Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Spotkania z dziećmi i nastolatkami w trosce o ich bezpieczną przyszłość

Policjanci wiedzą jak ważne są rozmowy z młodymi ludźmi, które mają zapobiec ich zejściu na złą drogę w przyszłości. Dlatego regularnie spotykają się z dziećmi i nastolatkami, by porozmawiać na bardzo ważne tematy. Z najmłodszymi rozmawiają na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze i poza nią. Z tymi nieco starszymi o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Z tymi, którzy zaraz będą wkraczać w dorosłość o zagrożeniach, które mogą wystąpić w ich życiu w związku z używaniem przez nich alkoholu, czy innych substancji psychoaktywnych.

Nowe Miasto Lubawskie

Nowomiejską komendę policji odwiedziła grupę przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim. Spotkanie odbyło się w Sali Odpraw. Dzieci bardzo chętnie słuchały opowieści o tym jak wygląda i na czym tak naprawdę polega praca policjantów. Z radością też przymierzały elementy umundurowania funkcjonariuszy. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia swoich własnych odcisków palców w specjalnie dla nich przygotowanych pamiątkowych kartkach. Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w rozmowie ze „Słoneczkami” poruszyła kwestię bezpieczeństwa najmłodszych. Dzieci uważnie słuchały cennych rad. Policjantka przypomniała także maluchom o ważnej roli ''odblasków''. Realizując Powiatowy program działań Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych funkcjonariuszka przekazała najmłodszym elementy odblaskowe. Dzieci zobowiązały się je nosić zawsze przy swoich plecakach i na odzieży wierzchniej.

  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami
  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami

Lidzbark Warmiński

Dzielnicowy asp. szt. Maciej Zieliński spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Żegotach. To kolejne spotkanie policjanta z dziećmi, mające na celu podnoszenie poziomu bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców powiatu lidzbarskiego. Podczas pogadanki dzielnicowy przekazał podstawowe zasady jakie obowiązują na drodze i w jej pobliżu, jak należy przechodzić przez jezdnię, a także przypomniał uczniom, jak ważne jest noszenie odblasków dla własnego bezpieczeństwa. To właśnie dzięki nim pieszy jest bardziej widoczny na drodze dla kierujących pojazdami, co bez wątpienia niejednokrotnie może uratować życie. Osoby, które mają na sobie ubranie w ciemnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. W kolejnej części asp. szt. Zieliński przekazał niezbędne informacje na temat cyberprzemocy. Za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dopiero budują swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych i zdrowiu.

 

  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami

 

Węgorzewo

Wczoraj (20.11.2018) policjantka zajmująca się profilaktyką odwiedziła pozezdrzańską szkołę. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się kim jest osoba nieletnia w świetle przepisów, od kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność prawna nieletnich, na jakich zasadach odpowiada nieletnia za popełnione czyny karalne i jak wyglądają procedury postępowania z nieletnimi. Policjantka omówiła także z uczniami zjawisko demoralizacji, czym jest i jakie zagrożenia wiążą się z niedostosowaniem społecznym. W trakcie prelekcji profilaktyk przypomniała również o tym, że wagary, czyli nierealizowanie obowiązku szkolnego, palenie papierosów, czy picie alkoholu przez osoby nieletnie jest także zachowaniem niedozwolonym, za które ponosi się konsekwencje prawem przewidziane. Podczas spotkania nie zabrakło także porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i obowiązku noszeniu elementów odblaskowych. Na koniec spotkania młodzież zapoznała się z etapami rekrutacji i kryteriami, jakie musi spełnić przyszły kandydat na policjanta.

 

  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami

 

Mrągowo

Także wczoraj policjanci wraz z pracownicą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mrągowie spotkali się z uczniami trzeciej klasy gimnazjum. Spotkanie zrealizowano w ramach działań „Trzeźwe spojrzenie”. Do podstawowych celów tego projektu należy zapobieganie i zmniejszanie szkód, które mogą wystąpić w życiu młodych ludzi w związku z używaniem przez nich alkoholu i innych substancji psychotropowych oraz zapobieganie przyszłym szkodom, w tym uzależnieniu, które mogą się pojawić po dłuższym zażywaniu. Co ważne, podczas spotkania policjanci wskazywali na straty bieżące związane z zażywaniem różnego rodzaju środków odurzających, takie jak: wypadki (w tym śmiertelne), konflikty z prawem, przedwczesna inicjacja seksualna, konflikty z rówieśnikami i w rodzinie, problemy z nauką. Dodatkowo Marta Kopaniec z PSSE omówiła konsekwencje zdrowotne związane ze spożywaniem alkoholu.

 

  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami

Gołdap

W poniedziałek (19.11.2018) w Starostwie Powiatowym w Gołdapi młodzi ludzie debatowali z dorosłymi o dopalaczach i narkotykach. Celem spotkania pn. „Nie gaś życia dopalaczem”, było pokazanie młodzieży,  jakie zagrożenia niosą za sobą środki odurzające oraz jakie są konsekwencje prawne ich posiadania. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I i II z Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego z Gołdapi oraz zaproszeni goście wśród których był: Starosta Powiatowy w Gołdapi Andrzej Ciołek oraz przedstawiciele sanepidu, Ośrodka Pomocy Społecznej, straży miejskiej i straży pożarnej. Nie zabrakło również Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Gołdapi mł. insp. Sylwestra Symonowicza wraz z naczelnikiem Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Ryszardem Antolak oraz asp. szt. Martą Andruczyk. Podczas spotkania poruszono tematykę dotyczącą dopalaczy. Ewa Bolewska z Sanepidu w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na szkodliwość zakazanych środków na organizm młodego człowieka. Wskazała, jakie spustoszenie w organizmie wywołują dopalacze, które są mieszanką różnych chemicznych związków i potrafią trwale uszkodzić organizm lub nawet zabić. Policjantka asp. szt. Marta Andruczyk w debacie mówiła o przepisach karnych zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii informując obecnych uczniów o sankcjach prawnych związanych z posiadaniem środków odurzających. O uzależnieniach mówiła Agnieszka Zarzycka, psycholog z Ośrodka Pomocy Społecznej jednocześnie zaznaczając, że żadne środki odurzające nie załatwiają problemów tylko mogą doprowadzić do życiowych tragedii. Debata została zorganizowana w ramach projektu „On, Ty i Ja - razem na szlaku bezpieczeństwa Powiatu Gołdapskiego” dofinansowanego z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.

  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami
  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami
  • Spotkanie z policjantami
    Spotkanie z policjantami

(lm/af/dk/ab/tm)

Powrót na górę strony