Szczytno: Szczycieńska policjantka wspierała XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych
W czerwcu odbyły się XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, nad którymi patronat sprawowała Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Honorowym Przewodniczącym członków organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych” jest Komendant Główny Policji. Wśród uczestników sztafety przenoszącej „Ogień Nadziei” była ze Szczytna. Ze względu na specyfikę dyscyplin sportowych ujętych w programie zawodów, odbyły się one w kilku miastach w kraju.
Światową tradycją jest to, że „Ogień Nadziei”, którym płonie Znicz Olimpijski znajdujący się w miejscu Ceremonii Otwarcia Igrzysk, przynoszony jest przez sztafetę składającą się z członków policyjnej organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”. Jest organizacją, która od ponad dwudziestu dwóch lat prowadzi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i realizuje przedsięwzięcia, których celem jest szerzenie w naszym społeczeństwie wiedzy o istnieniu wśród nas osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jej Honorowym Przewodniczącym jest zawsze Komendant Główny Policji.
W tym roku wśród wolontariuszy Strzegących „Ognia Nadziei” była policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie - sierż. Agata Mendelewska.
W sobotę (09.06.2018) po raz 34. w historii Organizacji wystartowała sztafeta „Strzegących prawa”. Bieg, nad którym Honorowy Patronat objął Komendant Główny Policji podinsp. dr Jarosław Szymczyk. „Ogień Nadziei” został zapalony w miejscu, gdzie znajduje się obelisk poległych na służbie policjantów. Następnie sztafeta wystartowała z AWF w Katowicach do Spodka, gdzie rozpoczęła się uroczysta ceremonia otwarcia XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Znicz Olimpijski zapłonął przy udziale specjalnych sportowców. Po zakończeniu ceremonii otwarcia, ci którym pozwoliły na to obowiązki służbowe pozostali na miejscu, by jako wolontariusze służyć pomocą organizatorom Igrzysk w ich sprawnym przeprowadzeniu. Tegorocznymi uczestnikami biegu, oprócz policjantów znajdowali się emeryci policyjni w dalszym ciągu angażujący się w działalność organizacyjną, specjalni sportowcy, strażnicy: miejscy, graniczni, więzienni oraz strażacy.
Ojczyzną ruchu „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych” (The Law Enforcement Torch Run for Special Olympics), którego celem jest działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w wielu krajach naszego globu powstały i działają organizacje, których założycielami i członkami są ludzie na co dzień zajmujący się wdrażaniem i egzekwowaniem prawa, a więc: policjanci, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, strażnicy graniczni, więzienni, miejscy oraz strażacy.
Od dnia 26 III 1995 r. polska jest jednym z tych krajów. Tego bowiem dnia kilkuosobowa grupa policjantów w obecności przedstawicieli wyżej wymienionych profesji powołała do życia w strukturach Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów organizację zrzeszającą ludzi dobrej woli, chcących działać społecznie. Organizacja ta przyjęła nazwę „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”.
„Olimpiady Specjalne – Polska” są stowarzyszeniem sportowym zajmującym się realizacją światowego programu polegającego na organizowaniu treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Środki na swą działalność – jako organizacja poza budżetowa – stowarzyszenie otrzymuje od sponsorów lub partnerów. Organizacja, której honorowym przewodniczącym jest Komendant Główny Policji, ma zaszczyt być jednym z nich.
(źródło: http://www.olimpiadyspecjalne.pl/ esz/tm)