Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Bezpieczeństwo pieszych pod czujnym okiem olsztyńskich policjantów

„NURD” – to działania policjantów ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Olsztyńscy policjanci w tym roku interweniowali w sprawie czterech wypadków, gdzie na oznakowanych przejściach dla pieszych na terenie miasta zginęli piesi. Niestety choć piesi nie zawsze są sprawcami zdarzenia, to właśnie oni płacą najwyższą cenę za błędy kierowców.

Dziś (17.10.2018) olsztyńscy policjanci prowadzą od rana zintensyfikowane działania mające na celu ochronę tych, których na drodze chroni najmniej. Wiąże się to także z tym, że adekwatne kary będą stosowane wobec tych kierowców, którzy nie respektują praw pozostałych uczestników ruchu drogowego. Tak było dziś wcześnie rano m.in. w przypadku kierowcy, którego wykroczenie zauważyli policjanci i zarejestrowała kamera ITS-u. Kierujący osobówką przejechał przez przejście, mimo że kierowca auta na sąsiednim pasie zatrzymał się, by przepuścić osobę pieszą. Sprawca wykroczenia został zatrzymany do kontroli drogowej, w wyniku której zostało mu zatrzymane prawo jazdy i sporządzony wniosek do sądu o jego ukaranie.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.62 MB)

 

„Zero tolerancji wobec piratów drogowych” – duża i wciąż rosnąca liczba osób, które poniosły śmierć podczas przechodzenia przez jezdnię po oznakowanym przejściu dla pieszych, to główny powód, dla którego policjanci cyklicznie skupiają swój wzrok właśnie na pieszych – ich prawach i obowiązkach. Od początku roku w samym tylko Olsztynie zginęły cztery osoby piesze, które prawidłowo przechodziły przez jezdnię. Mandat karny za popełnione wykroczenie, to naprawdę najłagodniejsza z możliwych kar, które przewiduje kodeks wykroczeń wobec ich sprawców – czasami za błędy płacimy przez długie lata, a konsekwencje złych decyzji na drodze mogą towarzyszyć nam do końca życia.

Idea działań „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO” polega na skierowaniu uwagi na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych i rowerzystów. W ostatnich latach prowadzonych jest wiele kampanii społecznych, których celem jest popularyzacja alternatywnych środków transportu m.in. w postaci komunikacji publicznej i korzystania z rowerów kosztem rezygnacji z indywidualnych środków samochodowych. Powoduje to zwiększenie ruchu pieszego i rowerowego, a jednym z priorytetów Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa tym uczestnikom ruchu. Policjanci pomagają budować właściwe relacje na linii kierujący – pieszy, propagują przepisy określające prawidłowe użytkowanie dróg przez osoby piesze i rowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nadzorem objęte są odcinki dróg i przejścia dla pieszych, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Podczas działań policjanci zwracają baczną uwagę na wykroczenia drogowe popełniane przez pieszych jak i kierujących pojazdami względem pieszych, w szczególności w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Ponadto policjanci zachęcają do codziennego stosowania elementów odblaskowych.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego” jest niechroniony, ponieważ bez względu na to czy pieszy lub rowerzysta zawinił, czy też nie, to właśnie ta grupa osób płaci najwyższą cenę podczas nawet z pozoru niegroźnych zdarzeń drogowych. W najlepszym przypadku zderzenie z pojazdem mechanicznym kończy się na potłuczeniach, w innym przypadku na dotkliwych urazach gdzie rekonwalescencja trwa nawet kilka lat, w najgorszym natomiast przypadku to właśnie „niechronieni” płacą najwyższą cenę nie tylko za własne błędy ale również za błędy innych uczestników ruchu.

Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych należy nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i polega ono głownie na:

  • nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu,
  • omijaniu innego pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia im pierwszeństwa,
  • wyprzedzaniu innego uczestnika ruchu drogowego, bezpośrednio, przed i na przejściu dla pieszych

Analiza zdarzeń

Choć często wynika, że pieszy nie jest sprawcą zdarzenia to w niektórych przypadkach, gdyby wykazał się większą ostrożnością mógłby uniknąć zdarzenia. Na co dzień, obserwujemy jak piesi korzystając z przejść dla pieszych całkowicie zapominają o ewentualnym zagrożeniu i kompletnie nie zwracają uwagi na nadjeżdżające pojazdy. Często, piesi są bardziej zainteresowani korzystaniem z telefonu komórkowego czy też beztroską rozmową niż tym co dzieje się w pobliżu. Na olsztyńskich ulicach, jest wiele miejsc, gdzie piesi mają do pokonania dwa, a nawet trzy pasy ruchu. Włos się na głowie jeży, obserwując pieszych, którzy rozglądają się jedynie na pierwszym pasie, beztrosko licząc, że kierowca na drugim lub trzecim pasie ruchu na pewno się zatrzyma. W takich przypadkach bardzo często przekonujemy się, że wyliczenia pieszych były błędne.

Okres jesienno-zimowy wymusza na nas konieczność zwrócenia na siebie szczególnej uwagi. Szczególnie podczas pory wieczorowo nocnej powinniśmy „błyszczeć” na drodze i to nie tylko poza obszarem zabudowanym. Zróbmy co tylko jest możliwe, aby dać szanse kierującemu na dostrzeżenie nas z odpowiedniej odległości. Kierujący również musi mieć szansę na odpowiednio wczesną reakcje aby rozpocząć hamowanie i bezpiecznie się zatrzymać przed przejściem dla pieszych. Choć wszyscy uważamy się za idealnych uczestników ruchu drogowego nie zapominajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, nigdy nie mamy stu procentowej pewności czy np. kierowca nadjeżdżającego pojazdu raptownie nie zasłabnie, lub czy zbliżający się pojazd nie ulegnie awarii.

W dążeniu do zminimalizowania liczby ofiar wypadków drogowych, warto wspomnieć abyśmy wszyscy świadomi zagrożeń odpowiednio edukowali grona najbliższych osób na temat poprawnego zachowania się na drodze.

(rp/tm)

Powrót na górę strony