Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg, Ełk: Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy innego dokumentu tożsamości to ogromny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji, związanych z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Niemal każdego dnia dochodzi do prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem.

Utrata dokumentu, to utrata kontroli nad własnymi danymi

Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. Dokumenty wykorzystywane są do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania, pokoju hotelowego, kradzieży wypożyczonego samochodu, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.

Nie lekceważ utraty karty płatniczej!

W minioną sobotę (22.12.2018) ełccy policjanci zostali powiadomieni przez mieszkankę miasta, że tego dnia nieustalony wówczas sprawca kilka razy posłużył się należącą do niej kartą płatniczą. Do kobiety przyszło powiadomienia w formie wiadomości sms o zablokowaniu jej karty do bankomatu z uwagi na dokonane transakcje płatnicze na jej koncie. Zajmujący się sprawą policjanci ustalili, że sprawcami przestępstwa najprawdopodobniej są dwaj bracia (36- i 38-latek) - mieszkańcy Ełku. Mężczyźni przy użyciu skradzionej karty dokonali 6 transakcji – płatności metodą zbliżeniową w różnych sklepach, na łączną kwotę blisko 240 złotych. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanych mężczyzn i przedstawili im zarzuty, do których się przyznali. Wyjaśnili, że zdawali sobie sprawę, że takie postępowanie jest złe, jednak chęć zysku była zbyt silna. Za te czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dokonanie płatności kartą bankomatową w formie tzw. płatności zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w jej posiadanie wbrew woli jej właściciela, stanowi przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Nie trać czasu!

W przypadku zgubienia lub kradzieży dokument należy jak najszybciej:

- Zastrzec je w placówce swojego banku. Jeśli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących klientami danego banku.

- Powiadomić Policję - tylko jeśli dokumenty zostały skradzione.

- Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną - w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Jakie dokumenty należy zastrzegać?

- Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość tj. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, książeczkę wojskową, karty płatnicze

Wystarczające jest zgłoszenie dokumentu w jednym banku. Następnie dane te automatycznie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich banków, operatorów sieci komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje telefoniczne zgłoszenia, część wprowadziła taką możliwość do bankowości elektronicznej. W sytuacji, kiedy ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

Pamiętajmy, że samo zastrzeżenie dokumentu na Policji lub w gminie jest niewystarczające. Utracone dokumenty powinny być zastrzeżone również w banku. Powinni to zrobić wszyscy - niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.

Codziennie kilkadziesiąt przypadków różnych prób dokonania wyłudzenia jest blokowanych. To pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Proceder ten oprócz Konsumentów i Banków coraz częściej dotyka także Przedsiębiorców: wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, firmy leasingowe, pośredników kredytowych itd.

(js/rb/tm)

Powrót na górę strony