Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo/KWP: Przygotowania do 75 Rajdu Polski

W dniach od 21 do 23 września w Mikołajkach i okolicy odbędzie się 75 Rajd Polski. Podczas rajdu nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom tej imprezy będą pracować policjanci. Funkcjonariusze będą zabezpieczać prawidłowy przebieg imprezy. Na miejscu przez cały czas będą pracowała prewencja i służba kryminalna oraz policjanci pełniący służbę na motocyklach.

Podczas rajdu nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom imprezy będzie dbało ponad stu policjantów, którzy będą zabezpieczać prawidłowy przebieg imprezy. Policjanci będą czuwać codziennie. Na miejscu będą  pracowali policjanci prewencji i służb kryminalnych, będą również funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach. W ten sposób funkcjonariusze będą bardziej mobilni i będą mogli szybciej docierać w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco udrożniać ruch pojazdów. Pamiętajmy o tym, by bezwzględnie podporządkowywać się poleceniom funkcjonariuszy oraz poleceniom służb organizatora.

W związku z organizacją 75 Rajdu Polski w dniach od 21 do 23 września na drodze krajowej K-16, wojewódzkich, powiatowych i gminnych powiatu mrągowskiego nastąpi zmiana organizacji ruchu kołowego. Wprowadzone zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo ruchu zarówno zawodnikom, kibicom, jak i okolicznym mieszkańcom. Policja apeluje o to, by nie poruszać się po Mikołajkach, jak i miejscowościach na trasie odcinków specjalnych na pamięć. W tych dniach szczególną uwagę zwrócić należy na znaki drogowe. Dotyczy to znaków zakazu wjazdu i zakazu ruchu, których będzie najwięcej. Uwagę zwracać należy również na znaki zakazu zatrzymywania i parkowania wraz ze znakiem „T-24”, który informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania. Warto także pamiętać, że w sytuacji, kiedy kierowca zostawi swój samochód w miejscu, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania, nawet kiedy tego dnia nie zostanie on „na gorąco” ukarany za popełnione wykroczenie, konsekwencje złamania przepisów mogą dosięgnąć sprawcę w ciągu 30 dni. Należy przestrzegać pilnie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ponieważ ułatwi to poruszanie się innym uczestnikom imprezy, w tym również służbom ratowniczym. Najlepiej, by parkować auta na wyznaczonych parkingach.

Rajd Polski to impreza, która wiąże się z ogromną ilością publiczności. Przy tak dużym skupisku ludności apelujemy o rozwagę, ponieważ głównym zagrożeniem dla kibiców mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć takie rzeczy jak: dokumenty, pieniądze, kluczyki od samochodu, aby ich nie zgubić, a także żeby nie stały się przedmiotami kradzieży.

Wiedzieć należy, że rajdy samochodowe są sportem bardzo niebezpiecznym. W praktyce na odcinku specjalnym, nie ma miejsc bezpiecznych, a taśmy zabezpieczające nie zatrzymają pędzącego z ogromną prędkością auta. Należy pamiętać, o tym, że piesi po odcinkach specjalnych poruszają się zawsze poboczem, nigdy drogą. Nie można też stać w miejscach niedozwolonych i ogrodzonych taśmą. Miejsc obserwacyjnych nie można zajmować po zewnętrznej stronie zakrętu oraz po stronie wewnętrznej przy wyjściu z zakrętu.

Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu uczestnictwa w imprezie warto wziąć ze sobą mapę trasy rajdu, która dostępna jest na stronie internetowej organizatora www.rajdpolski.pl oraz zastosować się do porad dla kibica, które w znacznym stopniu mogą podwyższyć poziom osobistego bezpieczeństwa oraz przebiegu imprezy.

dk/kw

Powrót na górę strony