Elbląg: Kamery trafiły na policyjne mundury - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Kamery trafiły na policyjne mundury

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu od kilku dni pełnią służbę wyposażeni w kamery nasobne. W Elblągu ruszył program testowania tych urządzeń w praktyce, czyli w czasie rzeczywistej służby. Policyjne spostrzeżenia są skrupulatnie zapisywane i mają być pomocne przy modyfikacjach programu kamer nasobnych.

Wprowadzone kamery jednoznacznie pozwolą wyjaśnić sytuacje sporne, z jakimi mogą się spotkać policjanci podczas interwencji. W pierwsze urządzenia zostali wyposażeni policjanci patrolowo interwencyjni oraz funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego pełniący służbę na drodze. Podczas interwencji w miejscu publicznym policyjne kamery będą nagrywać przebieg interwencji  w tym zarówno obraz jak i dźwięk. To samo będzie miało miejsce podczas kontroli drogowych.

Ładowanie odtwarzacza...

Urządzenia, których od kilku dni używają elbląscy policjanci przekazują obraz oraz dźwięk w systemie szyfrowania i mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Już od chwili rejestracji zdarzenia kamera identyfikuje policjanta oraz ustala czas i datę interwencji. Należy również podkreślić, że funkcjonariusz nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji w zarejestrowane nagranie. Po zakończeniu służby policjant będzie wstawiał kamerę do stacji dokującej, która zarchiwizuje zarejestrowane dane. Wszyscy funkcjonariusze, którzy otrzymali kamery jako indywidualne wyposażenie, przeszli odpowiednie szkolenie.

  • Kamery na mundurach
    Kamery na mundurach
  • Kamery na mundurach
    Kamery na mundurach
  • Kamery na mundurach
    Kamery na mundurach

Kamery przymocowane są do mundurów za pomocą bardzo silnych magnesów, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji. Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę.

Z doświadczeń policjantów, którzy już używali kamer nasobnych wynika, że obecność włączonej kamery pozwala na uściślenie wielu szczegółów interwencji, często studzi uliczną agresję, ale też zwiększa bezpieczeństwo policjanta.

(kn/tm)