Pisz: Zatrzymany za kradzież portfela w sklepie
Piscy kryminalni ustalili i zatrzymali 34-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież portfela w sklepie. Sprawca przywłaszczył sobie portfel pozostawiony na palecie z piwem. Były w nim dokumenty i karty kredytowe. 34-latek przyznał się do kradzieży. Sądził, że w portfelu będzie większa gotówka. Teraz grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Kryminalni z piskiej komendy ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży portfela, w którym były dokumenty i karty kredytowe. Do zdarzenia doszło w jednym z miejscowych sklepów.
Śledczy ustalili sprawcę na podstawie zeznań świadków oraz nagrania z monitoringu znajdującego się w sklepie. To 34-letni mieszkaniec Pisza. Na nagraniu widać jak mężczyzna w czapce z daszkiem zauważył pozostawiony na palecie z piwem portfel. Zabiera go i idzie do kasy. Po zrobieniu zakupów wychodzi ze sklepu. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży. Przyznał się do popełnienia tego czynu. Powiedział policjantom, że ukradł portfel myśląc, że jest w nim znaczna gotów. Kiedy zorientował się, że są w nim jedynie dokumenty jeszcze tego samego dnia wyrzucił portfel do kosza na terenie miasta. 34-latkowi grozi teraz kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci przypominają, co należy zrobić w przypadku utraty dokumentów:
- Zastrzec je w banku – najłatwiej w swoim
Jeśli ktoś nie ma rachunku, powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista na stronie: www DokumentyZastrzezone.pl).
Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.
Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefoniczne (od swoich klientów), a część wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej.
Jeśli ktoś próbuje posłużyć się dokumentem zastrzeżonym, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.
- Zgłosić się do najbliższej jednostki policji – tylko w sytuacji jeśli dokumenty zostały skradzione
- Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną – w celu wyrobienia nowego dokumentu
Kiedy należy zastrzegać dokumenty ?
Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zagubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.
Jakie dokumenty ?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.
Dlaczego należy zastrzegać ?
Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:
- wyłudzenia kredytów i pożyczek;
- unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych);
- kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy;
- zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl.
(asz/tm)