Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: NURD – policyjne oko czuwało nad bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego

Warmińsko-mazurscy policjanci na drogach regionu po raz kolejny przeprowadzili działania pod hasłem „NURD” czyli „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego. Takie cykliczne działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i będą ponawiane, a także kierowane w kierunku wszystkich grup użytkowników dróg.

Prawie 250 policjantów na Warmii i Mazurach zostało wczoraj (09.04.2018) zaangażowanych w trakcie służby do działań NURD – Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Policjanci w trakcie służby bacznym okiem obserwowali ruch drogowy, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których może dochodzić do wykroczeń popełnianych wobec pieszych lub przez pieszych i rowerzystów. W trakcie całodniowych działań policjanci odnotowali 153 wykroczenia popełnione przez kierowców wobec pieszych – w 140 przypadkach skutkowało to nałożeniem na kierowcę mandatu karnego. 22 wykroczenia (14 zakończonych mandatem) popełnili rowerzyści. Natomiast aż 164 z ujawnionych wykroczeń popełnili piesi, wobec których policjanci użyli bloczku mandatowego 122 razy.

Iława

Na terenie powiatu iławskiego w trakcie akcji policjanci ukarali mandatami karnymi 22  pieszych przechodzących przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a 5 osób pouczyli. Na 3 kierujących samochodami, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu również nałożyli mandaty oraz pouczyli dwóch rowerzystów. Jak dodał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Sławomir Kołpacki „takie działania są bardzo ważne gdyż mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza przypominają o przestrzeganiu przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych oraz rowerzystów”.  Działania „NURD” mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych oraz rowerzystów. 

Lidzbark Warmiński

Mundurowi w powiecie lidzbarskim skontrolowali 48 pojazdów i ujawnili 29 wykroczeń popełnionych zarówno przez kierujących jak i pieszych. Funkcjonariusze nałożyli 11 mandatów karnych na pieszych, którzy popełniali wykroczenia przechodząc w miejscach niedozwolonych. 17 kierowców ukarano mandatami karnymi za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych oraz niezgodne z przepisami poruszanie się po drodze.

 

  • NURD w Lidzbarku Warmińskim

Mrągowo

Wczoraj policjanci mrągowskiego Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili 18 kierujących, którzy zachowali się nieprawidłowo wobec pieszych. Funkcjonariusze zaobserwowali też jak 3 rowerzystów popełniło wykroczenie, a 3 pieszych przeszło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Niestety policjanci wciąż trafiają na osoby, które poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, bez jakichkolwiek elementów odblaskowych. Wczoraj tuż przed godziną 23:00 na numer alarmowy zadzwonił zaniepokojony uczestnik ruchu drogowego. Poinformował oficera dyżurnego policji o tym, że drogą z Mrągowa do Kętrzyna idzie mężczyzna bez kamizelki odblaskowej i stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze, którzy pojechali na wskazane miejsce, zauważyli „niewidocznego” pieszego. Mężczyzna za popełnione wykroczenie otrzymał od policjantów mandat, ale do niego dołączony został także odblask, by pieszy kontynuując swoją trasę był bardziej widoczny na drodze.

Nowe Miasto Lubawskie

Nowomiejscy policjanci podczas działań ujawnili 18 wykroczeń popełnionych wobec pieszych przez kierujących pojazdami silnikowymi, jedno wykroczenie popełnione przez kierującego rowerem oraz 8 wykroczeń popełnionych przez samych pieszych. Głównym "grzechem" tych ostatnich było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym - tak było wczoraj w aż 7 przypadkach. Wszyscy sprawcy wczorajszych wykroczeń zostali ukarani mandatami karnymi. Funkcjonariusze zwracali bacznie uwagę czy piesi po zmroku posiadali elementy odblaskowe. Kontrolowali także trzeźwość rowerzystów. Jeden z nich zatrzymany do kontroli wczoraj wieczorem przed godz. 20:00 w Bielicach (32-latek) miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.

Szczytno

Szczycieńscy policjanci, którzy pełnili służbę wraz z policjantami słuchaczami z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie interweniowali wobec tych, którzy ignorują przejścia dla pieszych i przechodzą na ruchliwych odcinkach jezdni. Ponadto zwracali uwagę na rowerzystów, którzy poruszali się po zmierzchu bez podstawowego oświetlenia sprzętu. Patrole szczycieńskiej drogówki wzmocnione o policjantów słuchaczy z WSPol ujawnili wczoraj 23 wykroczenia popełnione przez kierujących wobec pieszych, 12 wykroczeń polegających na przechodzeniu w miejscach niedozwolonych oraz 4 wykroczenia rowerzystów przejeżdżających przez przejścia dla pieszych.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy biorący udział w zdarzeniu drogowym, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią.

Dlatego pamiętajmy, że pieszemu nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
  • przebiegać tuż przez pojazdem,
  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
  • poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła z przodu i z tyłu oraz element odblaskowy z tyłu.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła:

- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

2) skutecznie działające hamulce,

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.

Pamiętajmy!

Ignorowanie przepisów ruchu drogowego może skończyć się tragicznie. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych czy wjeżdżanie na przejazd rowerowy, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych a także jazda rowerem pod prąd – są to zachowania, które mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Pieszego i rowerzysty chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie. 

Przypominamy. To, że my widzimy samochód, nie oznacza wcale, że kierowca widzi także nas. Pamiętajmy również o noszeniu odblasków. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy ze sobą odblask, także w mieście.

(tm)

Powrót na górę strony