Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn, Iława: Wspólnie zadbajmy o bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

Policjanci przygotowując się do okresu wakacji, w szczególny sposób troszczą się o dzieci i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek - na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. Oprócz działań informacyjno – edukacyjnych, prowadzone są kontrole miejsc wypoczynku.

Wspólne spotkania z dziećmi przede wszystkim mają na celu ograniczenie negatywnych zdarzeń z ich udziałem, a w szczególności: wypadków komunikacyjnych, zdarzeń związanych z letnim wypoczynkiem nad wodą, kontaktów z osobami obcymi. Takie spotkania to także okazja do tego, by rozwijać u dzieci i młodzieży postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.

Kętrzyn

Kętrzyńscy policjanci realizując działania „Bezpieczne Wakacje” w Szkole Podstawowej nr. 3 w Kętrzynie przeprowadzili z przedszkolakami  pogadankę na temat bezpiecznych zachowań. Funkcjonariusze  przybliżyli maluchom ogólne zasady właściwego zachowania w miejscu spędzania  czasu wolnego, zasady bezpieczeństwa na drogach. Funkcjonariusze  przestrzegali dzieci  przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk. Tłumaczyli, aby do wody wchodziły tylko pod nadzorem osób dorosłych.  Dzieci dowiedziały się, że  podczas podróży należy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa. Na koniec spotkania policjanci życzyli wszystkim udanego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

  • Spotkanie z uczniami w Kętrzynie
    Spotkanie z uczniami w Kętrzynie
  • Spotkanie z uczniami w Kętrzynie
    Spotkanie z uczniami w Kętrzynie
  • Spotkanie z uczniami w Kętrzynie
    Spotkanie z uczniami w Kętrzynie

Iława

Na parkingu przed siedzibą Starostwa Powiatowego przy ul. Andersa w Iławie odbyła się  rodzinna zabawa w ramach edukacyjnego pikniku zorganizowanego pod hasłem "Bezpieczny Powiat". Dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami po zabawach promujących bezpieczne zachowania miały możliwość także zapoznania się ze sprzętem, z którego na co dzień korzystają policjanci, strażacy, leśnicy, funkcjonariusze Służby Więziennej, zespół karetki pogotowia, ratownicy medyczni oraz wolontariusze z iławskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.

Chętni na stanowisku policyjnym mogli przymierzyć kamizelkę kuloodporną bądź zestaw przeciwuderzeniowy składający się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną twarzy. Zestaw ten funkcjonariusze stosują w celu ochrony przed urazami spowodowanymi niebezpiecznymi przedmiotami występującymi podczas działań związanych z zapewnianiem porządku publicznego przez Policję.

Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczne Dziecko” oraz „Bezpieczna droga do szkoły”, które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie oraz Urząd Gminy Iława. Plansze te zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Iławie, aby propagować prawidłowe zachowania. Uatrakcyjniły one spotkania jak i pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez dzieci i młodzież informacji. Natomiast każdy chętny w ramach działań „ Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” oraz „Jednośladem bezpiecznie do celu” mógł rozwiązać przygotowaną na tą okazję krzyżówkę, której hasło brzmiało „Jestem bezpieczny”, a następnie sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze na przygotowanym na tą okazję miasteczku drogowym. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi oraz przejechanie miasteczka ruchu drogowego brały udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami promującymi bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji. Wielu dorosłych podczas spotkania przetestowało na sobie efekty obecności alkoholu  i narkotyków w organizmie zakładając na nos alkogogle i narkogogle, które zniekształcały obraz, spowolniały czasu reakcji i powodowały problemy z oceną odległości i kierunków. Uczestnicy zabawy trzymając w ręce ringo musieli przenieść je z jednego pachołka na drugi. Policjanci przybliżyli dorosłym uczestnikom festynu również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówili jakie są zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjanci podkreślił przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

  • Uczestnicy festynu w Iławie
    Uczestnicy festynu w Iławie
  • Uczestnicy festynu w Iławie
    Uczestnicy festynu w Iławie
  • Uczestnicy festynu w Iławie
    Uczestnicy festynu w Iławie
  • Uczestnicy festynu w Iławie
    Uczestnicy festynu w Iławie
  • Uczestnicy festynu w Iławie
    Uczestnicy festynu w Iławie
  • Uczestnicy festynu w Iławie
    Uczestnicy festynu w Iławie

Podczas rozmowy policjanci opowiedzieli wszystkim chętnym jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazywali też,  jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się wszystkie stanowiska przygotowane na festynie w tym również symulatory zdarzeń drogowych: dachowania i kolizji. Natomiast pod namiotami funkcjonariuszy Służby Więziennej, Straży Pożarnej można było przymierzyć elementy umundurowania, obejrzeć sprzęt, z jakiego na co dzień korzystają służby, a także wziąć udział w przygotowanych zabawach i konkursach. Ponadto na zwiedzających czekał wóz bojowy Straży Pożarnej i karetka pogotowia zespołu wyjazdowego Powiatowego Szpitala w Iławie. Ratownicy medyczni oraz wolontariusze z iławskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża szkolili chętnych w zakresie umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Na pikniku obecni są też przedstawiciele Nadleśnictwa Iława, na stoisku których czekała wystawa leśnej fotografii, a także rady dotyczące bezpiecznego grzybobrania, ochrony przed kleszczami, czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lasach.

(ab/jk/tm)

Powrót na górę strony