Gołdap, Lidzbark Warm.: Natknąłeś się na niewybuch. Poinformuj Policję
Na terenie prywatnej posesji podczas prac ziemnych mężczyzna wykopał granat ręczny. Niebezpieczne znalezisko, mocno skorodowane pochodzi z czasów II wojny światowej. Właściciel posesji od razu poinformował o zdarzeniu lidzbarskich policjantów, którzy do czasu zabrania pocisku przez saperski patrol z Lidzbarka Warmińskiego zabezpieczali teren gospodarstwa.
Jesienne prace polowe i ogrodowe trwają i coraz częściej policjanci otrzymują zgłoszenia o niebezpiecznych znaleziskach, które po kilkudziesięciu latach, przypominają o wojennych czasach. Na szczęście świadomość ludzka wzrasta i o każdym takim powojennym znalezisku właściciele ziemi czy prywatnych posesji od razu informują właściwe służby.
Lidzbark Warmiński:
Do jednej z takich interwencji doszło na terenie gminy w m. Nowa Wieś Wielka, gdzie podczas prac ziemnych właściciel gospodarstwa wykopał granat ręczny Pracujący na miejscu zdarzenia policjant z przeszkoleniem minersko - pirotechnicznym potwierdził, że granat ręczny, produkcji niemieckiej pochodzi z okresu II wojny światowej. Znaleziony przedmiot był mocno skoordynowany. Do czasu zabrania i zneutralizowania pocisku przez patrol saperski z Lidzbarka Warmińskiego, miejsce znaleziska zabezpieczali policjanci.
Gołdap:
Policjanci z gołdapskiej komendy w sobotę (20.10.18) tuż po godz. 13:00 otrzymali informację, że w Lesie Kumiecie znaleziony został niebezpieczny przedmiot. Na przedmiot natknęli się członkowie miejscowego stowarzyszenia historycznego. Funkcjonariusze ustalili, że jest to pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. Policjanci powiadomili saperów, którzy zneutralizowali już niebezpieczne znalezisko.
To już czwarty niewybuch znaleziony na naszym terenie w przeciągu tygodnia. Pierwsze znaleziono w m. Górne, następne na żwirowni w Gołdapi, a ostanie na polu uprawnym w Jabramowie.
Funkcjonariusze przypominają!
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić lecz natychmiast zadzwonić na policję.
Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.
ab/mk/kw