z pewnością przysparzają wiele radości dzieciom, które właśnie są na półmetku zimowych ferii. Grupą, która z kolei może mieć już serdecznie dość śniegu są kierowcy, którym zimowa aura dała się już mocno we znaki. Policjanci natomiast dbają o ty, by zarówno dla jednych i drugich okres ferii zimowych minął bezpiecznie na drogach i poza nimi.
Ferie na Warmii i Mazurach trwają od 21 stycznia. Policjanci w całym regionie już od weekendu poprzedzającego ferie intensywnie kontrolują to, co dzieje się na drogach naszego regionu, szczególną uwagę zwracając na przekroczenia prędkości i przewóz dzieci i młodzieży na zimowiska. Kontrolują stan techniczny autobusów, sprawdzają sposób przewożenia dzieci oraz egzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa.
Gołdap
Na półmetku ferii funkcjonariusze gołdapscy policjanci wykonali ponad 250 kontroli samochodów, autokarów i pieszych. Nałożyli 47 mandatów, z czego 28 było konsekwencją przekroczenia prędkości przez kierujących. Za zły stan techniczny pojazdów 12 kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne. Po minionym weekendzie ponownie na drogach regionu wystąpiły trudne warunki atmosferyczne. Drogi i chodniki pokryły się śniegiem i są oblodzone. Przy takiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować na samochodem i wpaść w poślizg. Tak właśnie było w przypadku kierowcy VW Golfa, który w poniedziałek (28.02.2019) przed godz. 05:00 rano na drodze wojewódzkiej nr 650 zjechał do przydrożnego rowu. Policjanci ustalili, że 38-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego jechał z Bań Mazurskich do Gołdapi i na łuku drogi we Wronkach Wielkich w wyniku niedostosowania prędkości stracił panowanie nad autem wpadł w poślizg, po czym zjechał do przydrożnego rowu. Mężczyzna jechał sam i na szczęście nic mu się nie stało.
Elbląg
Elbląscy policjanci z ruchu drogowego od początku zimowych ferii skontrolowali 884 pojazdy oraz 49 pieszych przechodzących najczęściej w miejscach niedozwolonych lub poruszających się poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych. W 79 przypadkach zatrzymanie auta do kontroli było spowodowane przekroczeniem dozwolonej prędkości. Kolejnych 18 kierujących nie stosowało się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz do stosowania fotelików ochronnych w przypadku przewożenia w aucie dzieci. 3 kierujących służby ruchu drogowego ukarały za wykonywanie niebezpiecznych manewrów (typu zawracanie lub wyprzedzanie) w miejscach niedozwolonych. Policjanci wyeliminowali z ruchu 2 pijanych kierowców. Przeprowadzili także 8 kontroli autobusów przewożących dzieci na wycieczki i półkolonie. W jednym tylko przypadku autobus nie miał ważnych badań technicznych, a kierowcy został zatrzymany dowód rejestracyjny. Co najważniejsze nie było wypadków z udziałem dzieci. Łącznie wystawiono 158 mandatów i sporządzono 40 wniosków do sądu. W 272 przypadkach policjanci zamiast mandatu – pouczali. Policjanci z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń 7 razy spotkali się z wypoczywającymi podczas ferii dziećmi. W spotkaniach wzięło udział 466 młodych elblążan. Odbyło się również 7 kontroli miejsc zimowego wypoczynku przez przedstawicieli Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji i Straży Pożarnej. Kontrole przebiegły bez uwag.
W miniony weekend interweniowali 154 razy. Do wytrzeźwienia przewieziono 22 osoby. Policjanci z ruchu drogowego byli na obsłudze 14 kolizji drogowych i przebadali ponad 400 kierujących na zawartość alkoholu. Zatrzymano 2 nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z mężczyzn to 28-latek, który kierował Audi A3. Policjanci zatrzymali go w Zastawnie. Mężczyzna miał 1,24 promila alkoholu w organizmie, co więcej nie posiadał uprawnień do kierowania autem. Drugi z zatrzymanych kierujących to 49-latek. Mężczyzna kierował daewoo tico i spowodował kolizję. Policjanci z ruchu drogowego wewnątrz koreańskiego auta zobaczyli kilka pustych butelek i puszek po piwie oraz poczuli panujący w aucie zapach alkoholu. 49-latka zbadano alkotestem. Miał ponad 3,3 promila alkoholu w organizmie. Jego rozbite auto trafiło na policyjny parking. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Teraz odpowie on za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji. Może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami.
Po pierwsze: wolniej!
Pamiętajmy, że na mokrej i śliskiej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Apelujemy o rozwagę i dostosowanie prędkości do panujących warunków - natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Ważne jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Apelujemy także do pieszych, aby nie przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, nie przebiegali przez nie i nie wchodzili na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Droga hamowania samochodu wynosi kilka metrów, a przy śliskiej nawierzchni dystans ten znacznie się wydłuża.
Przypominamy!
W przypadku planowanego wyjazdu dzieci na zimowiska, można zgłosić potrzebę kontroli autokaru, którym będą przewożone. Policyjne patrole w miarę możliwości będą dokonywać takich kontroli bezpośrednio w miejscach zbiórek uczestników wyjazdu po uprzednim otrzymaniu zgłoszenia telefonicznego. Pamiętajmy, że dodatkowym zwiększeniem naszego bezpieczeństwa będzie wyposażenie siebie i swoich dzieci w elementy odblaskowe.
(ab/kn/tm)