Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: „Bezpieczny kierowca ciężarówki” to także większe bezpieczeństwo innych użytkowników drogi

Policjanci w trybie ciągłym kontrolują porządek w ruchu drogowym i kierowców, którzy do niego się włączają. Cyklicznie wzrok funkcjonariuszy kierowany jest w kierunku wybranej grupy kierowców. Taką grupę stanowią m.in. kierowcy ciężarówek. Typ pojazdów jakimi się poruszają sprawia, że sprawność techniczna auta i bezwzględna trzeźwość kierowcy są w ich przypadku szczególnie ważne. Stąd wynika potrzeba takich policyjnych akcji jak „Bezpieczny kierowca ciężarówki”.

Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, zdarzenia drogowe z udziałem samochodów ciężarowych należą do tych najtragiczniejszych w skutkach. Łamanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez przekraczanie dopuszczalnych prędkości, niedostosowanie jej do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu jak również nieodpowiedni stan techniczny pojazdów, a także alkohol czy też zmęczenie w organizmie kierowcy, wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy - to wciąż główne przyczyny tych wypadków. Ponadto infrastruktura drogowa na terenie Warmii i Mazur (wąskie pasy ruchu, drzewa w skrajni, krętość dróg) również niekorzystnie wpływa na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dlatego jedną z grup uczestników ruchu drogowego, której policjanci poświęcają szczególną uwagę, są właśnie kierowcy ciężarówek. We wtorek (21.08.2018) na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego policjanci przeprowadzili akcję „Bezpieczny kierowca ciężarówki”.

W działaniach tych ponad 180 policjantów wspierało także kilku funkcjonariuszy z innych służb. Reagowali na popełniane wykroczenia i eliminowali nieprawidłowości występujące podczas wykonywania transportu drogowego. Podczas kontroli sprawdzali stan techniczny i obowiązkowe wyposażenia pojazdów. Funkcjonariusze sprawdzali także trzeźwość kierujących. Kontrolowali także dokumenty wymagane do prowadzenia i użytkowania tego typu pojazdów. Mundurowi zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów o czasie pracy i odpoczynku kierowcy. W sumie skontrolowanych zostało ponad 900 pojazdów, z czego blisko 250 to samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Mundurowi ujawnili niemal 100 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Blisko 30 dowodów rejestracyjnych zostało zatrzymanych ze względu na zły stan techniczny aut. Niestety znalazło się także 5 kierowców, którzy za kierownicę aut wsiadło pod wpływem alkoholu.

Nowe Miasto Lubawskie

Policjantów w Nowym Mieście Lubawskim w przeprowadzeniu działań wsparli funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. W trakcie wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 43 pojazdy, w tym 15 samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 ton. Nie obyło się bez kar dla kierowców w postaci mandatów. Funkcjonariusze ujawnili przypadki przekroczenia prędkości i zły stan techniczny jednego z pojazdów.

 • Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie nowomiejskim
  Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie nowomiejskim
 • Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie nowomiejskim
  Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie nowomiejskim
 • Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie nowomiejskim
  Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie nowomiejskim

Węgorzewo

Policjanci węgorzewskiej drogówki działa przeprowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Skontrolowali dziewiętnaście pojazdów, w tym jedenaście samochodów ciężarowych. Co cieszy - wszyscy kierowcy byli trzeźwi. W dwóch przypadkach policjanci stwierdzili nieprawidłowości w stanie technicznym, co skutkowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych.

 • Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie węgorzewskim
  Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie węgorzewskim
 • Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie węgorzewskim
  Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie węgorzewskim
 • Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie węgorzewskim
  Działania "Bezpieczny kierowca ciężarówki" w powiecie węgorzewskim

Działdowo

We wtorek na terenie powiatu działdowskiego policjanci oprócz działań „Bezpieczny kierowca ciężarówki” prowadzili także działania „Trzeźwość. Pełniąc służbę zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel Vectra. Za kierownicą pojazdu siedział mieszkaniec Działdowa, który, jak się okazało w ogóle nie powinien prowadzić samochodu. Mężczyznę wyrokiem nidzickiego sądu obowiązuje prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto musi się on liczyć z długotrwałym zakazem prowadzenia pojazdów, nawet do 15 lat. Natomiast patrol dzielnicowych na jednej z ulic w Działdowie zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem osobowym marki KIA. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującego autem wykazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Kierujący to mieszkaniec gminy Iłowo-Osada. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i zatrzymali mu dokument prawa jazdy. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów. Do tego nie ominie go wysoka kara finansowa.

Iława

W lipcu na trasie Susz – Kisielice doszło do tragicznego wypadku z udziałem dwóch pojazdów ciężarowych. W wyniku czołowego zderzenia busa i betoniarki jedna osoba zginęła i jedna została ranna. Podczas akcji w tym miesiącu policjanci iławskiego ruchu drogowego skontrolowali 79 pojazdów, w tym 42 o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5t. Na kierujących pojazdami ciężarowymi funkcjonariusze nałożyli 3 mandaty karne, a dla 5 kierowców policyjna kontrola zakończyła się pouczeniem. W stosunku do jednego kierowcy skierowano wniosek do sądu o ukaranie. Za zły stan techniczny pojazdu policjanci zatrzymali 1 dowód rejestracyjny. Podczas przeprowadzonej kontroli  policjanci ujawnili w pojeździe brak legalizacji tachografu, co po wydaniu decyzji administracyjnej przez Inspekcję Transportu Drogowego skutkować może nałożeniem kary finansowej. Ponadto, zarządzający transportem w przedsiębiorstwie odpowie też za popełnione wykroczenie naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym.

(tm)

Powrót na górę strony