Węgorzewo: Uwaga na niewybuchy
Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Często znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. W takiej sytuacji znalazł się wczoraj 12-letni mieszkaniec gminy Pozezdrze, który na drodze gruntowej wykopał metalowy przedmiot i przyniósł go do domu. Okazało się, że jest to pocisk z II wojny światowej.
Wczoraj oficer dyżurny węgorzewskiej komendy otrzymał zgłoszenie o znalezieniu prawdopodobnie pocisku wojskowego. Na miejscu policjanci ustalili, że 12-letni syn zgłaszającej wykopał na drodze gruntowej metalowy przedmiot. Kiedy przyniósł go do domu, by pokazać matce, ta zdecydował się powiadomić policję. Kobieta podejrzewała, że może to być wojskowy pocisk. Policjanci zabezpieczyli teren znaleziska do czasu przybycia saperów. Ci potwierdzili, że jest to pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej.
Co robić w takich sytuacjach, do kogo zgłosić i jak się zachować, kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.
Za przedmioty wybuchowe uważa się w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie).
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.
UWAGA!
W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego-saperskiego.
Pamiętajmy również, że znaleziony niewybuch kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani miejsc takich, jak stawy czy głębokie rowy.
(af/rj)