Iława: „Piknik Inspiracji” wspólnie z policjantami
Jak pojawiają się odciski palców, których nie widać „gołym” okiem? Co na miejscu wypadku robi policjant ruchu drogowego i po co mu to kółko? Dlaczego policjant w teczce ma słoiki? Oto kilka z wielu pytań, na które odpowiedź mogły uzyskać dzieci podczas „Pikniku Inspiracji” nad Małym Jeziorakiem w Iławie.
W amfiteatrze nad Małym Jeziorakiem dzięki współpracy Iławskiego Centrum Kultury, Urzędu Miasta w Iławie oraz Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji odbył się Piknik Inspiracji. "Miasteczko Małego Pi" opanowało całe ścisłe centrum Iławy od parkingu przy ratuszu i siedzibie Iławskiego Centrum Kultury, przez nową galerię, aż po parking przy hali sportowo-widowiskowej oraz amfiteatr. Wszystkie te miejsca tętniły życiem, a na poszczególnych stanowiskach uczestnicy pikniku pogłębiali swoją wiedzę z przeróżnych dziedzin.
Na stanowisku policyjnym dzieci np.: mogły zapoznać się ze strukturą Komendy Powiatowej Policji w Iławie i zainspirować się do pracy w policji. Policjantka powiedziała uczestnikom pikniku czemu policjanci z wydziału prewencji obierają się w „PZ-ta” kiedy idą na mecz, po co patrolowi wodnemu pływak czy dmuchana piłka. Dzieci oraz ich opiekunowie dowiedzieli co policjanci robią kiedy przyjeżdżają na miejsce kradzieży z włamaniem oraz jak policjanci wykrywają sprawców przestępstwa. Dlaczego w teczce technika kryminalistyki są słoiki i folia aluminiowa, którą mama używa w kuchni oraz jak za pomocą magicznego proszku pojawiają się odciski palców, których nie widzimy „gołym okiem”. Dowiedzieli się również dlaczego czapka, rękawiczki oraz pas policjanta ruchu drogowego jest biały a innych policjantów niebieska i po co policjantom na miejscu wypadku kółko z rączką. Uczestnicy pikniku mogli również zobaczyć jak wygląda radiowóz i poczuć się przez chwilę jak policjant jadący na interwencję włączając sygnały świetlne i dźwiękowe.
Wszystkie z propozycji miały interaktywny, przystępny charakter. Dominowało podejście "zaangażuj mnie, a zrozumiem". Dlatego dzieci mogły wykonać sobie profesjonalne odciski palców czy w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Jednośladem bezpiecznie do celu” rozwiązać przygotowaną krzyżówkę, której hasło brzmiało „Biegam w odblaskach”. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi brały udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami promującymi bezpieczeństwo.
Policjantka przybliżyła dorosłym uczestnikom zabawy również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła jakie są zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreśliła przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.
Opowiadała również wszystkim chętnym jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazując też, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.
Dzieci bardzo chętnie słuchały oraz angażowały się w prezentacje. Nauka poprzez zabawę trwała do godziny 15:00. Natomiast o 21:00 zaplanowano niecodzienne show widowisko wykorzystujące mapping 3D. Zaprogramowanym przez specjalistów w tej dziedzinie efektom specjalnym towarzyszyła muzyka.
(jk/tm)