Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Trudne warunki na drodze i „trudni” kierowcy w samochodach. Weekend na drogach Warmii i Mazur

Policjanci w codziennej służbie muszą być przygotowani na zmieniające się warunki drogowe i na zaskoczonych takimi zmianami kierowców, którzy często przez swoją nieuwagę i beztroskę przyczyniają się do jeszcze większych utrudnień na drogach. Wobec tych najbardziej nieodpowiedzialnych – nietrzeźwych kierowców, policjanci niejednokrotnie interweniują także wtedy, gdy są w czasie wolnym od służby.

Miniony weekend (14-16.12.2018) przyniósł pierwsze tej zimy tak obfite opady śniegu. Zmiana pogody to dla niektórych kierowców konieczność dostosowania do niej swoich nawyków za kierownicą. Niestety nie wszystkim przychodzi to z łatwością. Od piątku do niedzieli włącznie na drogach Warmii i Mazur doszło do 14 wypadków (z czego do 10 w niedzielę), w których na szczęście nikt nie zginął, ale 22 osoby zostały ranne. Policjanci wzywani byli także do ponad 170 kolizji. Niestety wciąż znajdują się bezmyślni kierowcy, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu. W miniony weekend było ich 19.

Bartoszyce

W sobotę (15.12.2018) po godz. 17:00 w Bartoszycach policjant, który miał wolne i jechał swoim autem ulicami miasta zauważył opla, którego kierujący jechał bez świateł. Styl jazdy tego kierowcy wskazywał, że może być nietrzeźwy lub ma problemy ze zdrowiem. Mężczyzna jechał całą szerokością drogi najeżdżając na krawężniki. Policjant postanowił pojechać za oplem i sprawdzić, co jest przyczyną takiego zachowania kierowcy. O swoich podejrzeniach powiadomił dyżurnego bartoszyckiej jednostki policji. Mężczyzna zatrzymał się na jednej z ulic i tam został ujęty. Na pytanie, czy jest trzeźwy stanowczo przekonywał, że i owszem, pomimo tego, że miał problemy z równowagą i czuć od niego było charakterystyczny zapach. Alkomat wezwanych na miejsce policjantów wskazał obecność 1,7 promila alkoholu w organizmie 58–latka. Mieszkaniec Bartoszyc stracił  prawo jazdy i wkrótce odpowie przed sądem. Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.

Braniewo

Przy zmiennych warunkach pogodowych i śniegu, który w miniony weekend spadł na drogi regionu (15-16.12.2018), zachowanie szczególnej ostrożności za kierownicą, dostosowanie prędkości i zadbanie o prawidłowe wyposażenie auta nabiera szczególnego znaczenia. O dużym szczęściu może mówić pewien kierowca, który podróżował z dziećmi w powiecie braniewskim. W sobotę (15.12.2018) około godz. 11:00 oficer dyżurny braniewskiej jednostki został powiadomiony, że na terenie gminy Wilczęta pojazd uderzył w drzewo. Na miejsce natychmiast wysłano funkcjonariuszy. Z ich ustaleń wynika, że kierowca, który podróżował z dwójką dzieci, na łuku drogi stracił panowanie nad autem, zjechał na przeciwległy pas i uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna został przewieziony do szpitala celem obserwacji, dzieci na szczęście nie odniosły żadnych obrażeń. Za spowodowanie kolizji policjanci ukarali kierowcę 220-złotowym mandatem.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim

Działdowo

Działdowscy policjanci także mieli w weekend pełne ręce pracy w związku z wyjaśnianiem przyczyn stłuczek i kolizji drogowych. W Działdowie na ul. Średniej kierująca samochodem marki VW Golf podczas manewru skrętu w lewo wpadła w poślizg i uderzyła w zaparkowany pojazd marki Mercedes. Kierująca autem odjechała z miejsca zdarzenia, jednak całą sytuację zaobserwowała inna osoba i sprawę zgłosiła policjantom. Ci ustalili sprawczynię kolizji, którą okazała się mieszkanka Działdowa i ukarali ją punktami i mandatem karnym.

Także w Działdowie na nieoznakowanym placu gruntowym w rejonie targowiska miejskiego kierujący pojazdem marki Peugeot mieszkaniec Olsztyna wykonując manewr cofania nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu na wprost pojazdowi marki Seat Ibiza, w wyniku czego doszło do otarcia się pojazdów. Seatem kierował mieszkaniec gminy Jedwabno. Obaj kierujący byli trzeźwi. Kierującego peugeotem policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Na trasie Działdowo - Kozłowo kierujący pojazdem marki Opel Astra mieszkaniec powiatu nidzickiego nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu po czym dachował. W pojeździe znajdowały się 4 osoby, które nie odniosły żadnych obrażeń. Kierujący autem był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym policjanci ukarali mężczyznę mandatem i punktami karnymi.

W tym samym dniu patrol prewencji ustalił kierującego, który w nocy spowodował kolizję drogową w miejscowości Stare Dłutowo w gminie Lidzbark. Mężczyzna kierując pojazdem marki BMW 320D wjechał w ogrodzenie jednej z posesji, a następnie odjechał z miejsca zdarzenia. Sprawcą kolizji okazał się 19-latek z gminy Lidzbark. Także w tym przypadku kierującego BMW ukarano punktami i mandatem karnym.

Elbląg

Elbląscy policjanci z ruchu drogowego w miniony weekend przebadali na zawartość alkoholu ponad 300 kierujących. Zatrzymano czterech pijanych kierowców. Były 2 wypadki drogowe i 8 kolizji. Nietrzeźwy rekordzista „za kółkiem” kierował volkswagenem golfem. Został zatrzymany w minioną niedzielę przy ulicy Warszawskiej w Elblągu. Kontrolowany w południe mężczyzna miał 3,3 promila alkoholu w organizmie. Grożą mu 2 lata więzienia. Pierwszy z wypadków wydarzył się w piątek. Na trasie S7 kierowca dostawczego peugeota partner, stracił kontrolę nad autem i uderzył w barierę energochłonną. Doznał złamania żeber. Kolejny wypadek był wynikiem brawury. Wczoraj wieczorem na al. Jana Pawła II w Elblągu 19-latka kierująca bmw potrąciła dwie 18-latki stojące na poboczu. Z relacji świadków wynika, że młoda kobieta driftowała, czyli próbowała wprowadzić auto w kontrolowany poślizg. Niestety ten manewr jej się nie udał. Jedna z poszkodowanych doznała złamania miednicy. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Ełk

Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Ełcka. W niedzielę przed godz. 20:00 na drodze krajowej nr 65, jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu, kierująca samochodem osobowym marki VW Polo 24-letnia mieszkanka Ełku, na prostym odcinku drogi straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka nissanem. Samochodem tym kierował 48-letni mieszkaniec gm. Sztabin. W wyniku tego zdarzenia kierująca volkswagenem doznała obrażeń ciała i trafiła do szpitala. Ełccy policjanci ustalają wszystkie okoliczności zdarzenia. W chwili wypadku warunki na drodze były utrudnione z powodu opadów śniegu i niskiej temperatury.

Gołdap

Wczoraj kilka minut po godz. 11:00 na drodze wojewódzkiej nr 650 (trasa Wronki Wielkie – Gołdap) kierująca oplem nie dostosowała prędkości do warunków na drodze. Na łuku drogi straciła panowanie nad autem, wpadła w poślizg i zjechała do rowu. Na szczęście nic jej się nie stało, jechała sama i była trzeźwa.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim

Iława

Groźba wysokiej grzywny, utraty prawa jazdy, ograniczenia lub pozbawienia wolności, a przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia - to dla niektórych wciąż za mało, by zniechęcić ich do nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą. W sobotę kilka minut po godz. 22:00 iławscy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem. W trakcie czynności sprawdzili mężczyznę w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 41–latek kierował samochodem osobowym mając ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci w sobotę kilka minut po godz. 22:00. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 36–latka. W trakcie czynności sprawdzili mężczyznę w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że mieszkaniec gminy Zalewo kierował oplem mając 2,4 promila alkoholu w organizmie i nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym. Natomiast w niedzielę kilka minut po godz. 14:00 w gminie Lubawa doszło do zdarzenie drogowego. Według wstępnych ustaleń policji 35–letni kierujący osobowym Fordem nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Trójka dzieci w wieku 7 - 11 lat zostało przetransportowanych do szpitala w Olsztynie. W trakcie dalszych czynności okazało się, że nic poważnego nikomu się nie stało.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim

Lidzbark Warmiński

Tylko w ciągu ostatniego weekendu lidzbarscy policjanci odnotowali na terenie powiatu lidzbarskiego dziesięć zdarzeń drogowych – osiem kolizji i dwa wypadki. Jeszcze w piątek (14.11.2018) około godz. 16:30 w Markajmach na drodze krajowej nr 51, doszło do zderzenia dwóch osobówek. Jak wstępnie ustalono kierujący Nissanem włączając się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla Audi. W wyniku zdarzenia kierujący tym drugim z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Bartoszycach. W innym zdarzeniu, w niedzielę około godz. 11:00, na drodze wojewódzkiej nr 511 w okolicach Wielochowa, jak wstępnie ustalili policjanci, kierująca osobową Toyotą wpadła w poślizg, zjechała na pobocze i uderzyła w drzewo. W wyniku zdarzenia kierująca oraz jej 12-leni syn zostali przetransportowani do szpitali w Olsztynie i Bartoszycach.

W tym samym okresie na terenie powiatu lidzbarskiego zatrzymani zostali dwaj kierujący na "podwójnym gazie". Pierwszy został zatrzymany w piątek około godz. 16:00 w okolicach miejscowości Opin. Policjanci patrolu interwencyjnego w Ornecie zatrzymali do kontroli drogowej  kierującego ciągnikiem rolniczym marki Ursus. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało u 37-letniego kierującego ponad 2,5 promila alkoholu. Podczas kontroli okazało się, że kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Drugiego kierującego policjanci Komisariatu Policji w Ornecie zatrzymali w niedzielę około godz. 4:00 w Ornecie na ul. Warmińskiej. 31-latek kierował Skodą. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u niego ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdem. Mężczyźni teraz za swoje zachowanie będą tłumaczyć się przed sądem.       

Olecko

W minioną sobotę po godz. 17:00 oficer dyżurny oleckiej policji otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Gąski doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci, którzy pracowali na miejscu ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki Citroen na prostym odcinku drogi, stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które z niegroźnymi obrażeniami trafiły do szpitala w Ełku. Podczas wykonywanych czynności pojawiły się wątpliwości, kto faktycznie kierował pojazdem. Badanie alkomatem jednego z uczestników zdarzenia wykazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Teraz oleccy policjanci prowadzą postępowanie, które wyjaśni dokładne okoliczności zdarzenia. Kolejna kolizja miała miejsce w niedzielę w miejscowości Stożne gm. Kowale Oleckie. Policjanci ruchu drogowego ustalili, że kierujący osobowym oplem stracił panowanie nad pojazdem, który obrócił się na jezdni. Kierujący toyotą, który jechał za oplem, w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu najechał na opla. Łącznie pojazdami podróżowały cztery osoby. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Kierujący toyotą został ukarany mandatem karnym. Kilka godzin później około godz. 21:30 na trasie Kowale Oleckie – Olecko. Kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu. 20-latek jechał sam. Został pouczony.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie oleckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie oleckim

Pisz

W sobotę po godz. 23:00 policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w centrum Pisza. Na ul. Kościuszki na przejściu dla pieszych potrącony został rowerzysta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 37-letni mieszkaniec Pisza przejeżdżał rowerem przez przejście dla pieszych, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Został potrącony przez samochód marki Honda Accord. 37-letni mieszkaniec Pisza, kierujący tym autem, był trzeźwy. Na podstawie relacji świadków funkcjonariusze ustalili, że rowerzysta wtargnął na przejście wcześniej nie zatrzymując się i nie rozglądając. Do tego jego widoczność mógł ograniczać kaptur założony na głowę. Przy rowerzyście leżały też słuchawki do słuchania muzyki. Badanie stanu trzeźwości rowerzysty wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. 37-latek z obrażeniami trafił do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Szczytno

Podczas minionego weekendu szczycieńscy policjanci pełniący służbę na terenie gminy Jedwabno, ujawnili dwóch nietrzeźwych rowerzystów. W pierwszym przypadku był to 54-latek mający w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Drugi z cyklistów na wspomaganiu to 41-latek z wynikiem ponad półtora promila alkoholu we krwi. Trochę inaczej, aczkolwiek również poniekąd przez alkohol, naruszył obowiązujące przepisy i zasady bezpieczeństwa na drodze 29-latek ze Szczytna, który przyjechał w sobotę pod aptekę na ul. Kościuszki w Szczytnie. Mężczyzna był trzeźwy, ale złamał obowiązujący go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. 29-latek tłumaczył się, że musiał przywieźć do apteki swoją nietrzeźwą konkubinę. Rowerzyści zostali ukarani mandatami karnymi, natomiast 29-letni kierowca forda za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

(tm)

Powrót na górę strony