Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warmiński, Olsztyn: Domowi agresorzy odseparowani od swoich ofiar

Policyjne interwencje związane z przemocą domową są trudniejsze niż mogłoby się zdawać. Wiążą się z koniecznością ingerencji w prywatność innych osób, oceny sytuacji w jakiej się znalazły, podjęcia działań wobec osoby, która skierowała swoją agresję w stronę swoich bliskich. Takie interwencje podejmowane są każdego dnia.

Problem przemocy dotyka bardzo wielu z nas. Nawet jeśli nie bezpośrednio, to bywa, że jesteśmy jej świadkami. Wiele wysiłku poświęcają policjanci i pracownicy innych instytucji, by interwencje podejmowane w takich sprawach były skuteczne. Niestety nadal ofiary przemocy z dużym oporem podejmują działania mające na celu poprawę własnej sytuacji. Z trudem przychodzi im stawanie przeciwko osobom im bliskim, które okazały się ich oprawcami. Pamiętajmy, że mimo wszystko na pierwszym miejscu należy postawić na bezpieczeństwo i własne zdrowie. Sprawca przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej nie powinien spać spokojnie.

Lidzbark Warmiński

W minioną sobotę (05.01.2019) kilka minut po północy oficer dyżurny lidzbarskiej policji przyjął zgłoszenie o awanturze domowej w jednym z mieszkań na terenie Ornety. Jak wynikało ze zgłoszenia 34-latek wrócił do domu pijany i wszczął kłótnię z żoną. Awanturnik miał wyzywać kobietę, podduszać i  uderzyć z pieści w twarz. Kiedy pokrzywdzona zaczęła się bronić mężczyzna popchnął ją na podłogę. W trakcie interwencji policjantów pokrzywdzona miała widoczne ślady opuchlizny i zasinienia. Mundurowi zatrzymali 34-latka i osadzili w policyjnej celi. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u mężczyzny ponad  promil alkoholu w organizmie. Za znęcanie się nad osobą najbliższą 34-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W rodzinie została też wszczęta procedura Niebieskiej Karty.

Olsztyn

W niedzielę (06.01.2019) wieczorem oficer dyżurny olsztyneckiej jednostki odebrał telefon od roztrzęsionej kobiety którą zaatakował jej własny syn. 34-latek miał wpaść w atak agresji po powrocie z izby wytrzeźwień do której był przewieziony poprzedniego w związku z wszczynaniem awantury w stosunku do swojej matki. W obawie o własne życie i zdrowie, kobieta musiała opuścić mieszkanie w którym pozostał jej agresywny syn. 34-latek po tym jak wpadł w szał zabarykadował się w swoim pokoju. Policjanci dostali się do pokoju w którym przebywał sprawca awantury. Mężczyzna leżał na podłodze na której porozrzucane były butelki po alkoholu. 34-latek nie reagował na polecenia policjantów i był agresywny w związku z czym mundurowi musieli go obezwładnić i założyć mu na ręce kajdanki. Po zakończeniu policyjnej interwencji, kobieta mogła bezpiecznie wrócić do własnego mieszkania. Jej agresywny syn tym razem pod zarzutem znęcania się psychicznego trafił do policyjnego aresztu. Dopiero po wytrzeźwieniu będzie możliwe jego przesłuchanie. Najprawdopodobniej usłyszy on zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą za który kodeks karny przewiduje surową karę bo nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak policja stara się pomóc ofiarom przemocy domowej?

Policjanci to zazwyczaj pierwsze osoby, które trafiają do rodzin gdzie podejmowana jest interwencja domowa. Niejednokrotnie interwencje te związane są ze zwykłymi nieporozumieniami między członkami rodziny, ale niejednokrotnie też dotyczą stosowania przemocy przez jednego z członków rodziny.

Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić w przypadku zaistnienia przemocy domowej to przede wszystkim sporządzenie formularza Niebieskiej Karty i rozpoczęcia całej procedury w celu udzielenia pomocy ofiarom przemocy. Policja nie byłaby w stanie realizować tej procedury samodzielnie, dlatego też tak ważne jest zaangażowanie wszystkich instytucji i organizacji w celu kompleksowego podejścia do problemu i zapewnienia pomocy rodzinie. I to daje nam właśnie realizacja procedury Niebieskiej Karty.

Inna formą pomocy stosowanej przez policję to działania doraźne w celu zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy domowej. Mowa tutaj o zatrzymaniu w Policyjnych Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych agresywnego sprawcy przemocy, który swoim zachowaniem zagraża życiu swojemu bądź całej rodziny. Niestety jest to tylko chwilowa pomoc, gdyż sprawcę zatrzymuje się do wytrzeźwienia nie dłużej jednak niż na 24 godziny. 

Procedurę Niebieskiej Karty realizują przede wszystkim dzielnicowi. To oni w ramach pomocy systematycznie składają wizyty w rodzinie gdzie stosowana jest przemoc, podczas których udzielają wsparcia ofiarom przemocy domowej i pokazują możliwości uzyskania wszechstronnej pomocy. Podczas tych wizyt policjanci informują także ofiary przemocy o możliwościach złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Dzielnicowi utrzymują stały kontakt z rodziną by móc zapewnić choć w pewnym stopniu bezpieczeństwo domownikom. Pamiętajmy także o tym, że realizacja procedury Niebieskiej Karty przebiega dwutorowo i obejmuje zarówno działania wobec ofiary przemocy, jak również wobec samego sprawcy. Dlatego też dzielnicowi podczas systematycznych wizyt rozmawiają ze sprawca przedstawiając mu konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy.

Następnie dzielnicowi w zależności od potrzeb przekazują informacje instytucjom zobowiązanym do udzielania wsparcia i pomocy rodzinie, w której występuje przemoc, przede wszystkim sądowi rodzinnemu, placówkom pomocy społecznej, czy gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych

(mk/rp/tm)

Powrót na górę strony