Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno, Nowe Miasto Lub.: Letnie obozy i kolonie pod czujnym okiem policjantów i służb współpracujących

Rozpoczęły się wakacje. Czas wypoczynku i uciechy dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także czas wytchnienia dla rodziców, którzy nie muszą myśleć o obowiązku szkolnym swoich pociech. Najbliższe 2 miesiące to jednak okres wytężonej pracy policjantów. Dzielnicowi, policyjni profilaktycy i służby współpracujące mają za zadanie nadzorować przebieg letniego odprężenia, który ma miejsce na zorganizowanych obozach i koloniach.

Nowe Miasto Lubawskie:

W budynku Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowano specjalne spotkanie, w którym uczestniczyły podmioty realizujące zadania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom obozów harcerskich usytuowanych w Gaju podczas trwających wakacji.

Przedstawiciele różnych służb: policji, straży pożarnej, nadzoru budowlanego, sanepidu nadleśnictwa, powiatowego centrum zarządzania kryzysowego oraz Komendant Hufca ZHP i kierownik obozu harcerskiego podjęli decyzję o współpracy, która będzie polegała na zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży wypoczywającym na naszym terenie. Zadania te będą polegały na dokładnym sprawdzeniu obozowiska pod kątem spełniania odpowiednich wymogów, dróg dojazdowych do niego, zabezpieczenie miejsc noclegowych, kąpieliska na którym będzie przebywała młodzież. Na spotkaniu uzgodniono także formę oraz sposób komunikacji pomiędzy danymi podmiotami i wymiany wzajemnych informacji, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, w przypadku zaistnienia zagrożenia istotnego dla bezpieczeństwa uczestników zorganizowanych obozów harcerskich.

Szczytno:

Natomiast w powiecie szczycieńskim policjanci już rozpoczęli spotkania służb odpowiadających za bezpieczeństwo  harcerzy.

Wakacje zawsze kojarzyły się z beztroską. Ten przywilej najbardziej należy się uczniom, którzy przez ostatnie 10 miesięcy wytrwale przyswajali wiedzę w murach szkolnych.

Najbliższe dwa miesiące to czas odprężenia. Wielu młodych ludzi spędzi go w domach, inni na wspólnych wyjazdach z rodziną. Znaczna część osób skorzysta z zorganizowanych form wypoczynku.

Jak co roku na terenie powiatu szczycieńskiego odbędzie się kilkadziesiąt zgrupowań, w których uczestniczyć będą dzieci i młodzież. Właśnie te miejsca objęli już szczególną ochroną szczycieńscy policjanci.

Od pierwszego wolnego dnia, a mianowicie już od soboty policjanci pojawili się w ośrodkach wypoczynkowych, na półkoloniach, koloniach i obozach aby przypomnieć ich uczestnikom o zasadach bezpieczeństwa w różnych obszarach funkcjonowania.

Sierż. Agata Mendelewska policjantka zajmująca się profilaktyką i jednocześnie pełniąca służbę na łodzi policyjnej, podczas pobytu w ośrodku w Rekownicy gm. Jedwabno przekazała informacje z zakresu prawidłowego zachowania się nad wodą. Przeprowadziła również konkurs w którym dzieci otrzymały materiały wspomagające wiedzę w tym obszarze.

Tam też ratownicy wodni i medyczni zrzeszeni w Fundacji Autrimpus przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego, który wzmocnił przekaz sierż. Agaty Mendelewskiej.

Dzielnicowi ze Szczytna tj. asp. szt. Paweł Ślubowski, asp. szt. Dariusz Berendt, st. asp. Justyna Samsel-Hryszkiewicz i mł. asp. Wojciech Tworkowski, odwiedzili uczestników półkolonii organizowanej w szkole podstawowej nr 3 w Szczytnie przez stowarzyszenie „Uczeń”.

Mł. asp. Piotr Soliwoda wraz z przedstawicielem straży pożarnej złożył wizytę dzieciom wypoczywającym w miejscowości Kierwik. Oprócz ważnych informacji profilaktycznych, panowie sprawdzili przygotowanie ośrodka do letniego wypoczynku.

W trakcie wakacji policjanci przeprowadzą jeszcze wiele spotkań i kontroli miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Taki nadzór będzie odbywał się wspólnie ze strażakami oraz pracownikami stacji sanitarno – epidemiologicznej.

Policjanci nie zapominają też o przedszkolakach. Sierż. szt. Paweł Czarnota i sierż. szt. Karol Ponikiewski złożyli wizytę w przedszkolu w Nowinach. Najmłodsi zaskoczyli policjantów doskonałą wiedzą na temat znajomości reguł prawidłowych zachowań podczas letnich wakacji.

Policjanci z całej Polski w tym także z Warmii i Mazur, odwiedzają kolonie, ośrodki wczasowe i miejsca pobytu dzieci i młodzieży w ramach akcji MSWiA „Kręci Mnie Bezpieczeństwo”. Policjanci z naszego regionu będą tak „kręcić” do końca wakacji, a wszystko to po to aby każdy z uczestników takich kolonii wrócił cały i zdrowy do domu.

lm/esz/kw

 

 

 

Powrót na górę strony