Szczytno, Gołdap: Co warto wiedzieć o zawodzie policjanta? Jak zadba o swoje bezpieczeństwo w sieci?
Szczycieńscy policjanci odwiedzili uczniów z Niepublicznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Romanach. Spotkanie było okazją do opowiedzenia najmłodszym o niezwykle ważnej roli jaką policjanci pełnią w społeczeństwie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gołdapi spotkali się z policjantką, by porozmawiać na temat cyberprzemocy i ogólnie pojętego bezpieczeństwa.
Szczytno
W środę (19.12.2018) na zaproszenie grona pedagogicznego Niepublicznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Romanach szczycieńscy policjanci odwiedzili uczniów tejże szkoły. Podkom. Ewa Szczepanek, asp. szt. Anna Walerzak oraz policjant dzielnicowy mł. asp. Paweł Czarnota opowiedzieli młodym mieszkańcom gminy Szczytno o zawodzie policjanta. Najmłodszych interesowały rodzaje służb jakie funkcjonariusze pełnią oraz jakiego rodzaju środki stosują podczas swojej pracy. Policjanci powiedzieli o obowiązku, który dotyczy każdego człowieka, a mianowicie o stosowaniu się do przepisów prawa a także o zasadzie jaką powinien kierować się każdy, czyli szacunkiem do drugiej osoby oraz do samego siebie. Wczorajsze spotkanie było okazją do utrwalania wśród dzieci i młodzieży przekonania, jak niezwykle ważną rolę w społeczeństwie pełnią policjanci. O tym, że policjanci wykonują bardzo trudną i odpowiedzialną pracę przyznali sami słuchacze.
Gołdap
Tego samego dnia w Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 1 spotkali się z funkcjonariuszami gołdapskiej policji w ramach działań „Otwarte Jednostki Policji - Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie”. Asp. sztab. Marta Andruczyk rozmawiała z młodzieżą na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Funkcjonariuszka przybliżyła zagrożenia jakie wiążą się z korzystaniem z Internetu oraz wskazała jak ich unikać. Zjawisko cyberprzemocy na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta może stać się szczególnie dotkliwa - kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki, docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Policjantka rozmawiała z uczniami, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Omówione zostały podstawowe pojęcia związane ze sprawami nieletnich oraz konsekwencje związane z czynami popełnionymi przez osoby poniżej 18 roku życia. Dla gołdapskich funkcjonariuszy była to doskonała okazja, aby promować zawód Policjanta. Młodzież miała okazję dowiedzieć jak wygląda służba w Policji. W czasie każdej dyskusji policjanci przypominają także o zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym bezpieczeństwa pieszych. Asp. sztab. Marta Andruczyk zwróciła szczególną uwagę na to, aby każdy będąc niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego używał elementów odblaskowych. Każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową.
(esz/ma/tm)