Szczytno: Policjantka ze Szczytna na podium w Nożu Komandosa
W miejscowości Kokotek pod Lublińcem, odbyły się organizowane przez Jednostkę Wojskową Komandosów oraz Wojskowy Klub Biegacza META, „XXII Bieg o Nóż Komandosa", czyli Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w biegach przełajowych. im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.
W zawodach wzięło udział ponad 800 mundurowych z różnych formacji z całego kraju oraz z zagranicy m.in. Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Służby Celnej, Służby Ochrony Kolei. Zawody są bardzo ciężką i wymagająca próbą. Wytyczona w bardzo malowniczych lublinieckich lasach trasa (dla kobiet 5 km dla mężczyzn 10 km) prowadziła leśnymi duktami z wieloma podbiegami, piaszczystymi odcinkami i pokonywana była w umundurowaniu ćwiczebnym.
W tym roku, podobnie jak ma to miejsce od 2015 r., bezkonkurencyjni okazali się policyjni biegacze, którzy wygrali obydwie klasyfikacje drużynowe, zdobywając tytuły Mistrzów Polski. W kategorii kobiet wygrała reprezentacja polskiej Policji w składzie st. sierż. Anna Ficner (KWP Wrocław), post. Katarzyna Burghard (KWP Rzeszów) i post. Marlena Gielata z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Drugie miejsce zajęły reprezentantki WSPol Szczytno, trzecie reprezentantki Akademii Wojsk Lądowych Wrocław. Indywidualnie w kategorii kobiet srebrny medal i tytuł wicemistrzyni Polski wywalczyła st. sierż. Anna Ficner ustępując pola jedynie szer. Annie Gosk z 18. Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku.
Dumą dla szczycieńskiej jednostki Policji jest post. Marlena Gielata, która uzyskała tytuł Drużynowej Mistrzyni Polski Służb Mundurowych w Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa!!
Post. Marlena Gielata służbę w Policji rozpoczęła w listopadzie zeszłego roku. Jednak, jak mówi, o mundurze myślała już dużo wcześniej. W rodzinnych Katowicach pobierała nauki w liceum mundurowym. Potem postanowiła kontynuować naukę na uczelni typowo policyjnej czyli w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
Podczas studiów nie przerwała uprawiania swojej pasji, czyli lekkoatletyki, którą zaraziła ją mama Zofia. Pani Zofia skakała wzwyż i biegała. Natomiast córka Marlena biegała na 400 m o na 400 metrów przez płotki.
Post. Marlena Gielata postanowiła swoje życie przenieść z Katowic do Szczytna i już na stałe związać się z mundurem. W Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie pełni służbę w Wydziale Patrolowo – Interwencyjnym i Ruchu Drogowego.
W kategorii mężczyzn wśród 36 sklasyfikowanych drużyn, najlepszymi, zdobywając złoto okazali się reprezentacji polskiej Policji I w składzie: st. sierż. Łukasz Oślizło (KMP Katowice), st. sierż. Jakub Burghard (KWP Rzeszów ) i asp. Paweł Piotraschke (SP Słupsk). 3 miejsce zajęła reprezentacja polskiej Policji II w składzie: podinsp. Maciej Wojciechowski (WSPol Szczytno), kom. Adam Thiel (KPP Lębork) i asp. Jacek Michulec (KPP Żywiec). Dwie nasze policyjne drużyny rozdzielili żołnierze z I Batalionu Zmechanizowanego z Lęborka z wielokrotnym Mistrzem Polski sierż. Arturem Pelo w składzie.
Klasyfikację indywidualną również zdominowali policyjni biegacze. których aż 5 znalazło się w pierwszej dziesiątce. Zawody w świetnym stylu wygrał st. sierż. Łukasz Oślizło (KMP Katowice) zdobywając tytuł Mistrza Polski Służb Mundurowych w biegach przełajowych a brązowy medal wywalczył st. sierż. Jakub Borghard (KWP Rzeszów).
"Na wielkie brawa, gratulacje i słowa uznania zasługują wszyscy nasi koledzy i koleżanki startujący w reprezentacji polskiej Policji, gdyż na tak trudnej trasie wykazali się olbrzymim zaangażowaniem i determinacją, przysparzając chwały Polskiej Policji na tym sportowym polu walki. Na równie duże słowa uznania zasługują słuchacze i kursanci WSPol w Szczytnie, którzy pod wodzą podinsp. Macieja Wojciechowskiego pomieszali szyki niejednej drużynie zdobywając tytuł wicemistrzowski" - mówi insp. Tomasz Kubicki - kierownik reprezentacji polskiej Policji. Tym bardziej, że wszyscy policyjni lekkoatleci godzą osiąganie tak wysokiego poziomu sportowego z codziennie wykonywanymi obowiązkami służbowymi w swoich macierzystych jednostkach, gdy żołnierze często służą na etatach sportowych.
Uzyskane przez nas wyniki znalazły również uznanie wśród przedstawicieli pozostałych służb mundurowych biorących udział w zawodach, na czele z byłym d-cą jednostki GROM gen. dyw. Romanem Polko i dowódcą Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzym Gutem, którzy startowali w biegu a następnie dekorowali zwycięzców wspólnie z d-cą JWK ppłk. Michałem Strzeleckim.
Z wielką satysfakcją i dumą jak podkreślał naszym mistrzom gratulacje złożył w trakcie ceremonii dekoracji Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZP asp. szt. Rafał Jankowski jako jeden z zaproszonych gości.
Reprezentacja polskiej Policji zdobyte w Biegu o Nóż Komandosa Mistrzowskie tytuły, dedykuje sierż. szt. Edycie Marciniak z KMP w Kaliszu która, na treningu przed niedzielnym maratońskim startem w Budapeszcie, została potrącona przez samochód i w ciężkim stanie z rozlicznymi obrażeniami pozostaje na oddziale intensywnej terapii.
Edyta oprócz wielu sukcesów sportowych, w 2016 r. właśnie w Kokotku, będąc członkinią reprezentacji polskiej Policji wywalczyła wraz z koleżankami historyczny, bo rozgrywany po raz pierwszy, tytuł Drużynowej Mistrzyni Polski Służb Mundurowych w Biegach Przełajowych.
„Bardzo mocno trzymamy kciuki Edytko, abyś jak najszybciej wracała do zdrowia i pełni sił. Czekamy abyś znowu stanęła z nami na starcie, żeby pobiec po kolejne zwycięstwa. Walcz tak jak zawsze walczyłaś na trasie czy bieżni. Z wielką determinacją wielkim zaangażowaniem. Jesteśmy z Tobą i bardzo serdecznie Cię pozdrawiamy” - insp. Tomasz Kubicki oraz koleżanki i koledzy z reprezentacji polskiej Policji w lekkoatletyce.
(Tekst / foto insp.Tomasz Kubicki)