Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Służbę połączył z pasją i zdobył tytuł mistrza judo w swojej kategorii

Zakres zadań policji i umiejętności jakie są potrzebne do ich realizacji są tak szerokie, że każda umiejętność, czy pasja mogą znaleźć tu zastosowanie. Szczególnie, gdy związane są one ze sportem i wysiłkiem fizycznym. Centrum Szkolenia Policji po raz kolejny gościło najlepszych judoków reprezentujących służby mundurowe. Na legionowskich matach rywalizowało 54 zawodników i zawodniczek. Wśród nich policjant z Warmii i Mazur, który wrócił z zawodów z mistrzowskim tytułem.

W miniony piątek (15.06.2018) Centrum Szkolenia Policji w Legionowie po raz ósmy było gospodarzem tak poważnej imprezy sportowej, jaką bez wątpienia są zmagania judoków pełniących służbę w formacjach mundurowych. Od tego roku dotychczasową nazwę zawodów (Mistrzostwa Policji w Judo) zastąpiono nazwą Mistrzostwa Służb Mundurowych w Judo, która nie tylko odzwierciedla ogólnopolski zasięg zawodów, lecz przede wszystkim podkreśla, że są to zmagania najlepszych judoków wszystkich formacji mundurowych. Współorganizatorem zawodów było Legionowskie Towarzystwo Sportowe.

Wśród zawodników biorących udział w zmaganiach na matach znalazł się także reprezentant garnizonu warmińsko – mazurskiej policji - st. sierż. Kamil Kozłowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Nie tylko wziął udział w zawodach, ale wrócił z nich z mistrzowskim tytułem w kategorii wagowej zawodników do 100 kg.

 • st. sierż. Kamil Kozłowski
  st. sierż. Kamil Kozłowski
 • st. sierż. Kamil Kozłowski na podium
  st. sierż. Kamil Kozłowski na podium

Olsztyński policjant w służbie jest od 2012 roku, natomiast jego przygoda z judo zaczęła się znacznie wcześniej. Jak sam opowiada:

„Judo jest w moim życiu od 7-ego roku życia. Także mam już za sobą ponad 22-lata treningów. A trenuje w zasadzie codziennie. Są to m.in. ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe i techniczne. Staram się też – o ile udaje mi się pogodzić to z obowiązkami służbowymi – regularnie brać udział w zawodach.”

Należy podkreślić, że tegoroczny sukces nie jest jedynym w dotychczasowej historii startów policjanta. W 2015 roku – wtedy jeszcze w kategorii wagowej zawodników do 90 kg – został wicemistrzem podczas Otwartych Mistrzostw Służb Mundurowych. Jednak jak podkreśla Kamil, to tegoroczne mistrzostwa – zakończone zdobyciem tytułem mistrza – były znacznie trudniejsze:

„W kategorii 100 kg poziom był bardzo, bardzo wysoki. Może o tym świadczyć, choćby to, że medalistami zawodów byli funkcjonariusze, którzy swego czasu reprezentowali kadrę Polski w judo. W wyczerpującej walce finałowej zmierzyłem się z zawodnikiem, który dziś jest funkcjonariuszem Służby Ochrony Państwa, a jeszcze do niedawna był uczestnikiem Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i członkiem polskiej kadry olimpijskiej w judo.”

 

 • Policjant podczas zawodów (fot. http://www.csp.edu.pl/)
  Policjant podczas zawodów (fot. http://www.csp.edu.pl/)
 • Policjant podczas zawodów (fot. http://www.csp.edu.pl/)
  Policjant podczas zawodów (fot. http://www.csp.edu.pl/)
 • Policjant podczas zawodów (fot. http://www.csp.edu.pl/)
  Policjant podczas zawodów (fot. http://www.csp.edu.pl/)

 

St. sierż. Kamil Kozłowski od sześciu lat jest policjantem i z radością łączy wyzwania jakie stawia przed nim praca z pasją jaką jest judo. Przyznał, że nie raz umiejętności z rywalizacji na matach przydały mu się podczas trudnych interwencji podczas służby, gdzie wymagane było umiejętne wykorzystanie siły fizycznej. Ale jak podkreśla, takie umiejętności przydają się także „cywilnie”:

„Niektóre umiejętności stają się nawykiem, który jest wykorzystywany w nietypowej sytuacji. Sam tego doświadczyłem, kiedy na przejażdżce rowerowej niespodziewana przeszkoda doprowadziła do niebezpiecznego wywrócenia roweru. Rower wylądował na poboczu, a ja spadając wykonałem wyćwiczony pad i wstałem bez żadnego zadrapania.”

Gdy ktoś pracuje w tak trudnej służbie jaką jest policja, a ponadto ma wymagającą poświęcenia i czasu pasję jaką jest judo, potrzebuje wsparcia i wyrozumiałości ze strony najbliższego otoczenia. Olsztyński policjant podkreśla, że może na nie liczyć:

„Na co dzień kibicują mi dwie kobiety mojego życia – moja narzeczona oraz prawie roczna córka – co jest zawsze dla mnie olbrzymią motywacją. Ważne i cenne jest również to, że mogę liczyć na moich kolegów z zespołu, w którym pracuję. Wspierają mnie duchowo, dodają skrzydeł, pomagają w przygotowaniach, bywają sparingpartnerami. Czasami pochwalą, a czasami rozładują napięcie żartem. No i równie ważne jest wsparcie dowództwa, które umożliwia mi branie udziału w zawodach, daje możliwości rozwoju i treningu, a potem trzyma kciuki w czasie zawodów”.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!

Tradycją Mistrzostw stała się ceremonia dekoracji zawodników i drużyn, w której uczestniczą osoby związane ze sportem. W tym roku podczas dekoracji zwycięzców insp. Marcinowi Szyndlerowi Zastępcy Komendanta Centrum Szkolenia Policji towarzyszył Prezes Polskiego Związku Judo. W imieniu Komendanta Głównego Policji – honorowego patrona mistrzostw – trofea sportowe dla najlepszej zawodniczki i zawodnika mistrzostw wręczył przedstawiciel Komendy Głównej Policji, natomiast Prezes Legionowskiego Towarzystwa Sportowego ufundował puchar dla reprezentacji, która zajęła drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Trofeum dla najlepszej zawodniczki mistrzostw wywalczyła przedstawicielka Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, natomiast najlepszym zawodnikiem mistrzostw został reprezentant Wojska Polskiego. W klasyfikacji drużynowej triumfowali zawodnicy Wojska Polskiego przed policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz reprezentacją Służby Więziennej. Podczas ceremonii zakończenia mistrzostw miał również miejsce niezwykle miły akcent związany z uhonorowaniem Wojciecha Augustynowicza – prekursora judo i propagatora sportu w Legionowie – wyróżnieniem prezesa Polskiego Związku Judo z okazji 60-lecia pracy trenerskiej. Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Ju-Jitsu „Sakura” wręczył mu Augustynowiczowi pamiątkowy dyplom za zasługi dla sztuk i sportów walki.

Wszystkich zainteresowanych służbą w Policji, którzy chcą sprawdzić się fizycznie na policyjnym torze przeszkód, zapraszamy w każdą trzecią sobotę miesiąca 2018 roku, w godzinach od 10:00 do 14:00 do auli sportowej przy ul. 5 Wileńskiej Brygady AK 3 (dawniej ul. Pstrowskiego 3) w Olsztynie. Tam osoby zainteresowane służbą w Policji będą mogły dowiedzieć się jak wygląda rekrutacja, skorzystać z rad policyjnych instruktorów i spróbować swoich sił na torze sprawnościowym.

Więcej informacji na ten temat na naszej stronie internetowej (Dzień kandydata).

 

 

(http://www.csp.edu.pl/TM)

Powrót na górę strony