Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Bardzo długi weekend majowy. Policjanci są przygotowani, a kierowcy?

Wiele osób długi majowy weekend zaczyna w tym roku długo przed pierwszym dniem maja. Dla wielu potrwa on nawet dziewięć dni. Tegoroczna - wydłużona majówka - sprzyja dalekim podróżom. Policjanci ruchu drogowego jak co roku są przygotowani do większego niż na co dzień ruchu na drogach Warmii i Mazur. Kierowcy także powinni zadbać o to, by ich podróż przebiegła spokojnie i bezpiecznie.

W tym roku dla wielu osób majowy weekend rozpocznie się już od piątkowego popołudnia kwietnia i może potrwać aż dziewięć dni - do następnej niedzieli (27.04.-06.05.2018). Policjanci spodziewają się na drogach wzmożonego ruchu pojazdów, związanego z wyjazdami i późniejszymi powrotami mieszkańców regionu, a także z wizytami osób, które w tym czasie odwiedzą Warmię i Mazury. Jeśli tylko pogoda dopisze, na drogach pojawi się także większa liczba motocyklistów i rowerzystów. Wyjadą na nie również kierowcy, którzy nie posiadają dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Jak co roku podczas majówki organizowane będą również imprezy związane z obchodami świąt państwowych oraz festyny, zloty i inne imprezy, które mogą wpłynąć na miejscowe utrudnienia w ruchu.

Tradycyjnie – pracowita majówka dla policjantów drogówki

Jak co roku policjanci przygotowują działania „Majowy weekend”, co wiąże się z większą ilością patroli drogówki. Działania rozpoczynają się w już piątek (27.04.2018) i potrwają do niedzieli włącznie (06.05.2018). Policjanci  ruchu drogowego zwrócą szczególną uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą stan trzeźwości kierowców, skontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Skontrolują wymagane prawem dokumenty oraz przyjrzą się w jakim stanie technicznym jest auto. Będą reagować na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwrócą uwagę także na zachowanie pieszych oraz kierowców jednośladów - wszystko po to, by był to bezpieczny czas na drogach regionu.

W tym roku policyjne działania będą trwać od 27.04. 2018r. do 06.05.2018r. W analogicznym okresie 2017 roku na drogach Warmii i Mazur doszło do 42 wypadków, w których 2 osoby zginęły, a 49 zostało rannych. W tym czasie odnotowano 417 kolizji drogowych, policjanci ujawnili 94 nietrzeźwych kierujących. Podczas weekendu majowego, który w ubiegłym roku przypadał od 28.04.2017 r. do 03.05.2017 r. na warmińsko - mazurskich drogach doszło do 24 wypadków, 1 osoba zginęła, a 28 zostało rannych. W tym czasie odnotowano 238 kolizji, ujawniono 69  nietrzeźwych kierujących.

Działania

„Majowy Weekend”

 w roku

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi kierujący

27.04.2017

4

0

6

49

4

28.04.2017

9

1

9

70

7

29.04.2017

4

0

4

47

14

30.04.2017

3

0

3

27

18

01.05.2017

5

0

5

29

9

02.05.2017

3

0

7

48

9

03.05.2017

0

0

0

16

12

04.05.2017

3

0

4

43

8

05.05.2017

5

0

6

54

3

06.05.2017

6

1

5

34

10

RAZEM

42

2

49

417

94

Przed nami czas wypoczynku. Podczas korzystania z wolnych dni warto nie należy zapominać o rozsądku. Policjanci ruchu drogowego proszą wszystkich użytkowników dróg o rozwagę, koncentrację, odpowiedzialne korzystanie ze swoich praw oraz sumienne wywiązywanie się z nałożonych prawem obowiązków.

Przed majówkową podróżą. Czy kierowcy są gotowi?

Jak przygotować się do podróży? Na co zwrócić uwagę przygotowując auto? Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić dzieci? Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu. Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników. Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym i przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość. Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach - kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę - trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

Pasy bezpieczeństwa - oczywista oczywistość

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając gwarancję jej odpowiedniego działania podczas zderzenia. Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca - mandat i punkty.

Dzieci w fotelikach

Prawo nakłada obowiązek przewożenia dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym (homologacja). Przepisy zezwalają na  przewożenie na tylnym siedzeniu auta dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia  przytrzymującego. Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego. Odpowiedni sposób przewożenia dzieci wpływa znacząco na poprawę ich bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto uczy dzieci odpowiedzialnego i właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, kształtując ich świadomość. Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

Stan techniczny auta - co warto sprawdzić przed wyjazdem

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów. Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na opony, płyny eksploatacyjne, wycieraczki, oświetlenie pojazdu oraz jego obowiązkowe (i fakultatywne) wyposażenia. W aucie warto mieć podczas podróży gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy (to elementy obowiązkowe), apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

Tylko trzeźwy kierowca

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał- dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu. Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości- spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać.

(mk/tm)

Powrót na górę strony